شرایط سند املاک مسکن مهر

شرایط سند املاک مسکن مهر

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

ثبت نام در دریافت املاک مسکن مهر یک موقعیت برای افرادی است که قادر به خرید خانه و پرداخت یک جای تمامی پول مورد نیاز برای خرید آن نیستند. زیرا یکی از شرایط خرید این املاک پرداخت هزینه خرید خانه در طول ساخت آن است.

یکی از سوالاتی که در رابطه با این املاک پیش خواهد آمد، این است که آیا سند املاک مسکن مهر مانند سایر خانه ها است؟ یا اینکه جزئیات سند آن نیز قوانین منحصر به فردی دارد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با شرایط سند املاک مسکن مهر به طور کامل آشنا کنیم.

شرایط ثبت سند املاک مسکن مهر

سند املاک مسکن مهر در نگاه اول کاملا مشابه دیگر اسناد املاک می باشد. اما در واقعیت این اسناد به گونه ای تنظیم شده اند که، نام خریدار تنها به عنوان مالک شش دانگ اعیانی آپارتمان مشخص شده است. به این منظور که زمین بنا همچنان تحت مالکیت دولت قرار دارد. از طرفی در سند ذکر نمی شود که ملک متعلق به مسکن مهر است.

به همین دلیل در نگاه اول نمی توان تشخیص داد که ملک متعلق به مسکن مهر می باشد. اما در صفحه سوم سند املاک مسکن مهر از دو عبارت استفاده شده است که، نشان دهنده مسکن مهر بودن ملک مورد نظر است.

در صفحه دوم سند مقابل اسم مالک مشخصات خریدار نوشته شده است. اما در صفحه سوم حدود مالکیت فرد مشخص شده است. به این معنا که نوشته شده است که حدود مالکیت فرد “اعیانی” می باشد و عرصه در اختیار “دولت” باقی خواهد ماند.

به گونه ای که در این صفحه متن زیر را مشاهده خواهید نمود.

شش دانگ اعیانی یک باب آپارتمان با آدرس … (آدرس و کد پستی ملک مورد نظر) با متراژ دقیق ملک … (متراژ داخلی آپارتمان) مطابق با آیین نامه های اجرایی و تملک آپارتمان ها از طرفی سازمان مسکن و شهرسازی استان که عرصه آن همچنان در مالکیت دولت است. ….

مشاهده کلمه “اعیانی” و “مالکیت دولت” نشان دهنده این است که سند متعلق به املاک مسکن مهر است.

شرایط سند املاک مسکن مهر با اکوملک

نکات حقوقی ثبت سند املاک مسکن مهر

سند املاک مسکن مهر با پیروی از ضوابط و آیین نامه های مشخصی تنظیم می شود که مهم ترین آن ها تعلق عرصه ملک به دولت است. اما نکات حقوقی دیگر در رابطه با سند املاک مسکن مهر وجود دارد، که عبارتند از:

  • زمین های مسکن مهر در سند به دو نوع ملکی و اجاره 99 ساله تقسیم بندی می شوند.
  • زمین هایی که سند آن ها به صورت ملکی مشخص شده است. مالک (خریدار بخش اعیانی آپارتمان و بخش عرصه) می تواند آن را به نام دیگری منتقل نماید و یا به نوعی آن را بفروشد.
  • اما در ملک هایی که سند آن ها به صورت اجاره 99 ساله تنظیم شده است. تنها خریدار ملک می تواند بخش اعیانی ملک را به نام دیگری منتقل نموده و آن را بفروشد.
  • در صورت خرید و فروش املاک مسکن مهر، باید تسهیلات و بدهی های معوقه ملک تسویه شود. یا اینکه در بانک مرجع تمامی این بدهی ها به نام مالک جدید منتقل شود.
  • در صورتی که قرارداد پیش فروش میان متقاضی و سازنده تنظیم شده باشد، اما هنوز مراحل قانونی آن به طور کامل انجام نشده باشد. باید ابتدا تمامی مراحل پشت سر گذاشته شود و سپس متقاضی می تواند به عنوان مالک سند ملک را به نام دیگری منتقل نماید.
  • از آنجایی که امکان کلاهبرداری در فروش املاک مسکن مهر وجود دارد. حتما باید تحت نظر واحدهای سازنده و شرکت های عمرانی این امکان را خریداری نمود.
  • پس از نهایی کردن معاملات و قبل از پرداخت وجه بهتر است استعلام ملک مورد نظر گرفته شود. فراموش نکنید که در صورتی که سند املاک مسکن مهر به طور رسمی ثبت نشده باشند، استعلام مالکیت آن ها از اداره ثبت اسناد امکان پذیر نمی باشد.
  • برای فروش ملک فروشنده مسکن مهر نباید هیچ گونه بدهی و وام تسویه نشده ای روی ملک مورد نظر در بانک داشته باشد.
  • از جمله مدارکی که هنگام خرید و فروش املاک مسکن مهر باید ارائه شود، عبارتند از: مدارک شناسایی خریدار و فروشنده، قرارداد و صورت جلسه انتخاب واحد، حضور هر دو خریدار و فروشنده الزامی است. همچنین برای انتقال سند املاک مسکن مهر، همراه داشتن کارت قسط تسهیلات بانک ضروری است.
190 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *