سبک زندگی شاد و سالم

سبک زندگی شاد و سالم

5,0 rating based on 1,234 ratings
سبک زندگی شاد و سالم
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

آیا تا به حال از خودتان سوال پرسیده اید که چه عواملی در ایجاد و ساخت سبک زندگی شاد موثرند؟ چرا برخی روزها حس و حال خوبی داریم در حالیکه چند روز از عمرمان را به استرس و نگرانی از آینده سپری می کنیم؟ این شرایط هر کدام دلایل خاص خودشان را دارند که برای شناخت آن ها تصمیم گرفتیم تا در این مطلب بیشتر به آن بپردازیم.

چند تغییر کوچک برای سبک زندگی سالم

تعاریف متعددی برای سبک زندگی سالم و شاد وجود دارد و همانطور که می دانید همه این تعاریف نسبی هستند.

اما به راستی سبک زندگی سالم چگونه است؟ بُعدهای اجتماعی، روانشناختی و معنوی در این تعاریف قرار می گیرند. با توجه به تعریف سازمان بهداشت جهانی نه تنها داشتن جسمی سالم بلکه برخورداری از آسایش کامل جسمی، اجتماعی و روانی سبک زندگی شاد و سالمی را رقم می زند.

یکی از نکاتی که در این زمینه وجود دارد این است که نمی توان با دیدن یک عملکرد در زندگی افراد به این نتیجه رسید که سبک زندگی مناسبی دارد و یا از سبک زندگی ناسالمی برخوردارند! بلکه این موضوع را باید در طول یک طیف کاملی از زندگی بررسی کرد و نیاز به پارامترهای مختلفی دارد که در ادامه بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت و در انتها می توانید به این نتیجه برسید که آیا شما هم از سبک زندگی سالم برخوردار هستید یا خیر؟

سبک زندگی شاد چه فاکتورهایی دارد؟

فاکتورهای سبک زندگی شاد بسیار زیادند و بیشتر از همه به علاقمندی های افراد بستگی دارد. شاید بعضی ها با داشتن یک برنامه تفریحی هفتگی و رفتن به دل طبیعت حال و هوای بسیار خوبی داشته باشند ولی در مقابل افرادی هستند که بیشتر به افزایش سرمایه و کسب درآمد فکر می کنند!

همه این ها در کنار یکدیگر معنا پیدا می کند. باید به دنبال راه حل هایی باشید که باعث آرامش روحی و سلامت جسمیتان می شود. شما می توانید با چند تغییر کوچک در سبک زندگی خود به این اهداف دست یابید.

برای داشتن زندگی سالم چه باید کرد؟

  1. به ورزش و تغذیه سالم اهمیت دهید

ورزش کردن مداوم و با برنامه ریزی باعث می شود حس و حال بهتری در طول روز داشته باشید و شرایط بدنی سالمی برای خود بسازید. اینکه چه ورزشی را انجام دهید بستگی به روحیه و شرایط جسمی شما دارد. ورزشی را انتخاب کنید که حالتان با آن بهتر است.

تغییرات سبک زندگی در مهاجرت شهری
👁️ بخوانید

استفاده از نعمت های خدادادی در یک برنامه غذایی سالم نیز میتواند شما را به سوی یک زندگی سالم سوق دهد.

  1. اعتیاد به هر چیزی خطرساز است

با شنیدن واژه اعتیاد بسیاری از ما به یاد مواد مخدر و یا مشروبات الکی می افتیم. اگرچه این موارد اصلی ترین و خطرناک ترین نوع اعتیاد در کل جهان محسوب می شوند، اما بد نیست بدانید که اعتیاد داشتن به هر چیزی از بازی های کامپیوتری و گوشی گرفته تا کتاب و موسیقی در طولانی مدت باعث آسیب به افراد می شود.

مصرف افراطی و بیش از اندازه هر چیزی منجر به تهدید سلامت جسمی انسان ها می شود که بهتر است با کاهش حداقلی آن ها به تدریج این موارد را از زندگی خود حذف کرد تا سبک زندگی شاد و سالم تری داشت.

  1. سفر و تفریح را هر هفته داشته باشید

اصولاً روزهایی را که افراد به گشت و گذار و یا تفریح با خانواده و دوستان خود می گذرانند، لحظات خاطره انگیز و شادی برایشان رقم میخورد که تا چندین روز و یا حتی ماه ها با یادآوری آن روزها حس و حال خوبی به آن ها میبخشد.

یکی از رازهای داشتن سبک زندگی شاد این است که آخر هفته را به این کار اختصاص دهید و با یک سفر تفریحی-گردشگری کوچک هم که شده به تقویت بدن و ذهن خود کمک کنید. سفر لزوماً نباید با هزینه کردن زیادی همراه باشد بلکه آن چیزی که اهمیت دارد داشتن تعاملات اجتماعی با یکدیگر و ساخت لحظات خوش در کنار عزیزانمان است.

خوشبختانه کشور ما هم از مناطق گردشگری بسیاری برخوردار است. در این مطلب استان گیلان را بهتر بشناسید.

سبک زندگی شاد و سالم

 

چگونه شاد و سالم زندگی کنیم؟

علاوه بر فاکتورهای سبک زندگی شاد که در بالا به آن ها اشاره کردیم، عوامل دیگری هم وجود دارد که می تواند به این سوال پاسخ دهد که چگونه شاد و سالم زندگی کنیم؟

یکی از مواردی که می تواند مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی عملکرد ما تاثیر داشته باشد، خواب است. اینکه می گویند هر فردی باید در طول شبانه روز 8 ساعت به طور میانگین بخوابد، یک نسخه دائمی نیست و هر فردی با توجه به نیازش می تواند این مقدار را کمتر یا بیشتر کند.

بررسی تاثیر ویروس کرونا بر مسکن 1399
👁️ بخوانید

کم خوابی و یا پر خوابی زیاد باعث می شود تا در طول روز دائماً حس خستگی و یا بی حالی به شما دست دهد که این موضوع در تضاد با یک سبک زندگی شاد است. بنابراین به این موضوع هم اهمیت دهید.

تاثیر ورزش در سبک زندگی شاد

حتماً می دانید که تفاوت زیادی بین افرادی که در طول روز حداقل نیم ساعت ورزش می کنند با گروهی که اعتقادی به ورزش کردن ندارند وجود دارد. ورزش کردن به این معنی نیست که حتماً هزینه زیادی برای باشگاه رفتن بپردازید و یا از ابزارهای گران قیمت استفاده کنید.

هر کدام از ما می توانیم با انجام یک سری حرکات کششی ساده صبحمان را آغاز کنیم. اگر در آپارتمانی زندگی می کنید که آسانسور دارد، می توانید از پله ها رفت و آمد کنید تا کمی به ماهیچه های پا کمک کرده باشید! پیاده روی و دویدن های آرام و نرم باعث می شود تا نشاط و تندرستی داشته باشید.

جنگیدن با بیماری ها، داشتن خوابی راحت، کنترل وزن بدن، افزایش انرژی و خوش خلقی از مهم ترین تاثیراتی هستند که با ورزش کردن مداوم می توانید برای خود ایجاد کنید.

سالم زندگی کنیم

سپاسگزاری از خداوند در هر لحظه از زندگیمان حس و حال خوبی به ما میبخشد که با تداوم این موضوع می توانیم به قدردانی از نعمات او بپردازیم. حتماً دقایقی را در هر روز به ارتباط گرفتن با خداوند اختصاص دهید تا به آرامش برسید. برای کنترل سلامت جسمانی خود نیز طی برنامه ریزی مشخصی مراجعه به پزشک را در برنامه زندگی خود قرار دهید تا از این بابت هم خیالتان راحت باشد.

دور کردن افکار منفی از خود و اطرافیانتان در زندگی سالم می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. فراموش نکنید که شما به آن چیزی میرسید که همیشه به آن فکر می کردید. پس با قدرت به سمت هدف حرکت کنید و برای دستیابی به آن هر روز فکر مثبت داشته باشید.

جمعبندی

همه ما در زندگی ممکن است روزهایی را سپری کرده باشیم که بسیار سخت و طاقت فرسا بوده اند و آرزو می کردیم که هر چه زودتر از آن بگذریم و به مرحله بعدی زندگی برسیم. سعی کنید از این روزها هم که بخشی از زندگی و عمر شماست درس بگیرید و برای بهبود آن تلاش کنید.

7 راهکار برای رفع زردی دیوارها
👁️ بخوانید

داشتن یک سبک زندگی شاد و سالم می تواند عوامل دیگری را هم در بر بگیرد که با توجه به روحیات هر فردی متفاوت است. تلاش کنید با پیدا کردن عواملی که برای شما خوشایند هستند در کنار تمامی عوامل کلی شاد زندگی کردن که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم، لحظات خوب و خوشی را رقم بزنید.

با اکوملک همراه باشید

547 👁️
 
+3
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *