شرایط کامل انحصار وراثت املاک

شرایط کامل انحصار وراثت املاک

5,0 rating based on 1,234 ratings
شرایط کامل انحصار وراثت ملک - کوچک
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از مهم ترین بحث های حقوقیِ متداول در میان افراد مختلف، بحث مربوط به تقسیم ارث در میان بازماندگان فرد در گذشته است؛ و بحث مربوط به انحصار وراثت املاک نیز مهم ترین جزء آن می باشد. بعد از مرگ هر فردی مسئله ی انحصار وراثت املاک و تمام دارایی وی در بین فرزندان و همسرش مطرح می شود.

واقعیت این است که اطلاعات افراد به صورت عمومی درباره ی مسئله ی انحصار وراثت یک شخص، بسیار کم است و همین موضوع باعث می شود تا مشکلات عدیده ای در این باره به وجود بیاید.

چه بسیار خانواده ها که بعد از مرگ عزیز خود به دلیل ناآگاهی از شرایط، بر سر موضوع انحصار وراثت اموال آن شخص به مشکلات و حتی دعوا و بحث های زیاد برخورده اند، و شاید در مواردی نیز رابطه های خوب خانوادگی خود را از دست داده اند.

به همین دلیل قصد داریم موضوع این مقاله را به بحث مهم انحصار وراثت املاک بعد از مرگ فرد اختصاص دهیم تا به وسیله ی آن کمکی به همه ی افراد در جهت افزایش آگاهی آن ها کرده باشیم. پس با ادامه ی مقاله همراه ما باشید.

انحصار وراثت املاک چیست؟

بعد از مرگ هر فردی و بعد از کفن و دفن وی از طریق اموال به جا مانده از خویش، باید از طریق مراجع حقوقی تعداد وراث وی مشخص شود. در مواردی که متوفی خانواده و همسر و فرزندی نداشته باشد، وارث وی فامیل دورتر او تشخیص داده می شود که تشخیص این مسئله نیز بر عهده مرجع قانونی وی می باشد.

بعد از انجام این مراحل و مشخص شدن تعداد وارثان و میزان سهم هر یک از آنها، املاک فرد متوفی به صورت عادلانه در میان وراث تقسیم و به اندازه تعیین شده برای هر فرد به آن ها داده می شود. به تمام مراحل نام برده شده تا اینجای مقاله که با پرداخت هزینه ی مشخص به مراجع قانونی انجام می شود، انحصار وراثت املاک گفته می شود.

از نکات مهم دیگر در باب انحصار وراثت املاکِ یک شخص بعد از مرگش، آخرین محل سکونت فرد می باشد. یعنی؛ در مسئله ی تقسیم اموال شهر محل سکونت وی و یا محل اموالش نیز بسیار با اهمیت است. به قوانین قانون مالکیت آپارتمان دقت کنید.

آیین نامه اجرایی قانون مالکیت آپارتمان ها
👁️ بخوانید

کدام مرجع قانونی وظیفه رسیدگی به انحصار وراثت املاک یک شخص را بر عهده دارد؟

شورای حل اختلاف محل سکونت فرد متوفی مرجعی است که باید به مسئله ی تقسیم املاک وی در میان وارثانش بپردازد.

 مراحل انجام انحصار وراثت املاک

 1. دریافت فرم مخصوص انحصار وراثت ملک های فرد متوفی: اولین مرحله برای تقسیم املاک فرد متوفی در میان وارثانش دریافت فرمی مخصوص انحصار وراثت از شورای حل اختلاف محل سکونت وی می باشد.

آنچه که در این فرم قید می شود، نام تمام وراث به همراه مشخصات کامل آن هاست، بعد از تایید این فرم باید آن را تحویل شورای حل اختلاف داد.

 1. تایید وراث متوفی توسط دو شاهد: این مرحله برای تنظیم یک شهادت نامه توسط دفتر اسناد رسمی است، که به واسطه آن شهات نامه دو شاهد شهات می دهند که تمام وراث فرد متوفی، همان افرادی هستند که در فرم تحویل داده شده به شورای حل اختلاف تعیین شده است.

این شهادت نامه بعداً به شورای حل اختلاف تحویل داده می شود.

مدارکی که برای گذراندن این مرحله احتیاج است:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمامیِ وارثان نام برده شده
 • گواهی فوت فرد متوفی
 1. انجام مراحل مالیات بر ارث: در این مرحله از انحصار وراثت املاک باید مالیات وارد شده بر میزان تمام اموال منقول و غیر منقول فرد متوفی پرداخت شود.

به همین دلیل وراث فرد، لیستی از تمام اموال مربوط به متوفی را جمع آوری کرده و بعد با تحویل آن به اداره دارایی میزان مالیات این اموال از کل آن کم می شود.

رسیدی که اداره دارایی بعد از پرداخت مالیات به شما تحویل می دهد نیز باید به شورای حل اختلاف تحویل داده شود.

گواهی انحصار وراثت املاک

گواهی انحصار وراثت املاک با اکوملک

 1. مراجعه دوباره به شورای حل اختلاف: در این مرحله دوباره به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و مدارک زیر را تحویل می دهیم:
 • مدارک شناسایی ( کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی ) تمام وراث
 • گواهی فوت متوفی
 • فرم امضا شده توسط تمامیِ وراث و شاهدان که توسط دفتر اسناد رسمی تایید شده است.
 • رسید گواهی مالیات بر ارث که توسط اداره دارایی به ما تحویل داده شده است.
 • گواهی انحصار وراثت فرد متوفی
 1. در این مرحله که آخرین مرحله دریافت گواهی انحصار وراثت املاک نیز می باشد، شورای حل اختلاف تقاضای دریافت گواهی انحصار وراثت را با هزینه خودتان در روزنامه ای معروف که در تیراژ بالاست، چاپ می کند تا درصورتی که وراث دیگری جز کسانی که مدارک فعلی را امضاء کرده اند وجود دارند، خود را معرفی کنند و نسبت به دریافت این گواهی توسط شما اعتراض کنند.
آیا تغییر کاربری مسکونی به تجاری امکان پذیر است؟
👁️ بخوانید

به این صورت اگر بعد از گذشت یک ماه کسی خود را معرفی نکرده و همه چیز بدون هیچ مشکل اضافی پیش رفت، گواهی انحصار وراثت املاک توسط شورای حل اختلاف صادر می شود. صدور این گواهی به این معنی می باشد که وراث می توانند اموال به جا مانده از فرد متوفی را در میان خود تقسیم کنند و به تمامیِ حساب های بانکی وی دسترسی داشته باشند.

ضرورت طی کردن مراحل گفته شده و دریافت گواهی حق انحصار وراثت املاک در چیست؟

بعد از مرگ هر فردی وراث آن فرد برای دسترسی به اموال وی نیاز به گواهی حق انحصار که توسط شورای حل اختلاف صادر می شود دارند.

در اصل این گواهی مجوز دسترسی به اموال متوفی و تقسیم آن در میان وراث ایشان است و بدون وجود گواهی حق انحصار وراثت، هیچ فردی نمی تواند به اموال و حساب بانکی فرد متوفی دسترسی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی انحصار وراثت املاک:

 • اصل و کپی گواهی فوت فرد متوفی
 • فرم استشهادیه ای که در آن لیست اسامی وارثان توسط شورای حل اختلاف ثبت شده باشد و توسط دو شاهد آشنا با تمامیِ وراث و فرد متوفی امضا شده باشد.
 • تحویل لیستی از دارایی کامل فرد متوفی به اداره دارایی و دریافت رسید آن
 • شناسنامه و کپی اصل صفحات
 • در صورت ازدواج فرد متوفی عقدنامه و کپی از آن نیز الزامی است.

هزینه انحصار وراثت املاک چقدر است و به عهده ی کیست؟

به طور قطع هزینه های مربوط به دریافت گواهی انحصار وراثت بر دوش وراث شخص متوفی می باشد؛ اما میزان این هزینه برای هیچ کس یک مقدار مشخص نیست زیرا به عوامل مختلفی از جمله هزینه ی مربوط به تهیه مدارک و طی کردن شرایط اداری، هزینه ی مربوط به مالیات وارد شده بر دارایی فرد متوفی، هزینه ی مربوط به وکیل، در بعضی موارد نیز در صورت بدهی شخص فوت شده هزینه ی تسویه این بدهی نیز وجود دارد.

به همین دلیل پرداخت هزینه های مربوط به انحصار وراثت املاک برای وراث هیچ فردی یکسان نخواهد بود.

سخن آخر:

طی کردن مسیر مربوط به دریافت گواهی انحصار وراثت املاک می تواند زمان بر باشد. همچنین هزینه ی زیادی را نیز در بر بگیرد، اما در نظر بگیرید شما بدون انجام این مراحل نمی توانید به املاک و به طور کلی به تمامی اموال شخص متوفی دسترسی داشته باشید و قانوناً هیچ یک از وراث شخصی که فوت شده است نمی تواند سهم مربوط به خود را از اموال فرد متوفی برداشت کند.

لزوم کارت پایان خدمت در انتقال املاک
👁️ بخوانید

پس طی کردن این مراحل بسیار ضروری می باشد و شما باید با صبوری مراحل گفته شده را طی کنید تا به نتیجه دلخواه خود دست یابید.

با اکوملک همراه باشید.

853 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *