سرقفلی مغازه چیست؟

سرقفلی مغازه چیست؟

5٫0 rating based on 1,234 ratings
سرقفلی مغازه چیست؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

احتمالاً بارها واژه سرقفلی مغازه را در بین بازاریان و یا اطرافیان خود شنیده اید. اما آیا مفهومش با حق مالکیت متفاوت است؟ برای اینکه با این تعاریف بیشتر آشنا شوید و تفاوت های آن ها را بشناسید، در این مطلب تصمیم گرفتیم تا درباره حق سرقفلی بیشتر توضیح دهیم، بنابراین اگر سوالی در این زمینه دارید، تا انتها همراه این مطلب باشید.

تعریف سرقفلی

این تعریف تا قبل از سال 1376 با عنوان حق کسب و کار شناخته میشد. حق کسب و کار در این تعریف به معنی اجاره کردن ملک تجاری توسط مستاجر از مالک است که بعد از به پایان رسیدن مدت قرارداد، مالک نمی تواند مستاجر را به اجبار از ملکش بیرون کند، بلکه قرارداد به صورت خودکار تمدید می شود.

در تعریف جدیدی که بعد از سال 1376 با عنوان سرقفلی مغازه ایجاد شد، به این نکته اشاره می کرد که بعد از به پایان رسیدن مدت قرارداد بین مالک و مستاجر، در صورتی که دو طرف معامله برای ادامه همکاری با یکدیگر به توافق نرسند، قرارداد به شکل خودکار تمدید نمی شود و مالک می تواند ملکش را به شخص دیگری اجاره دهد.

چرا از امکان سرقفلی استفاده می کنند؟

در واقع هر فردی به عنوان صاحب کسب و کار، با ایجاد و راه اندازی شغل خود در یک مکان تجاری، بعد از مدتی به شهرت و رونق می رسد و در بین اطرافیان همان منطقه شناخته شده می شود. اگر قرار باشد بعد از هر چند سال یکبار تغییر مکان دهد، در واقع باید از صفر شروع کند!

بنابراین قوانینی وضع شد تا از حق مستاجر در برابر مالک حمایت کند. به این ترتیب اگر فردی بابت اجاره مغازه ای به ارزش 1 میلیارد تومان، بخواهد ماهانه 10 میلیون تومان اجاره بپردازد، برایش طاقت فرسا خواهد بود. در حالی که اگر بتواند با 900 میلیون تومان سرقفلی آن را داشته باشد، تنها کافیست مبلغی ناچیز به اندازه 100 هزار تومان به ازای هر ماه پرداخت کند که بسیار برایش مقرون به صرفه خواهد بود.

تعریف سرقفلی مغازه از نگاه عرف

واژه سرقفلی اولین بار در عرف ایجاد شد و بعدها از روی همین نگاه بود که در قانون به شکل رسمی ثبت شد. در واقع به حقی که صاحب کسب و کار توسط شغل خود در یک مکان تجاری دارد و باعث اعتبار و رونق بخشیدن به آن می شود، حق سرقفلی آن بازاری و یا کاسب گفته می شود.

صفر تا صد مشاوره و ارزیابی خرید ملک در شمال
👁️ بخوانید

در تعریف سرقفلی آمده است که مالک، ملکش را به فرد دیگری نمی فروشد، بلکه با واگذاری حق سرقفلی آن به شخص صاحب کسب و کار، برای ملک خودش اعتبار می آورد. در واقع یک ملک تجاری حق سرقفلی و حق مالکیت را با هم می تواند داشته باشد.

قوانین و تفاوت های بین سرقفلی مغازه و حق کسب و کار

همانطور که گفتیم در حق کسب و کار، مستاجر یا همان کاسب با اجاره یک ملک تجاری، شروع به کسب درآمد می کند و به این ترتیب برای آن ملک، شهرت و اعتبار میخرد. به همین دلیل تا زمانی که مالک نتواند رضایت او را جلب کند، نمی تواند وی را از ملکش بیرون کند. اما در شرایط خاص این کار امکان پذیر می باشد.

اما در مورد حق سرقفلی مغازه شرایط کمی متفاوت است. در چنین قراردادهایی مستاجر از زمان شروع اجاره موظف است مبلغی را به مالک پرداخت کند، ولی به معنی ضمانت کننده برای شهرت تجاری و یا نگاه مستمر مشتریان به آنجا نیست! اگر شما به عنوان مالک مغازه، سرقفلی آن را به شخصی بفروشید، خریدار اجازه تغییرات در مغازه بدون اجازه شما را نخواهد داشت.

حق سرقفلی مغازه

حق سرقفلی مغازه با اکوملک

انواع سرقفلی را بشناسید

  1. سرقفلی واقعی

در تعریف حق سرقفلی واقعی آمده است که هیچ گونه ارتباطی با نوع کسب و کار ندارد و به امکانات و استعدادهای محل کسب بستگی دارد. اگر مالک برای اولین بار مغازه اش را اجاره دهد، شانس اینکه عقد اجاره با سرقفلی اتفاق بیفتد، بیشتر است. بعد از تخلیه ملک در موعد مقرر، مالک موظف است ارزش حق سرقفلی مغازه را با توجه به نرخ روز به مستاجر پرداخت کند.

  1. سرقفلی مجازی

سرقفلی مجازی یا همان حقوق تجاری، به تلاش و حق کسب و کار موفق مغازه دار گفته می شود که میزان درآمد حاصل از آن، به مقدار سرمایه گذاری نیز بستگی دارد.

از چه طریقی می توان سرقفلی مغازه را انتقال داد؟

  • انتقال اختیاری:

همانطور که از اسمش پیداست، در این حالت با رضایت کامل صاحب سرقفلی، با سند رسمی به مالک جدیدی انتقال داده می شود.

  • انتقال قضایی:

در این حالت تنها با داشتن حکم دادگاه مجاز به انتقال سرقفلی خواهید بود.

  • انتقال قهری:

اگر صاحب سرقفلی از دنیا برود، همه حقوق او از اجاره سرقفلی مغازه به وراثش انتقال می یابد.

بهترین نواحی برای ساخت ویلا در شمال
👁️ بخوانید

نکات مهم که مالکین سرقفلی باید بدانند

در قرارداد اجاره سرقفلی باید بدانید که چه قوانین و توافق هایی را امضاء می کنید. به عنوان مثال اگر در قرارداد اجاره ذکر شده باشد که صاحب سرقفلی اجازه تغییر شغل و ایجاد کسب و کارهای خاصی را ندارد، در صورتی که به این بند از قرارداد پایبند نباشد، مالک می تواند مستاجر را بدون پرداخت مبلغ سرقفلی، از ملک خود بیرون کند.

صاحب سرقفلی مغازه طبق اجاره نامه رسمی موظف است مبلغ اجاره را حداکثر تا 10ام هر ماه پرداخت کند. بنابراین اگر بعد از 3 ماه تاخیر در پرداخت، مجدداً این کار را تکرار کند، مالک مغازه می تواند از طریق دادگاه برای بیرون کردن او اقدام کند.

شرایط تعیین قیمت سرقفلی چیست؟

این میزان با توجه به نظر دادگاه و البته توجه به شرایط خاصی از مغازه یا ملک تجاری مشخص می شود. مثلاً موقعیت و کیفیت محل کسب، مدت زمان اشتغال به کار مستاجر و حُسن شهرت او، نوع کسب و کار، هزینه هایی که مستاجر بابت تزئینات و یا قفسه بندی مغازه متحمل می شود و… نمونه هایی از شرایط تعیین قیمت برای سرقفلی هستند.

توجه: در نظر داشته باشید که تغییرات مستاجر در ملک تجاری به منظور بهتر شدن عین مستاجره، تخلف محسوب نمی شود حتی اگر مالک از آن بی خبر باشد.

حکم تغییر شغل در سرقفلی مغازه چیست؟

حال ممکن است این سوال برای مستاجر ملک تجاری ایجاد شود که اگر بخواهد شغل خود را تغییر دهد، دستور چیست؟ در قسمت های بالایی به این مورد تا حدودی اشاره کردیم. اما در این بخش به طور جزئی تر به آن خواهیم پرداخت.

اگر در قرارداد سرقفلی در این زمینه نکته ای قید نشده باشد، مشکلی از این بابت نخواهید داشت. اما اگر در قرارداد آورده شده باشد که بدون رضایت مالک، مجاز به تغییر شغل نیستید، در این صورت اگر این کار را انجام دهید، مالک می تواند با پرداخت نصف مبلغ سرقفلی، حکم تخلیه مستاجر را از دادگاه بگیرد.

جمعبندی

قبل از گرفتن حق سرقفلی مغازه باید به قوانین و مقرراتی که در این زمینه وجود دارند، تسلط داشته باشید تا در آینده دچار ضرر و مشکل نشوید. سعی کنید از یک کارشناس و یا وکیل حقوقی که در این زمینه تجربه دارد، کمک بگیرید تا روال کار به صورت قانونی طی شود.

85 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *