انواع سیستم های گرمایشی خانگی

انواع سیستم های گرمایشی خانگی

5,0 rating based on 1,234 ratings
انواع سیستم های گرمایشی خانه
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

آرامش و آسودگی خاطر در هر خانه ای که به فصل سرما نزدیک می شود، تنها با داشتن سیستم های گرمایشی خانگی میسر است. این روزها سیستم های گرمایشی تنها محدود به انواع شومینه و بخاری نیست. سیستم های تهویه که از طریق دمنده های الکتریکی و کانال ها، هوا را به داخل محوطه اتاق و خانه ها وارد می کنند، یکی دیگر از روش های مطبوع سازی دمای خانه هاست.

در این مطلب می خواهیم به انواع و بهترین سیستم های گرمایشی خانگی اشاره کنیم که حتماً برایتان جالب خواهند بود.

آشنایی با سیستم های گرمایشی خانگی متنوع

  1. بخاری

با وجود اینکه در دنیای مدرن امروزی، تنوع سیستم های گرمایشی خانگی بیشتر از همه به سمت لوکس بودن حرکت کرده اند، اما هنوز هم بسیاری از افراد استفاده از بخاری های سنتی را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند. محدودیت های استفاده از وسایل گرمایشی جدید مثل قطعی برق در پکیج ها، هیترهای برقی و یا قطع آب در استفاده از پکیج باعث شده تا تقریباً در همه خانه ها حداقل یک بخاری برای مواقع ضروری نصب باشد.

از مزیت های بخاری می توان به بهره بری بالا و هزینه مقرون به صرفه انرژی، هزینه سرویس و نگهداری ارزان آن اشاره کرد. تنها مشکلی که برای بخاری در نظر می گیرند، نداشتن گرمایش از کف و احتمال گاز گرفتگی در صورت نصب نادرست لوله بخاریست. سیاه شدن دیوار و محل نصب لوله بخاری هم از دیگر مشکلیست که برایش در نظر می گیرند.

  1. پکیج

یکی از مرسوم ترین روش های گرمایشی برای خانه های نوساز، استفاده از سیستم پکیج و موتورخانه می باشد. در موتورخانه از مخزن بزرگی برای همه واحدها استفاده می کنند اما در سیستم های گرمایشی خانگی پکیج، مخزن کوچکتری در هر خانه قرار می دهند.

از مزیت های پکیج می توان به جلوگیری از هدر رفت آب و سیاه نکردن دیوارها، اشغال نکردن فضای زیاد، بهره وری بالا و امکان درجه بندی مستقل از طرف هر واحد اشاره کرد. از معایب پکیج ها هم می توان به هزینه بالای آن و سرویس سالانه موتورخانه اشاره کرد که البته به دلیل مزایای بسیاری که دارند، این موارد جزو معایب محسوب نمی شود.

  1. شومینه

یکی از مواردی که در انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منازل به زیبایی بیشتر آن ها کمک می کند، نصب شومینه است. این وسیله گرمایشی که البته جنبه تزئینی دارد، باید در کنار سایر سیستم های گرمایشی خانگی مورد استفاده قرار بگیرد تا بتواند باعث گرم شدن محیط شود.

6 راه برای تقویت گل های آپارتمانی
👁️ بخوانید

از معایب استفاده از شومینه ها می توان به نداشتن محفظه ای برای خروج گاز کربن منواکسید اشاره کرد که در برخی موارد خطرآفرین خواهد بود. همچنین باعث کثیف شدن و دوده گرفتن پرده ها و دیوارها می شود. شومینه ها هدر رفت انرژی دارند و بهتر است به سراغ وسیله گرمایشی مناسب تری برای گرم کردن محیط خانه خود باشید.

بهترین سیستم های گرمایشی خانه

بهترین سیستم های گرمایشی خانه با اکوملک

  1. سیستم گرمایش از کف

یکی از مشکلاتی که همیشه در خانه همکف وجود دارد، سرد بودن آن ها در زمستان است. این ویژگی در خانه های طبقه اول آپارتمان ها هم دیده می شود. یکی از بهترین سیستم های گرمایشی خانگی برای رفع این مشکل، استفاده از سیستم گرمایش از کف می باشد تا به راحتی بر روی سطوحی گرم قدم بردارید.

از مزیت های این سیستم می توان به پخش یکنواخت گرما به کل مساحت خانه اشاره کرد. همچنین بدون اشغال فضا در محیط زندگی، می توانید گرمای خانه را به طور مستقل از اتاق ها و یا پذیرایی تنظیم و کنترل کنید. از مشکلاتی که این سیستم دارد، فرآیند گرم شدن آن است که گاهی یک ساعت هم ممکن است به طول انجامد. هزینه بالای نصب و دشواری در تعمیر در زمان مشاهده مشکل، از دیگر معایب گرمایش از کف می باشد.

  1. سیستم رادیاتور آب داغ

مدل جدید شده رادیاتورهای قدیمی ایستاده، استفاده از سیستم رادیاتور آب داغ است که یکی از انواع گرمایش تابشی به شمار می رود. در این مدل، آب داغ را از طریق لوله هایی که در قسمت پایینی دیوار خانه ها قرار دارد، عبور می دهند تا باعث گرم شدن کل محیط شود.

در سیستم آب داغ از گاز طبیعی، پروپان، نفت و نیروی الکتریسیته به عنوان منبع سوخت استفاده می شود. از مزایای این سیستم می توان به: مصرف انرژی بهینه، قابلیت کنترل دما و مقاومت بالای آن ها اشاره کرد. از معایب سیستم های گرمایشی خانگی آب داغ اینکه نمی توان آن ها را با سیستم خنک کننده ادغام کرد.

  1. سیستم گرمایشی قرنیزی

یکی از وسایل گرمایشی لوکس، سیستم قرنیزی می باشد که از آن به عنوان جایگزین مناسبی برای شوفاژ و گرمایش از کف یاد می شود؛ چرا که معایب هیچ کدامیک از این دو را ندارد. این سیستم طوری طراحی شده که می تواند با آبگرمکن خورشیدی هم کار کند.

تفاوت آسانسورهای پکیج و ترکیبی
👁️ بخوانید

صرفه جویی در انرژی، عدم نیاز به فضای زیاد نصب، تنوع رنگ و طرح بالا و استفاده از آن ها در ادارات و ساختمان های بزرگ از مزیت های سیستم گرمایشی قرنیزی هستند. اما معایب این وسیله در ایجاد محدودیت است که برای برخی از لوازم خانه مثل تلویزیون ایجاد می کند. زیرا تلویزیون در برابر گرما آسیب پذیر است. همچنین این سیستم ها بیشتر از اینکه دیوارهای داخلی خانه را گرم کنند، قسمت های بیرونی را گرم کرده و هزینه بالای مدل الکتریکی این سیستم ها در کنار تمامی مواردی که نام بردیم، اصلی ترین مشکلات آن هاست.

  1. اسپیلت

یکی دیگر از وسایل سرمایشی و گرمایشی که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، اسپیلت است. این وسیله با ایجاد بادهای گرم و یکنواخت، باعث ایجاد هوایی مطبوع و گرم در خانه می شود. البته با توجه به متراژ و مساحتی که در اختیار دارید، باید از اندازه مناسب این اسپیلت ها استفاده کنید تا علاوه بر اثرگذاری بهتر، در مصرف انرژی هم صرفه جویی کنید.

هزینه بالای برق، تنها گرم کردن هوای در مسیر پره های اسپیلت و غیر قابل استفاده بودن آن ها در زمان قطعی برق، از معایب اسپیلت هاست.

جمعبندی

استفاده از سیستم های گرمایشی خانگی که در مدل های مختلف و با قیمت های متنوع عرضه می شوند، این روزها جنبه مدرن بودن و زیبایی هم به خود گرفته و بیشتر از اینکه به کارایی آن ها توجه شود، این بخش قضیه پر رنگ تر شده و متاسفانه مشکلاتی را برای ساکنین خانه ها فراهم کرده است.

نصب هیترهای سقفی، پمپ حرارتی و بخاری برقی از دیگر وسیله هایی هستند که بیشتر از همه در مواقع ضروری از آن ها استفاده می شود.

با اکوملک همراه باشید

144 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *