رودخانه پرآب ماسوله رودخان را باید دید

رودخانه پرآب ماسوله رودخان را باید دید

5,0 rating based on 1,234 ratings
رودخانه پرآب ماسوله رودخان را باید دید
🕒 زمان مطالعه: 3 دقیقه

ماسوله رودخان یا همان رودی که در ماسوله جریان دارد، یکی از مناطق دیدنی شهر ماسوله به شمار می رود. حتما وقتی در کوچه پس کوچه های پلکانی ماسوله که بالا و پایین می کنید، متوجه آرامش و زیبایی های آن شده اید. این زیبایی ها علاوه بر اینکه مربوط به معماری بنا و جنبه آثار باستانی برای آنجا دارد، از نعمت های طبیعی همچون رودخانه هم برخوردار است.

برای اغلب مسافران و توریست هایی که به این منطقه سفر می کنند، شنیدن صدای رودخانه در کنار این مجموعه بسیار دلنشین و خوشایند است. 

مشاهده ماسوله رودخان

همانطور که می دانید روستای توریستی ماسوله از توابع شهرستان فومن به شمار می رود. ماسوله رودخان در این روستا از ارتفاعات آن نشات گرفته و در منطقه سرایان به دو رود زیگل و لیکوند تغییر نام می دهد. بیشترین ارتفاع حوزه این رودخانه به 3000 متر می رسد. بد نیست بدانید ماسوله رودخان در چو مثقال به تالاب انزلی وارد می شود.

نزدیکترین سکونتگاه هایی که به این منطقه محدود می شوند، ماسوله، فومن و صومعه سرا هستند. این رودخانه از دو شاخه اصلی شمالی ماسوله و جنوبی گیلونده رود تشکیل شده است.

سوغات منطقه ماسوله

اگر به این شهر زیبا سفر کرده باشید، حتما متوجه تولیدات محلی و سنتی این منطقه شده اید. محصولاتی چون گلیم، جاجیم، عروسک بافی، کیف های سنتی زیبا و… همگی نشان از خلاقیت بالای این مردم و همچنین اهمیت به تولیدات قدیمی پیشینیان خود دارد. غذا و شیرینی های محلی منطقه هم که زبان زد خاص و عام می باشد.

یکی از این شیرینی ها می توان به اگردک اشاره کرد که ترکیبی از آرد و زنجبیل است. عسل های محلی، لبنیات و آش های سنتی ماسوله هم از دیگر سوغات آن محسوب می شوند.

سوغات ماسوله رودخان

سوغات ماسوله رودخان با اکوملک

 

لذت تفریح خانوادگی در کنار ماسوله رودخان

اگرچه که در بیشتر ایام سال شاهد بارندگی و یا مه گرفتگی در شهر مرتفع ماسوله هستیم، اما تابستان فرصت مناسبی برای خانواده های ایرانیست که به این منطقه سفر کنند و در جوار ماسوله رودخان اوقات بگذرانند.

البته اوایل پاییز هم به دلیل زیبایی های طبیعی مانند رنگی شدن برگ های درختان، زمان خوبی برای برپایی آتش در کنار رودخانه و صرف وعده ای شام یا ناهار است که با دوستان و آشنایان برنامه ریزی کرده اید.

پسماند زباله ها، تهدیدی برای ماسوله رودخان

از آنجایی که اغلب مراکز اقامتی و مهمان پذیرایی های شهر در کنار این رودخانه واقع شده است، موضوع زباله های تولید شده از سوی مسافران و گردشگران دغدغه مهم شهرداری فومن است. از طرف دیگر به دلیل اینکه آب این رودخانه در نهایت به تالاب انزلی سرازیر می شود، آلودگی های این تالاب بین المللی را نیز با تهدید مواجه کرده است.

باید حفاظت محیط زیست استان گیلان چاره ای برای جلوگیری از این اتفاق مهم بیندیشد.

جمعبندی

همانطور که از مطالعه این محتوا برداشت می شود، وجود نعمات طبیعی و خدادادی بسیاری در این منطقه است که در جای جای استان یافت می شود. اگر تمرکز مسافران و حوزه گردشگری از سمت دریا و جنگل به دیگر مواهب الهی مانند آبشارها، رودخانه ها و اماکن قدیمی استان برود، شاهد پیشرفت های بیشتری در تمام حوزه های شهری خواهیم بود.

اما به مسافرانی که به استان گیلان و به طور ویژه شهرستان فومن سفر می کنند، توصیه می کنیم از ماسوله و ماسوله رودخان حتما دیدن فرمایند. امیدواریم با این مطلب توانسته باشیم بخش زیادی از این رودخانه که هم اسم روستاییست که در آن قرار دارد را به شما عزیزان معرفی کرده باشیم.

منبع: اکو ملک

684 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *