شرایط خرید ملک در بافت فرسوده

شرایط خرید ملک در بافت فرسوده

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

قطعا خرید ملک در بافت فرسوده شرایط متفاوتی نسبت به خرید بناهای نوساز خواهد داشت. زیرا در اکثر مواقع امکان زندگی و سکونت در این ملک ها وجود ندارد و تنها می توان برای ساخت و ساز از آن ها استفاده نمود. یا اینکه پس از بازسازی و استفاده نمودن از روش های مداخله ای می توان در این املاک سکونت نمود.

به همین دلیل در صورتی که قصد خرید ملک در بافت فرسوده را دارید. نیاز است تا در ابتدا با شرایط و نکات حائز اهمیت قبل از خرید این بناها به طور کامل آشنایی پیدا کنید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با شرایط خرید ملک در بافت فرسوده، به طور کامل آشنا کنیم.

نکات حائز اهمیت جهت خرید ملک در بافت فرسوده

  • پهنای ملک در طرح تفصیلی شهرداری:

یکی از مهم ترین اطلاعات و شرایطی که در رابطه با خرید ملک در بافت فرسوده باید بدانید، پهنای ملک در طرح تفصیلی است. پهنای هر ملک یک حروف و چند عدد انگلیسی است. که هر کدام از این اعداد نشان دهنده یکی از خصوصیات ملک می باشد. در طرح های تفصیلی شهرداری این پهنه ها ضوابط مشخصی برای ساخت و ساز دارد. به طور مثال ضریب اشتغال مجاز برای ساخت و همچنین میزان تراکم ملک در این پهنه مشخص شده است.

  • پرونده شهرسازی ملک:

یکی از شرایط بسیار مهم هنگام خرید ملک در بافت فرسوده، دریافت پرونده شهرسازی است. به همین دلیل بهتر است برای دریافت این پرونده با مالک فعلی ملک به شهرداری مراجعه نمایید. از جمله اطلاعات موجود در این پرونده می توان به میزان تراکم بنا، میزان ضریب اشتغال بنا، میزان عقب نشینی ملک، نوع کاربری و … اشاره نمود.

  • دستور نقشه:

پس از آنکه کارشناسان شهرداری از ملک دیدن نمایند و پرونده شهرسازی تشکیل دهند. سپس برگه دستور نقشه را به شما می دهد. که با بررسی آن می توانید اطلاعات مورد نیاز جهت نحوه ساخت بنای جدید و دستورالعمل های آن را بشناسید. از جمله اطلاعات موجود در این برگه می توان به امکان ساخت تعداد طبقات، میزان تراکم بنای جدید، ابعاد زمین مطابق با سند مالکیت، ابعاد اصلاحی بنا و … اشاره نمود. برای دریافت این برگه کافی است با داشتن مدارک مورد نیاز به شهرداری مراجعه نمایید و برای دریافت آن اقدام کنید.

شرایط خرید ملک در بافت فرسوده با اکوملک

  • کیفیت خاک ملک:

از دیگر نکات مهم که هنگام خرید ملک در بافت فرسوده باید مدنظر قرار گیرد، کیفیت خاک است. زیرا در صورتی که بخواهید ساختمانی با تعداد طبقات بالا بسازید، یکی از شرایط حفظ استحکام بنا، کیفیت بالای خاک ملک است. برای این کار باید از طریق آزمایش خاک، خاک ملک را مورد ارزیابی قرار دهید. از طرفی میزان توپوگرافی، نوع مصالح مورد استفاده در منطقه، عوارض طبیعی و … از دیگر اطلاعات زیر بنا است که باید مدنظر قرار بگیرد.

  • نوع بافت در منطقه:

بافت منطقه از جمله شرایط بسیار موثر در میزان ساخت و ساز ملک است. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید ملک در بافت فرسوده، حتما بافت منطقه را مورد بررسی قرار دهید. به طور مثال در صورتی که بخواهید در این ملک ساخت و ساز انجام دهید، در صورتی که ملک شما مساحتی بیش از 150 متر داشته باشد، قادر به ساخت یک طبقه مضاعف می باشید.

  • شناخت محدودیت های ساخت و ساز:

از دیگر مواردی که در بررسی شرایط خرید ملک در بافت فرسوده باید درنظر بگیرید، محدودیت های ساخت و ساز است. در برخی از مواقع به دلیل کاربری تعریف شده برای بنا، کاربری های اطراف ملک و … محدودیت هایی جهت ساخت و ساز بنا وجود دارد. که ممکن است موجب عدم اخذ مجوز شما جهت ساخت بنا شود. به همین دلیل در صورتی که به منظور ساخت و ساز ملک فرسوده آن را خریداری می نمایید. بهتر است قبل از خرید از طریق شهرداری میزان محدودیت های ساخت بنا را مورد ارزیابی قرار دهید.

خرید ویلا ساحلی با اکو ملک
👁️ بخوانید

بر اصلاحی:

در برخی مواقع ملک در قسمتی قرار گرفته است که مشرف به گذر بوده و باید برای اصلاح مناطق عقب نشینی کند. در این صورت قطعا بخشی از ملک خریداری شده توسط شما به گذر اصلی تبدیل شده و از بنای شما کسر می شود. به همین دلیل هنگام خرید ملک در بافت فرسوده به میزان عقب نشینی ملک توجه نمایید. در صورتی که ملک نیاز به عقب نشینی دارد، باید میزان عقب نشینی از سند مشخص و قیمت آن از قیمت کل بنا کسر شود.

318 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *