شرایط دریافت وام مسکن

شرایط دریافت وام مسکن

5,0 rating based on 1,234 ratings
شرایط دریافت وام مسکن
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از آسان ترین راه ها برای صاحبخانه شدن، دریافت وام مسکن است! شرایط دریافت این وام برای زوجین جوان با کسانی که انفرادی دریافت می کنند، متفاوت است. در این مطلب می خواهیم از جدیدترین تغییرات میزان وام و شرایط بازپرداخت آن مطلع شویم. پس تا انتها همراه ما باشید تا به سوالات خود پاسخ دهید.

آیا از همه بانک ها می توان وام مسکن گرفت؟

یکی از سوالات رایجی که مراجعه کنندگان به انواع بانک ها مطرح می کنند، همین موضوع است. مطابق با قانون بانک مرکزی، همه بانک ها می توانند چنین تسهیلاتی به مشتری ارائه کنند، اما از آنجایی که اعتبار کافی در طول سال ندارند، از پرداخت وام مسکن معذورند!

در حال حاضر بانک مسکن است که با دو روش دریافت اوراق بهادر از بورس و صندوق پس انداز، وام های مسکن را به مشتریان خود ارائه می دهد.

بخوانید: ثبت نام مسکن ملی در 43 شهر

شرایط دریافت وام به کمک اوراق ممتاز

متقاضیان برای دریافت وام به این روش بایستی به ازای هر 500,000 تومان یک برگ اوراق به ارزش 75,000 تومان بخرند. مثلاً برای دریافت وام 80 میلیون تومانی باید 160 برگه اوراق تهیه کرد که ارزش آن 12 میلیون تومان می باشد. در عوض نباید منتظر نوبت در لیست انتظار باشید و بلافاصله کارهای دریافت وام روی روال می افتد.

نحوه دریافت وام مسکن یکم

همانطور که از اسمش می توان حدس زد، به افرادی که تا به حال برای خرید خانه از تسهیلات بانک مسکن استفاده نکرده باشند، شامل این طرح می شوند. چنانچه طرفین شرایط لازم دریافت وام را داشته باشند، می توانند هم به صورت انفرادی و هم زوج جوان وام دریافت کنند.

سقف دریافت این وام برای هر شهر با توجه به جمعیت آن متفاوت است. مثلاً در تهران 80 میلیون تومان، شهرهایی با بیش از 200,000 نفر جمعیت 60 میلیون و سایر شهرستان های کوچک 40 میلیون تومان می باشد.

شرایط وام مسکن زوجین

زوجین می توانند هر کدام به طور جداگانه برای دریافت وام مسکن زوجین اقدام کنند. فقط کافیست هر کدام حساب های جداگانه ای به ارزش حداقل 6 میلیون و 700 هزار تومان سپرده گذاری کرده باشند. بعد از یکسال که از سپرده گذاری و درخواست وام مسکن گذشت، تا 2 برابر میزان سپرده به آن ها وام تعلق می گیرد که با توجه به توضیحاتی که درباره هر شهر در بالا اشاره کردیم، کمی متفاوت هستند.

بازپرداخت این وام ها که حداکثر 12 سال می باشد، با سود 8 درصد محاسبه می شود.

آیا افرادی که صاحبخانه هستند، مشمول دریافت وام مسکن نمی شوند؟!

نه تنها در مورد افراد مجرد و یا زوجین جوانی که قصد خانه دار شدن را دارند، شرایط دریافت وام به صورتیست که در بالا اشاره کردیم، بلکه حتی اگر صاحب خانه ای هستید که در خرید آن از هیچ گونه تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها استفاده نکرده اید (مثل: وام خرید مسکن مهر، تعمیر و یا ساخت خانه و…) شما شامل دریافت وام مسکن می شوید!

ویژگی های خانه ای که می خرید، چگونه باید باشد؟

فراموش نکنید که با گرفتن وام مسکن، نمی توانید هر خانه ای را بخرید! مثلاً از جواز ساخت خانه نباید بیشتر از 15 سال گذشته باشد، چون در صورتی که بالای این میزان باشد، وام مسکن به شما تعلق نمی گیرد!

موضوع دوم قیمت ملک مورد نظر شماست. ارزش خانه ای که برای خرید انتخاب کرده اید باید 80% مبلغ وام باشد. چرا که بعد از خرید ملک سند آن در گرو بانک بوده تا تمام اقساط وام را تسویه کنید. در صورتیکه بخواهید قبل از تسویه کامل آن را بفروشید، باید خانه را فک رهن کرد.

دریافت وام مسکن

شرایط دریافت وام مسکنجوانان

یکی دیگر از روش های خانه دار شدن به کمک وام مسکن، گرفتن وام مسکن جوانان است. میزان این وام در شهری مثل تهران 250 میلیون تومان و برای شهرهای بزرگی مثل: مشهد، اصفهان، شیراز، قم، تبریز، کرج، اهواز و کرمانشاه 210 میلیون و سایر شهرستان های کشور 184 میلیون تومان می باشد.

افرادی که شامل این طرح می شوند باید حداقل 18 سال داشته و حساب پس انداز مسکن جوانان در بانک مسکن به نام او باشد. این افراد می توانند ماهانه از مبلغ 500,000 تومان واریزی شروع کنند و بعد از حدود 5 تا 15 سال پس از آن، وام مسکن خود را دریافت نمایند.

مدت بازپرداخت این وام 20 سال و نرخ سود فروش اقساطی آن 9 درصد می باشد.

آیا می توان به تنهایی و با تکیه بر وام مسکن، صاحبخانه شد؟!

متاسفانه در سال های اخیر با افزایش چشمگیر قیمت زمین و مسکن رو به رو شدیم. تا جایی که نمی توان گفت با گرفتن وام مسکن و بدون داشتن سرمایه اولیه بتوان در کلانشهرهایی مثل تهران خانه خرید!

به همین دلیل دولت و معاون اقتصادی برنامه و بودجه در مصاحبه های خود اعلام می کنند که قصد بالا بردن وام مسکن تا دو برابر میزان قبل را دارند! اما همه این ها به بودجه بانک مسکن در سال جدید مربوط می شود که اگر تغییر نکند عملاً کار برای خرید خانه به شکل قبل باقی می ماند!

وام جعاله مسکن چیست؟

یکی از وام های مسکن که با تغییرات جدید از سمت بانک همراه بوده و متقاضیان بسیاری را برای خرید مسکن ترغیب کرده است، وام مسکن بدون سپرده گذاری می باشد. به این صورت که در کنار دریافت وام مسکن بدون سپرده با گرفتن 20 میلیون تومان مبلغ اضافی، دیگر نیاز نیست برای این مبلغ اوراق خریداری کنید. البته اگر حداکثر میزان وام مسکن شهر خود را دریافت کرده باشید، این شرایط به شما تعلق می گیرد.

برای روشن تر شدن وام جعاله، با یک مثال همراه ما باشید:

فرض کنید زوجی در تهران قصد گرفتن وام مسکن را دارند. سقف این وام 100 میلیون تومان است. به همین دلیل در کنار این وام، مبلغ 20 میلیون تومان هم با عنوان وام جعاله دریافت می کنند. به دلیل اینکه نوع وام دریافتی وام مسکن بدون سپرده بوده، مبلغ 20 میلیون دیگر هم به آن ها تعلق می گیرد.

یعنی در مجموع برای زوجین 140 میلیون تومان وام داده می شود. این مبلغ برای شهرهای دیگر به ترتیب 120 و 100 میلیون تومان خواهد بود.

جمعبندی

امیدواریم هر چه زودتر تغییراتی در میزان دریافت وام مسکن از سمت دولت و مجلس به تصویب برسد تا افراد راحت تر بتوانند صاحبخانه شوند. در این مطلب سعی کردیم به مهم ترین نکاتی که در زمینه خرید خانه و نحوه گرفتن وام مسکن وجود دارد اشاره کنیم. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین تغییرات و شرایط گرفتن وام به سایت بانک مسکن مراجعه نمایید.

منبع: اکو ملک

926 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *