سبک زندگی و عوامل موثر بر آن

سبک زندگی و عوامل موثر بر آن

5,0 rating based on 1,234 ratings
سبک زندگی و عوامل موثر بر آن
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

داشتن یک زندگی خوب و ایده آل یکباره به وجود نمی آید و نیاز به برنامه ریزی در سبک زندگی دارد. در جاده پر پیچ و خم زندگی باید هدفمند حرکت کرد تا به مقصد رسید. شاید این روزها اسامی مختلفی از سبک های زندگی را بشنوید و یا درباره آن ها مطالعاتی داشته باشید.

با این وجود در این مطلب تصمیم گرفتیم تا انواع آن ها را بشناسید و بیشتر درباره آن ها بدانید.

معرفی انواع سبک زندگی

انسان ها از گذشته تا به امروز به فکر راه چاره ای برای زندگی خود بوده اند و سعی می کردند تا روش هایی برای زندگیشان پیدا کنند. در این مسیر دولت ها نیز در برخی موارد به کمک آن ها آماده و سعی می کردند بر رویشان تاثیر بگذارند. سبک زندگی خیلی چیز پیچیده ای نیست و هر کسی با توجه به شناختی که از خود و اهدافش در آینده دارد باید برای آن ها برنامه ریزی کند.

مثلاً فردی را در نظر بگیرید که از اضافه وزن رنج میبرد. با داشتن یک سبک زندگی مناسب بر روی تغذیه و سلامت خود می تواند به راحتی مدیریت کرده و به وزن ایده آلش دست یابد. اما این لایف استایل یا سبک زندگی، انواع مختلفی دارد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

  1. گیرنده
  2. سلطه گر یا حکمران
  3. اجتنابی
  4. سودمند اجتماعی

تعریف سبک گیرنده

افرادی که در این دسته قرار می گیرند همانطور که از اسمش پیداست تمایل زیادی به این دارند که همه چیز را از دیگران بگیرند و به همین دلیل هم وابسته می شوند.

تعریف سبک سلطه گر یا حکمران

افراد این گروه بیشتر از همه روحیه سلطه گری دارند و به طور مستقیم به دیگران حمله می کنند. علاقه اجتماعی در این گروه به شدت کم بوده و معمولاً مستبد و بزهکار می شوند.

تعریف سبک اجتنابی

این افراد با دوری از مشکلات سعی می کنند از شکست های پیش رو اجتناب کنند. معمولاً هم علاقه ای به مواجه شدن با مشکلات زندگی ندارند. هر 3 گروهی که تا اینجا به آن ها اشاره کردیم، علاقه اجتماعی ندارند.

مشخصات ساختمان ضد زلزله
👁️ بخوانید

تعریف سبک سودمند اجتماعی

بر خلاف 3 تعریفی که تا اینجا با آن ها آشنا شدید، سبک زندگی سودمند اجتماعی به راحتی با دیگران همکاری می کند و با مشکلات زندگی در چهارچوب های اجتماعی کنار خواهد آمد. این گروه از افراد در مسیر اهداف جامعه حرکت می کنند و موانع اجتماعی را توجیهی بر کمبودها و تلاش نکردن خود نمیبینند.

تلاش این افراد نه تنها منفعت شخصی برایشان خواهد داشت بلکه به ارتقا و پیشرفت جامعه نیز کمک می کند.

 

ابعاد روانشناسی سبک زندگی

علاوه بر توجه به هدف و سلامت جسمانی در طول مسیر زندگی، باید به سلامت روان هم توجه کرده و برای ارتقای آن تلاش کنید. این دو در کنار هم معنا پیدا می کنند و در واقع مکمل یکدیگر هستند. تسلیم نشدن، تلاش مضاعف، صبر و حوصله داشتن در طول مسیر باعث می شود تا با تغییر سبک زندگی به بهترین شکل ممکن بتوانید با کمبودهای ممکن مبارزه کنید.

تصور کنید قصد ساخت خانه به روش های نوین را دارید. اما مسائل زیادی مانند افزایش قیمت زمین، بالا رفتن هزینه تامین مصالح ساختمانی و… باعث شده تا از هدف اصلی خود دور شوید. اما می توانید به کمک وام ساخت و ساز این مشکل را تا حدودی برطرف کرده و در جهت رسیدن به هدف با انگیزه بیشتری تلاش کنید.

سبک زندگی و عوامل موثر بر آن

اهداف در سبک زندگی

یکی از مشکلاتی که برخی از افراد دارند این است که هدف دقیق و مشخصی ندارند! داشتن یک هدف مستقل به طور دقیق باعث می شود تا برای گرفتن تصمیمات زندگی جهت داشته باشید. کمک گرفتن از دیگران، ارزیابی مسیرهای مختلف برای بهتر رسیدن به مقصد، مطالعه عواملی که منجر به شکست شده است و ده ها مورد دیگر که با کسب تجربه به دست می آیند، از مهم ترین مواردی هستند که باید در سبک زندگی هدف گذاری شوند.

شاید از خودتان سوال کنید داشتن هدف چه کمکی به شما می کند؟

با رعایت این موضوع در زمان و هزینه صرفه جویی کرده اید، از اضطراب های ممکن جلوگیری می کنید و از فعالیت های حاشیه ای پرهیز خواهید کرد.

عوامل موثر در تغییر سبک زندگی

اولین جرقه های سبک زندگی در اوایل قرن بیستم و از غرب آغاز شد. تیپ های شخصیتی مختلف مانند: هنرپیشه ها، ورزشکاران و سیاستمداران هر کدام از یک سبک خاصی برخوردار بودند و برای زیبایی، پوشاک، خوراک و… هزینه می کردند. در واقع می توان اینگونه گفت که در جوامع غرب که خیلی پایبند به مسائل دینی و اجتماعی خاصی نبودند، به راحتی این فرهنگ جا افتاد.

تفاوت آسانسورهای پکیج و ترکیبی
👁️ بخوانید

اما برای جوامعی مثل کشور ما که بر پایه دین و اسلام بنا شده است، نمی توان انتظار داشت که فرد مسلمان زندگی خود را بر اساس آموزه هایی غیر دینی بنا کند! اما در این بین نمی توان از تاثیر و نفوذ تبلیغات چشم پوشی کرد. نابرابری های اجتماعی و اقتصادی، شرایط ضعیف زندگی اجتماعی و… از مهم ترین دلایلی هستند که باعث تغییر سبک زندگی یا لایف استایل می شود.

سبک زندگی جوانان

حتماً متوجه تفاوت در زندگی جوانان امروزی با گذشته شده اید. این موضوع که بر طبق نظرات کارشناسان هم تائید شده است به “شکاف نسلی” معروف است. جوانان نسلی هستند که به عنوان پیشگامان در عرصه ظهور تکنولوژی و تغییرات اجتماعی به راحتی سبک زندگی خود را تغییر می دهند و از این جهت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند.

یکی از دلایلی که می توان برای این مورد نام برد، داشتن روحیه فردگرایی در جوانان است. جالب است که تغییر در سبک اجتماعی مانند نوع پوشش، رفتار، معاشرت و… هم طوری پیش می رود که نشان می دهند از معیار و پارامترهای سبک زندگی جوانان تبعیت می کند! نکته ای که در این زمینه اهمیت دارد این است که جوانان به عنوان حافظه تاریخی یک جامعه محسوب می شوند بنابراین نقش بسیار موثری در اجتماع ایفا می کنند.

مولفه های سبک زندگی

عناصر متعددی در این زمینه وجود دارند که به عنوان مولفه های زندگی تعریف می شوند. نوع مسکن، شیوه تغذیه، چگونگی گذراندن اوقات فراغت، وسایل حمل و نقل و… از اصلی ترین مواردی هستند که هر فردی با آن در ارتباط است. رفته رفته نیازهای دیگری در افراد شکل می گیرد که به نیازهای ثانویه معروفند. مثل: گرایش ها، ارزش ها و روابط در زندگی.

به طور کلی با توجه به انواع سبک زندگی می توان مولفه های مختلفی برای آن ها در نظر گرفت که البته با در نظر گرفتن به جوامع مختلف این پارامترها بیشتر یا کمتر هم می شوند.

جمعبندی

انتخاب یک سبک زندگی مناسب برای هر فردی با خودش ارتباط مستقیم دارد و این موضوع می تواند دستخوش تغییر هم شود. در انتخاب و داشتن سبکی برای زندگی افراد به هیچ وجه نمی توان اجبار کرد چرا که رعایت نکردن این موضوع نتیجه معکوس خواهد داشت.

چرا به تهویه مطبوع نیاز داریم؟
👁️ بخوانید

در ابتدا شاید این طور به نظر برسد که از بین انواع سبک زندگی نمی توان انتظار تغییر در کل جامعه را داشت. اما جالب است بدانید که این سبک های فردی در زندگی هاست که در نهایت یک حالت جمعی را رقم می زند.

با اکوملک همراه باشید

1,734 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *