صفر تا صد شرایط مشارکت در ساخت آپارتمان

صفر تا صد شرایط مشارکت در ساخت آپارتمان

5,0 rating based on 1,234 ratings
صفر تا صد شرایط مشارکت در ساخت آپارتمان
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از کارهایی که در چند سال اخیر از طرف دارندگان خانه کلنگی با استقبال رو به رو شده، مشارکت در ساخت آپارتمان با افراد متخصص در این زمینه است. اگر شما هم چنین موقعیتی دارید و می خواهید با کمترین هزینه، خانه خود را به آپارتمان تبدیل کنید، بهترین راهکار این است که خانه را به یک مهندس ساختمانی واگذار کرده و طبق قرارداد، سهم خود را دریافت کنید.

اگر تمایل دارید تا از مزایای مشارکت در ساخت آپارتمان بیشتر بدانید، با این مطلب همراه ما باشید.

مشارکت در ساخت آپارتمان چیست؟

یکی از انواع قراردادهایی که در زمینه ساخت و ساز ملک از آن یاد می شود، پروژه های مسکونی و یا تجاریست که به صورت پیمانکاری برگزار می شود. مشارکت در ساخت آپارتمان هم درست به این صورت تعریف می شود. فردی که قرار است پروژه ساخت آپارتمان را در دست بگیرد، سرمایه و تخصص لازم را برای گرفتن جواز ساخت دارد و نیاز نیست تا صاحب زمین و یا خانه قدیمی، وارد این مراحل کاری شود.

البته در برخی موارد، مالک زمین و یا خانه، تنها با یک فرد رو به رو نیست، بلکه در حال حاضر ده ها شرکت پیمانکاری وجود دارند که با بستن قرارداد مشارکت در ساخت، طبق توافق های صورت گرفته، با یکدیگر وارد مذاکره می شوند.

2 نکته مهم که باید قبل از مشارکت در ساخت آپارتمان بدانید

اگر تصمیم خود را برای مشارکت در ساخت خانه گرفته اید، پس بهتر است تا به یک سری نکات توجه داشته باشید تا بعداً دچار ضرر و زیان نشوید.

  1. تعیین قیمت و متراژ زمین

قبل از هر چیزی و به عنوان اولین گام، باید به طور دقیق متراژ زمین و قیمت حدودی آن را با سازنده برآورد کنید. چرا که اگر در این مورد، کوتاهی کنید و به طور دقیق اطلاعات را استخراج نکنید، در خرید مصالح ساختمانی، دریافت مجوزهای لازم، درصد تراکم سازی و… با مشکل مواجه می شوید.

  1. اطمینان از تعهدات سازنده

برای اینکه مطمئن شوید سازنده و یا شرکت پیمانکاری، به تعهدات خود عمل می کند و در طول مراحل مشارکت در ساخت آپارتمان با آن ها به مشکل برنمیخورید، قبل از اینکه ملک خود را به او واگذار کنید، حتماً از سابقه کاری آن ها اطمینان حاصل نمائید. همچنین می توانید با افرادی که قبلاً با آن ها مشارکت داشته اند، مشورت کنید.

خرید خانه به سبک مجازی + نکات
👁️ بخوانید

مهمترین مزایای مشارکت در ساخت آپارتمان

  1. بیشترین سود در کمترین زمان ممکن

شاید بتوان مهمترین مزیت مشارکت در ساخت را به دست آوردن بیشترین سود در کمترین زمان ممکن برای هر دو طرف معامله دانست. به همین دلیل هم هست که بر روی محاسبه دقیق قیمت، متراژ و طبقات نهایی آپارتمان تاکید می کنیم.

  1. ایمنی بیشتر با اصول مهندسی جدید

تعدادی از افراد هستند که ترجیح می دهند خانه کلنگی خود را به تنهایی و بدون مشارکت با کسی بسازند. در واقع این افراد اعتقادی به شراکت ندارند و حاضرند هزینه بیشتری کنند ولی در نهایت همه خروجی ساخت، از آنِ خودشان شود. اما هر کاری تخصص خاص خودش را دارد.

هر ساله مصالح ساختمانی با تغییرات عمده ای مواجه می شوند. به عنوان مثال سخت گیری های شهرداری ها برای ساخت خانه ای ایمن در برابر حوادث طبیعی چون زلزله افزایش می یابد و یا مصالح هوشمند ساختمانی به سبد خرید سازندگان اضافه می شود. برای اینکه بتوانید خانه ای درست و اصولی بسازید، مشارکت در ساخت آپارتمان با سازنده ای کاربلد، بهترین راه حل است.

مزایای مشارکت در ساخت آپارتمان

مزایای مشارکت در ساخت آپارتمان با اکوملک

  1. استفاده بهینه و بیشتر از فضا

با مشارکت در ساخت، می توانید از یک زمین با ظرفیت مشخص، استفاده بیشتری ببرید، به عنوان مثال از یک زمین 400 متر مربعی که تنها یک خانه ویلایی به همراه حیاط بوده، یک آپارتمان 4 طبقه و 8 واحد بسازید. به این ترتیب، سهم شما به عنوان مالک، درصد بیشتری از 1 واحد خواهد بود.

  1. زیباسازی بیشتر خانه

همه ما می دانیم با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و هزینه بالای بازسازی خانه، شرایط تغییر دکوراسیون و فونداسیون بنا به راحتی امکان پذیر نیست. به همین دلیل می توانید با مشارکت در ساخت آپارتمان، به راحتی در کوتاه ترین زمان ممکن، خانه ای نوساز با بهترین متریال و استانداردهای روز دنیا داشته باشید، به شرط اینکه به قول معروف “کار را به کاردان بسپارید!”

به تعهدات خود با سازنده عمل کنید

برای شروع پروژه، مالک و یا مالکین باید زمین و یا خانه قدیمی خود را به سازنده تحویل دهند. اگر بعد از انجام توافق، مالک بخواهد زیر تعهدات خود بزند، حق فسخ معامله ملک را نخواهد داشت و اگر اظهار پشیمانی کند، طبق قانون سازنده می تواند با مراجعه به دادگاه و ارائه مدارک تسلیم ملک توسط مالک به او، از حق خودش دفاع کند.

خرید ویلا چمستان
👁️ بخوانید

از طرف دیگر، سازنده هم موظف است با توجه به توافق های صورت گرفته، از زمان مشخص شده پروژه را آغاز کند و همه هزینه های ساخت و مجوزهای لازم را بپردازد. همچنین اگر از قبل با مالک توافق کرده باشد که هزینه اجاره بهای او را در این مدت پرداخت کند، موظف به انجام این کار خواهد بود.

ضمانت مشارکت در ساخت آپارتمان چیست؟

برای اینکه نگرانی های شما به عنوان مالک جهت فسخ معامله و یا عمل نکردن به تعهدات سازنده تا حدودی برطرف شود، می توانید در قرارداد مشارکت در ساخت آپارتمان یک وجه التزام را مشخص کنید تا در صورت بروز چنین مشکلی، این مبلغ را دریافت نمائید.

اما اگر بعد از مشارکت، خانه تخریب شده باشد و سازنده هم تا حدودی پروژه را شروع کرده باشد، باید به دادگاه مراجعه کنید و در این مرحله خسارت، توسط کارشناس مشخص خواهد شد.

به صلاحیت مالی و فنی سازنده توجه کنید

اگرچه که شما می توانید با تعیین خسارت هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، در صورت بروز مشکل به دادگاه مراجعه کنید، اما هزینه رفت و آمد و زمانی که برای این کار صرف می کنید، چیزی جز خستگی برایتان در پی نخواهد داشت. اما اگر قبل از بستن هرگونه قراردادی، نسبت به صلاحیت مالی و فنی سازنده خوب تحقیق کنید، جای هیچگونه نگرانی نخواهد بود.

جمعبندی

علاوه بر همه مزایای مشارکت در ساخت آپارتمان که به آن ها اشاره کردیم، هر شراکتی ممکن است معایبی هم داشته باشد که البته در این مورد خاص، می توانید با مشاوره و راهنمایی هایی که از افراد متخصص در این زمینه می گیرید، خطرات مشارکت در ساخت آپارتمان را تا حد زیادی کاهش دهید.

با اکوملک همراه باشید

826 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *