زندگی عشایری چگونه است؟

زندگی عشایری چگونه است؟

5٫0 rating based on 1,234 ratings
زندگی عشایری چگونه است؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

ساده زیستی اصلی ترین ویژگی زندگی عشایری محسوب می شود که از گذشته تا به امروز در کشور ما وجود داشته است. مردم عشایر زندگی پر تلاشی دارند که در اقتصاد کشور بسیار موثرند. مطالعه تاریخچه و آداب و رسوم قوم عشایر در کشور نکات جالبی را به افرادی که در شهرها و روستاها زندگی می کنند متذکر می شود.

در این مطلب با هم نگاهی به مناطق زندگی عشایر در کشور، فعالیت های اقتصادی، سبک زندگی و آشنایی با مناطقی که هستند خواهیم داشت.

تاریخچه زندگی عشایری

سبک زندگی عشایری مبتنی بر کوچندگی از گذشته تا به امروز وجود داشته است. جالب است بدانید که این مدل از زندگی فقط مختص به کشور ما نیست و از سال های دور در آسیای مرکزی و شرقی، خاورمیانه و شمال آفریقا به صورت اقوام مختلفی زندگی می کردند.

هنوز هم در مناطقی از اروپای مرکزی و شمال غربی مانند آلپ و بعضی از نقاط آمریکای شمالی و جنوبی بقایایی از کوچ نشینی وجود دارد. در کشور ما هم از سال های دور عشایر نقش به سزایی در اقتصاد کشور از جمله مواد لبنی، پرورش دام و طیور و تولیدات پشمی داشتند.

جذابیت های زندگی عشایری چیست؟

اگرچه که مردم عشایر در کشور ما در هر سال 2 بار محل زندگی خود را عوض می کنند، اما برای به دست آوردن آب و هوایی بهتر این سختی را به جان می خرند تا وضعیت زندگی مطلوب تری داشته باشند. یکی از جذابیت های زندگی عشایری این است که با حفظ آداب و رسوم و پوشش های محلی خاصی که دارند به حفظ آئین های قدیمی کمک کرده و باعث جذب توریسم می شوند.

دانش بومی آن ها در کنار شیوه زندگی خاصی که دارند باعث شده تا مطالعات و پژوهش های زیادی درباره زندگی این افراد صورت بگیرد. هر روز صبح که با دیدن سپیده دم از خواب برمیخیزند و با چشم اندازی از طبیعت روزشان را آغاز می کنند، به نظر مهم ترین جذابیت زندگی آنهاست.

فرهنگ زندگی ییلاق و قشلاق چگونه است؟

به عشایر در بعضی از کتب و لغت نامه ها “عشایر کوچنده” نیز می گویند. ساختار زندگی این افراد بر پایه قبیله ای و متکی به دامداریست. بنابراین طبیعت بخش جدانشدنی زندگی این افراد محسوب می شود. منظور از “ییلاق” مناطقی از کشور هستند که آب و هوای سرد و کوهستانی دارند و در فصول گرم سال مثل بهار و تابستان به آنجا می روند.

سبک زندگی و عوامل موثر بر آن
👁️ بخوانید

“قشلاق” به مناطق گرمسیری گفته می شود که مکانی برای زندگی در فصول سرد سال مثل پاییز و زمستان است.

عشایر ایران بیشتر از همه در کدام مناطق زندگی می کنند؟

بیشترین قلمرو زندگی عشایری در کشور محدود به مناطق غربی، جنوب شرقی و شمالی کشور است که البته بیشتر از همه در زاگرس میانی متمرکز شده اند. در کشور ما اقوام عشایری مختلفی با توجه به تاریخچه و سنت هایی که از گذشته داشتند، زندگی می کنند.

در شمال کشور عشایر ترکمن در نواحی شرقی دریای خزر و استان گلستان زندگی می کنند. عشایر لر بختیاری در خوزستان، اصفهان و زاگرس مرکزی هستند، عشایر عرب در خوزستان و حاشیه خلیج فارس، عشایر کرد در غرب کشور، عشایر لر در استان لرستان، عشایر کرمانج در قسمت های شمالی خراسان رضوی و خراسان شمالی، عشایر شاهسون در اردبیل و آذربایجان، عشایر قشقایی در استان های فارس و خوزستان و بالاخره عشایر افشار در کرمان و زنجان بیشتر از همه دیده می شوند.

آداب و رسوم و سنت های زندگی عشایری

در گذر قرن ها اقوام کوچ نشین تلاش بسیار زیادی در حفظ فرهنگ، آداب و رسوم، پوشش و لباس های محلی، ساختار فرهنگی و سنت های خود داشتند. بازی های محلی و رقص چوب که در جشن ها و مراسم های مختلف خود اجرا می کنند، آهنگ ها و اشعاری با ادبیات فولکلوریک، اسب سواری و… از اصلی ترین جاذبه های فرهنگی و اجتماعی عشایر است که همه را مجذوب خود می کند.

سادگی داشتن سرپناه و مسکن، ویژگی اصلی زندگی عشایری

همانطور که می دانید عشایر جایگاه دائمی برای زندگی خود ندارند و این سبک باری در جابجایی آن ها نظر همگان را به خود جلب کرده است. این موضوع برای افرادی که شهر نشینی را انتخاب کرده اند، سخت و به عبارتی باورنکردنیست! اینجا دیگر خبری از هتل های چندین ستاره و لوکس نیست!

البته با تمامی این اوصاف گردشگران داخلی و خارجی همیشه از این زندگی ها استقبال کرده اند و حتی جذابیت های بیشتری هم برایشان داشته است که حاضرند برای یکبار هم که شده مسافت طولانی تا رسیدن به این مناظر زیبا را تحمل کنند و تا صبح در سیاه چادر عشایر سپری کنند.

تغییرات سبک زندگی در مهاجرت شهری
👁️ بخوانید

زندگی عشایری سومین سبک زندگی در کشور از نظر جمعیت

بعد از زندگی شهری و روستایی، این سبک زندگی عشایری است که در کشور ما جمعیت زیادی دارد. اگرچه نسبت به گذشته جمعیت عشایر بسیار کاهش یافته است، اما همچنان در رتبه سوم قرار دارد. با این وجود چیزی از سختی و دغدغه های زندگی آن ها کم نکرده است.

مهم ترین مشکلاتی که در این اقوام دیده می شود، سختی در مسیرهای کوچ، کمبود مکان های آموزشی مثل کلاس های درس، افزایش قیمت مواد اولیه زندگی، کمبود مکان های بهداشتی، آب آشامیدنی و… می باشد.

زندگی عشایری چگونه است؟

 

منبع درآمد عشایر

با توجه به سبک زندگی عشایر تقریباً می توان گفت تمامی مواد لازم برای زندگی را خودشان تولید می کنند. از مواد لبنی گرفته مثل: شیر، ماست، کره، کشک و روغن حیوانی تا کشاورزی و باغ های فصلی عشایر که بیشتر از همه در استان های خوزستان و لرستان دیده می شود، از اصلی ترین منابع درآمد این اقوام به شمار می رود.

غذاهای پیشنهادی عشایر به مسافران

یکی از مواردی که باعث می شود هزینه تورهای عشایر با یکدیگر متفاوت باشد، غذاهاییست که در برنامه آن ها وجود دارد. اصلی ترین موارد اولیه برای تهیه غذاهای عشایر لبنیات، گوشت و سبزی های محلی می باشد. البته غذاهای دیگری مانند: آبگوشت شوربا، شیر برنج، کباب محلی و آش دوغ هم در این لیست قرار می گیرند.

صنایع دستی مردم هنرمند عشایر

در گذشته بیشتر از امروز میشد آثار هنرهای دستی مردم عشایر را در زندگی آن ها پیدا کرد. گلیم، خورجین، جوراب های پشمی و دستکش بیشترین محصولات و سوغاتی هایی بود که در زندگی عشایری وجود داشت. با خرید این محصولات می توانید به استمرار زنجیره تولیدات داخلی در کشور کمک کنید.

جمعبندی

علاوه بر مناطقی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم، جالب است بدانید که در استان البرز هم اقوام عشایر زندگی می کنند. بزرگترین اقوام عشایر در کشور ما بختیاری و قشقایی هستند. امیدواریم در سال های آینده شاهد توجه بیشتر مسئولان به زندگی عشایری و حفظ آداب و رسوم آن ها باشیم و کمتر با پدیده مهاجرت شهری رو به رو شویم.

علاوه بر سفر و گردشگری به مناطق شمالی کشور مثل استان گیلان و مازندران پیشنهاد می کنیم به مناطق ییلاقی و قشلاقی هم بروید تا بیشتر از نزدیک با زندگی و آداب و رسوم اقوام عشایر آشنا شوید.

10 ترفند سفر آسان و ارزان
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

 

72 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *