سامانه ثبت نام مسکن ملی + شرایط

سامانه ثبت نام مسکن ملی + شرایط

5,0 rating based on 1,234 ratings
سامانه ثبت نام مسکن ملی + شرایط
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

با توجه به گرانی قیمت ملک در چند سال اخیر، علاوه بر طرح ساخت مسکن مهر، دولت به فکر سامانه ثبت نام مسکن ملی افتاد تا افراد بیشتری بتوانند صاحبخانه شوند. تورم چندین باره در طول سال، علاوه بر اینکه شرایط زندگی در کشور را سخت تر از گذشته کرده است، باعث شده تا افراد حتی برای رهن کامل یا اجاره خانه نیز دچار مشکل شوند!

اقدام دولت در این مسیر باعث شد تا خریداران واقعی مسکن بتوانند راحت تر از قبل، برای خرید خانه تلاش کنند. اگر می خواهید بیشتر درباره نحوه ثبت نام در سامانه مسکن ملی و مدارک مورد نیاز آن بدانید، همراه ما باشید.

ثبت نام مسکن ملی بزرگترین طرح مسکن کشور

با توجه به گرانی مصالح ساختمانی و توقیف شدن برخی از ساخت و سازها در کشور، در اواخر سال 1397 دولت تصمیم گرفت تا در کنار تمام شدن طرح 500 هزارتایی مسکن مهر، دست به ساخت 400 هزار واحد مسکونی با نام ثبتنام مسکن ملی در کشور بگیرد که تا پایان سال 1400 ادامه دارد.

این طرح که از ابتدا قرار بود در 6 فاز اجرا شود، تاکنون فاز چهارم آن نیز در 5 استان: آذربایجان غربی، سمنان، ایلام، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی انجام شده است. در ادامه این ثبت نام ها، 20 هزار متقاضی در سامانه مسکن ملی ثبت نام کرده اند. این سامانه برای افراد پایتخت نشین هم چاره ای اندیشیده و در شهرهای تازه جدید و بافت های مسکونی، سهمیه اختصاص داده است.

شرایط ثبت نام مسکن ملی چیست؟

با توجه به ثبت نام بیش از 240 هزار نفری مردم در مرحله اول طرح مسکن ملی، دولت به این نتیجه رسید که 42 درصد از آن ها واجد شرایط نبوده اند و فقط 58 درصد در این طرح پذیرفته شدند. این پایش و غربالگری از آبان ماه 98 آغاز و در بهمن ماه همان سال به پایان رسید.

با توجه به این آمار می توان حدس زد که ثبت نام مسکن ملی یک سری شرایط و قوانینی دارد که تنها در صورت داشتن آن ها می توانید در این طرح شرکت کنید. اما مهم ترین شرایط ثبت نام مسکن ملی سبز بودن فرم (ج) شخص متقاضی است. همچنین او باید سابقه 5 سال سکونت در شهر مورد نظر را داشته باشد.

شرایط ثبت نام مسکن ملی

شرایط ثبت نام مسکن ملی با اکوملک

مهم ترین شرایط ثبت نام مسکن ملی

 1. برای ثبت نام در این طرح باید ابتدا مبلغ کمی پرداخت کنید و بعد از نهایی شدن مراحل ثبت نام، بین 30 تا 50 میلیون تومان در بانک مسکن سپرده گذاری کنید. (البته دهک های اول و دوم، یعنی افرادی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند، نیازی به این سپرده گذاری ندارند.)
 2. برای ثبت نام مسکن ملی نباید تا قبل از آن، از هیچگونه وام بانکی دولتی مثل: خرید آپارتمان با وام مسکن استفاده کرده باشید.
 3. این طرح تنها شامل افراد متاهل و یا سرپرست خانوار می شود. بنابراین اگر زنان سرپرست خانوار بخواهند از این طرح استفاده کنند، باید بالای 35 سال سن داشته باشند.
 4. دلیل سرمایه گذاری اولیه برای متقاضیان این است که دولت باید اطمینان حاصل کند که توانایی پرداخت مابقی هزینه ساخت خانه را دارید. همچنین این مورد را بررسی می کند که در شهر مورد نظرتان، حداقل 5 سال گذشته را زندگی کرده باشید.
 5. افرادی هم که از قبل دارای سپرده در صندوق مسکن یکم برای دریافت وام هستند، در اولویت قرار گرفته و می توانند از همان حساب برای ثبتنام مسکن ملی اقدام نمایند.
 6. همچنین متقاضیان از اول فروردین ماه 84 نباید مالکیت مسکونی داشته باشند و این حالت علاوه بر او، باید برای افراد تحت تکفل او هم وجود داشته باشد.
رهن خانه بهتر است یا خرید؟
👁️ بخوانید

مهم ترین تفاوت طرح مسکن ملی با مسکن مهر

حتماً شما هم متوجه ایراداتی در طرح مسکن مهر مانند: انتخاب زمین هایی دور افتاده و فاقد امکانات شده اید. یکی از نکات مثبت ثبتنام مسکن ملی این است که مناطق شهری، روستایی و یا بافت های فرسوده در کلانشهرها را برای ساخت مسکن ملی در نظر گرفته اند و خبری از دوری امکانات و مشکلات رفت و آمد نیست.

همچنین در طرح مسکن مهر، معمولاً شاهد ساخت آپارتمان هایی 10 تا 15 طبقه بودیم که در طرح ملی مسکن خبری از این ساختمان ها نیست و نهایتاً تا 7 طبقه ساخته می شوند.

چه افرادی مشمول مسکن ملی می شوند؟

در طرح ثبت نام مسکن ملی اولویت با افرادیست که می خواهند خانه ای برای خود بسازند اما سرمایه کافی برای این ندارند، در حالیکه زمین مسکونی از قبل خریداری کرده اند. این افراد می توانند در طرح ملی مسکن از دولت وامی به ارزش 75 تا 100 میلیون تومان وام 10 ساله با سود 18% دریافت کنند که اقساط آن ماهیانه حداقل 1.5 میلیون تومان بعد از یک تنفس دو ساله است.

اما افرادی که زمین ندارند، چگونه می توانند صاحب خانه شوند؟ این گروه می توانند از اراضی دولتی استفاده کنند، اما از آنجایی که این زمین ها محدود هستند، اولویت با زمین داران و پرداخت تمام شده خانه است که به ازای هر متر مربع بین 2 تا دو و نیم میلیون تومان می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام مسکن ملی

 1. اصل کارت ملی متقاضی و افراد تحت تکفل
 2. اصل شناسنامه متقاضی و همسر
 3. ارائه گواهی کفالت در صورت نیاز
 4. اصل سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین
 5. ارائه گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در 5 سال اخیر

در این طرح، 50 تا 60% واحدهای مسکونی مربوط به سازنده و 30 تا 40 درصد آن نیز سهم دولت می شود. افراد بعد از مطالعه دقیق شرایط و مدارک مورد نیاز، برای ثبت نام در این طرح اقدام می کنند و بعد از گرفتن تائید، 30 تا 40 میلیون پرداخت خواهند کرد. باقیمانده آن یعنی 15% را در پایان فونداسیون، 25% پایان اجرای اسکلت، 25% پایان سفت کاری، 20% پایان نازک کاری و 15% هم در انتهای کار یعنی زمان تحویل کلید باید پرداخت کنند.

آیا کلاهبرداری املاک در شهر و روستا متفاوت است؟
👁️ بخوانید
جمعبندی

عده ای معتقدند با توجه به گرانی مصالح ساختمانی و امکان ساخت 400 هزار واحد مسکونی، 200 هزار خانه روستایی و 500 هزار خانه ناتمام مسکن مهر، شرایط برای ساخت خانه های مسکن ملی به راحتی وجود ندارد و از طرفی بسیاری از افراد با توجه به سود بالای تسهیلات طرح ملی مسکن، از دریافت آن منصرف می شوند و برای دریافت وام ساخت و ساز اقدام می کنند.

امیدواریم دولت بتواند تا پایان سال 1400، 11 میلیون و 100 واحد مسکونی را با مشارکت مردم در طرح ثبت نام مسکن ملی در اختیار آنان قرار دهد.

با اکوملک همراه باشید

525 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *