رهن کامل ملک یا اجاره؟

رهن کامل ملک یا اجاره؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
رهن کامل ملک یا اجاره؟
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه افرادی که به دنبال یک مسکن و سرپناه برای سکونت هستند با این سوال رو به رو شده اند که رهن کامل ملک بهتر است یا اجاره نشینی بدون پیش پرداخت؟ مزایا و معایب رهن و اجاره به چه صورتی می باشد؟ این سوالاتیست که معمولاً زوج های جوانِ بدون پشتوانه مالی که توان خرید ملک مورد نظر خود را ندارند همیشه با آن دست و پنجه نرم می کنند.

در این مطلب می خواهیم شرایط مختلف اجاره نشینی را بررسی کنیم و ببینیم برای هر گروه از افراد جامعه کدامیک از آن ها مناسب تر است؟

رهن کامل ملک راه حلی برای فرار از مالیات!

گروهی از افراد هستند که توانایی خرید خانه را دارند اما از آنجایی که با سرمایه های خود در بازار کار می کنند ترجیح می دهند قراردادهای یکساله یا دو ساله با دیگر مالکان خانه های خالی ببندند تا اینکه به یکباره همه بودجه خود را در این راه هزینه کنند! البته برخی از آن ها معتقدند با این کار دیگر نیازی نیست تا هر ساله مالیات سنگین پرداخت کنند ولی در عین حال در بهترین خانه های شهر هم زندگی می کنند.

گروه دومی که به رهن کامل ملک اقدام می کنند از آنجایی که بودجه کافی برای خرید سرپناه ندارند اینگونه عمل کرده و ترجیح می دهند به جای اینکه هر ماه اجاره بها پرداخت کنند میزان ودیعه خانه را بیشتر کرده تا دیگر نگران هر ماه اجاره خانه نباشند.

معایب رهن کامل ملک برای مستاجر

قرارداد رهن ملک مانند یک شمشیر دو لبه است که برای هر دو طرف معامله مزایا و معایبی دارد. مثلاً شاید اینطور به نظر برسد که در رهن کامل این مستاجر است که برنده معامله می باشد و نیازی نیست هر ماه اجاره بهایی پرداخت کند و از طرفی هم در پایان قرارداد کل مبلغ پیش پرداخت را تمام و کمال دریافت خواهد کرد.

اما این همه ماجرا نیست و باید جنبه های دیگر آن را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر بعد از ساکن شدن در یک منزل متوجه ایراداتی در ساختمان و یا مشکلاتی با همسایه ها شوید و بخواهید زودتر از موعد مقرر خانه را تحویل موجر دهید، این امکان در بسیاری از موارد وجود ندارد زیرا صاحبخانه ها معمولاً با مبلغ ودیعه سرمایه گذاری می کنند و نمی توانند هر زمان که نیاز داشتید آن را به شما تحویل دهند.

خانه هوشمند چیست؟
👁️ بخوانید

مزایای رهن کامل ملک

معمولاً در رهن کامل شرایط برای تمدید قرارداد مجدد بیشتر از اجاره خانه است زیرا مالکان ممکن است مبلغ ودیعه را خرج کرده باشند و در زمان مقرر نتوانند آن را به مستاجر تحویل دهند. در چنین شرایطی اگر مستاجر شرایط تمدید را داشته باشد از فرصت استفاده کرده و تا یکسال دیگر از بابت جا به جایی نگرانی ندارد.

مبلغ رهن کامل را چه کسی تعیین می کند و به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که قیمت ملک را صاحب آن مشخص می کند در مورد رهن کامل آن هم به همین صورت است. البته به این معنی نیست که قیمت های نامتعارف را از سوی صاحبان خانه قبول کنیم! مبلغی که برای رهن کامل ملک در نظر گرفته می شود به عواملی مثل: شرایط جامعه، نرخ سود بانکی و وضعیت بازار ملک بستگی دارد که در برهه های مختلف زمانی می تواند پایین یا بالا شود.

اگر بخواهیم دقیق تر توضیح دهیم که با قوانین ما بیشتر هماهنگی داشته باشد باید بگوییم بین یک ششم تا یک چهارم قیمت فروش ملک را برای رهن کامل آن در نظر می گیرند که البته به عمر خانه نیز بستگی دارد. هرچقدر خانه ای نوسازتر باشد این میزان بیشتر به یک چهارم نزدیک می شود.

مزایا و معایب اجاره نشینی

در روش اجاره خانه مستاجر علاوه بر پرداخت مبلغی به عنوان ودیعه که البته بسیار کمتر از پیش پرداخت در رهن کامل ملک است باید هر ماه مبلغی که از قبل مشخص شده است را به عنوان اجاره ماهیانه به صاحب خانه پرداخت کند. البته روش دیگری هم در اجاره نشینی وجود دارد که در آن نیازی به پرداخت پول پیش نیست. اما برای پرداخت اجاره ماهیانه باید از فرمول: مبلغ رهن کامل* 3000 تقسیم بر 1 میلیون استفاده کرد.

یکی از مزایای اجاره نشینی این است که می توانید در قیمت توافقی اجاره ماهیانه با موجر صحبت کرده و کمتر از مبلغی که در نظر گرفته است معامله را به سرانجام برسانند. البته از معایب آن هم نمی توان چشم پوشی کرد که می توان به یکی از آن ها یعنی افزایش قابل توجه میزان اجاره بها برای تمدید دوره قرارداد اشاره کرد که بسیاری از این افراد مجبور به نقل مکان می شوند. در نتیجه هر سال باید اثاث کشی کنند.

رهن کامل ملک

رهن کامل ملک با اکوملک

شرایط قانونی اجاره نامه

یکی از مهم ترین شرایط در اصل اجاره ملک همان قیمت گذاری روی آن است که در بالا تا حدودی به آن اشاره کردیم. مثل اینکه عمر بنا چقدر است؟ مدت قرارداد تا چه زمانی است؟ و دیگر عواملی که در هنگام قرارداد نویسی در دفتر مشاور املاک به آن خواهند پرداخت.

خرید زمین ارزان در گیلان
👁️ بخوانید

اما فرمول های محاسباتی هم همیشه ثابت نیستند و ارتباط مستقیمی با سود بانکی دارند که از سمت دولت هر ساله مشخص می شوند. به غیر از این عواملی که نام بردیم شرایط دیگری هم وجود دارند که به آن ها خواهیم پرداخت.

موارد درست اجاره نشینی

  1. در مورد مال مورد اجاره باید به این نکته توجه کرد که مصرف شدنی نباشد. یعنی در اثر استفاده اگر از بین برود یا فاسد شدنی باشد مورد معامله قرار نمی گیرند.
  2. همه آن چیزی که اجاره داده می شود باید مکتوب در معامله آورده شود. مثلاً اینطور نباشد که صاحبخانه یک اتاق از خانه ای را که اجاره داده است از مستاجر بگیرد!
  3. لزوم پرداخت اجاره بها ارتباطی با سکونت دائمی یا موقت مستاجر ندارد. یعنی اگر مستاجر بعد از 6 ماه از شروع تاریخ اجاره شرایط سکونت داشته باشد باید اجاره این مدت را به مالک پرداخت کند حتی اگر اثاث کشی نکرده و خانه خالی در اختیار او بوده باشد.

حتماً معامله خود را قولنامه کنید

طبق قانون مصوب هیات دولت از سال 1387 به بعد همه معاملات باید در دفاتر مشاور املاک ثبت شوند. با این کار یک کد رهگیری به شما اختصاص داده می شود که از کلاهبرداری های احتمالی جلوگیری می شود. با نوشتن قولنامه در این دفاتر طرفین معامله که موجر و مستاجر هستند موظف هستند به تعهدات خود در این نوشته عمل کنند.

از آنجایی که قولنامه در دادگاه ها اعتبار قانونی دارد به راحتی می توانید با ذکر جزئیات در آن هیچ گونه مشکلی در این زمینه نداشته باشید. قولنامه های دستی در 3 نسخه تهیه می شوند که هر کدام از طرفین معامله یک نسخه از آن را دارند و سومین نسخه در اختیار مشاور املاک است.

جمعبندی

در این مطلب با اشاره به مزایای رهن کامل ملک و اجاره نشینی در کنار معایب آن ها سعی کردیم تا همه نکات را پوشش دهیم و برای هر کدام از افرادی که دغدغه مسکن و سرپناه دارند راه حل های جداگانه ای ارائه دهیم. برخی از افراد برای اینکه در رهن کامل جنبه شرعی بودن آن را در نظر بگیرند یک مبلغ بسیار ناچیزی را هر ماه به مالک پرداخت می کنند.

چک لیست ایمن سازی خانه برای کودکان
👁️ بخوانید

از آنجایی که این مبلغ بسیار اندک است تعدادی از مستاجران کل آن را با توجه به قراردادی که دارند یکجا به مالک تقدیم می کنند.

با اکوملک همراه باشید

750 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *