رهن خانه بهتر است یا خرید؟

رهن خانه بهتر است یا خرید؟

5٫0 rating based on 1,234 ratings
رهن خانه بهتر است یا خرید
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

اکثر مردم فکر می کنند که اگر خانه را خریداری کنند بهتر از رهن خانه است و پایان همه سختی ها و استرس های اجاره نشینی را خواهند چشید. شما چطور فکر می کنید؟ حتی اگر هزینه کافی برای خرید مسکن و سرپناه را داشته باشید در این زمینه سرمایه گذاری می کنید یا اینکه حاضرید به عبارتی خانه به دوش باشید؟!

در این مطلب با هم به بررسی دلایل و شرایط اجاره نشینی یا مشکلات رهن خانه در مقایسه با خرید آن خواهیم پرداخت.

خرید خانه نسخه دائمی برای همه افراد نیست!

آیا همه افراد از اینکه مالک خانه ای باشند که متعلق به خودشان است حس رضایت دارند؟ همه چیز بستگی به نوع ساخت و کیفیت آن خانه هم دارد. چه بسیار افرادی بودند که با خرید خانه صاحب سود و منفعتی نشدند و در مقابل برخی افراد به سودهای کلانی دست یافتند.

متاسفانه در چند سال اخیر شاهد حباب قیمت مسکن بودیم که باعث شد تا خریداران واقعی مسکن با وجود تسهیلات بانکی هم به سختی بتوانند خانه ای باب میل و سلیقه خود پیدا کنند! در ادامه بیشتر به مزیت های اجاره نشینی و خرید خانه و به طور کلی مقایسه این دو خواهیم پرداخت.

رهن خانه چاره ای برای زندگی در جاهایی با امکانات بالا

برخی از مردم معتقدند از آنجایی که نمی توانند صاحب ملکی با امکانات بالا و دلخواه خود شوند با رهن همان خانه از زندگی در آن لذت می برند. تنوع طلبی در برخی از افراد باعث شده تا از این کار خود راضی باشند و بتوانند تنها با یک مبلغ مشخصی به عنوان پیش پرداخت و در برخی موارد با اجاره ماهیانه در آن مکان زندگی کنند و بعد از چند مدت به خانه جدیدتری بروند.

البته بسیاری از مردم بعد از دریافت وام مسکن به این نتیجه میرسند که اگر بخواهند همان میزان بازپرداخت ماهیانه را بابت اجاره مسکن بپردازند بعد از چند سال با سود آن مبلغ بیشتری واریزی داشتند که این مورد درباره پرداخت اجاره بهای مسکن وجود ندارد.

رهن مسکن راه حلی برای کسانی که شغل موقت دارند

یکی از مزیت هایی که افراد معمولاً از رهن خانه به جای خرید آن یادآور می شوند این است که با این کار می توانند به محل کار خود نزدیک تر باشند. این یک مزیت برای افرادیست که دائماً هر چند سال یک بار مجبورند محل کار خود را تغییر دهند به خصوص اگر در کلانشهرهایی مانند تهران و شهر رشت سکونت داشته باشند این یک معضل بزرگ به شمار می رود.

خرید زمین ارزان در گیلان
👁️ بخوانید

هزینه رفت و آمد و زمانی که برای مسیر هر روزه خود صرف می کنند به تدریج حالت فرسایشی خواهد داشت. بنابراین اگر قرار باشد به ازای هر تغییر در محل کار خود خانه ای فروخته و مجدداً خریداری کنند به ضرر آن ها خواهد بود. به همین دلیل یکی از مزیت های رهن مسکن توجه به همین مورد است.

رهن خانه بهتر است یا اجاره؟

رهن خانه بهتر است یا اجاره؟ با اکوملک

هزینه های جانبی خرید خانه را در نظر بگیرید

برخی از مردم تصور می کنند اگر خانه ای خریداری کنند دیگر همه چیز تمام شده و سختی ها به پایان رسیده است! در حالی که اینطور نیست و از این لحظه به بعد هر مشکلی که برای خانه به وجود آید مسئولیتش با شماست. اما در مورد اجاره نشینی و یا رهن کامل ملک اینطور نیست.

چنانچه مشکلی در زمینه لوله کشی، عیوب شوفاژ خانه یا آبگرمکن و هر آن چیزی که مربوط به خانه می شود اتفاق بیفتد مسئولیتش با مالک اصلی بوده و هیچ هزینه ای نباید پرداخت کنید. یک ضرب المثل قدیمیست که می گوید: “ماشین نداشتن یک درد است و داشتنش هزار درد!” این موضوع در مورد خانه هم دقیقاً صدق می کند.

یکی از راه های صاحب خانه شدن، پس انداز با رهن کامل خانه است

شاید برخی اینطور فکر کنند که مشکلات رهن خانه مانند اثاث کشی و نقل مکان برایشان دردسرهای زیادی به دنبال خواهد داشت اما اگر برای خرید خانه برنامه ریزی کرده اید این یکی از راه حل های موجود است! شاید از خودتان سوال کنید چطور این امکان وجود دارد؟

معمولاً افرادی که کارمند هستند هزینه اولیه برای خرید خانه را ندارند ولی از آنجایی که هر ماه یک حقوق ثابت و مشخصی دریافت می کنند می توانند برایش برنامه ریزی داشته باشند. مثلاً اگر مبلغ کافی برای رهن خانه را داشته باشند می توانند به جای پرداخت هر ماه اجاره بها آن را پس انداز کرده و با وام هایی مانند وام جوانان بتوانند در کنار مبلغ ودیعه ای که داشتند صاحب خانه شوند.

استقلال بیشتر با خرید خانه

بزرگترها همیشه حرف خوبی می زدند که: “هیچ کجا خانه خودِ آدم نمی شود!” دقیقاً همینطور است. هر چقدر که در خانه ای لوکس و مرفه در منطقه ای بالا نشین سکونت داشته باشید ولی مالک آن خانه کسِ دیگری باشد، باز هم حس رضایتمندی برایتان وجود ندارد یا حداقل بسیار اندک خواهد بود.

ساخت ویلا با کمترین هزینه
👁️ بخوانید

از طرفی استقلالی که هر کدام از ما در خانه خود داریم به هیچ عنوان در خانه های استیجاری نخواهیم داشت. مثلاً اگر بخواهیم تغییری در رنگ و دکوراسیون داخلی خانه داشته باشیم این امکان برایمان وجود ندارد جز با اجازه و دخالت مالک اصلی! اما در خانه ای که خودمان صاحب آن هستیم هزینه های تغییر و تعمیرات به کلی با مسئولیت خودمان خواهد بود.

آیا خرید خانه در همه جای دنیا یک سرمایه گذاری محسوب می شود؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آیا در کشورهای پیشرفته دنیا هم به موضوع خرید خانه نگاه سرمایه گذاری می شود یا فقط در کشور ما اینطور است؟ کشور سوئیس یک اقتصاد بسیار رقابتی با دنیا دارد و مردمش از رفاه بالایی برخوردار است. اما بد نیست بدانید که این مورد ارتباطی با مسکن آن ها ندارد! در واقع فقط 38% از مردم این کشور مالک واقعی خانه های خود هستند که پایین ترین میزان در مقایسه با کشورهای ثروتمند دنیاست.

این میزان در کشور انگلیس به 60% افزایش یافته است. اما نکته ای که وجود دارد این است که در کشور سوئیس بازار مسکن با نوسانات بسیار کمتری رو به رو می باشد. تحقیقات نشان می دهد که نرخ مالکیت مسکن با نرخ نوسانات رابطه قابل توجهی دارد. بعد از جنگ جهانی دوم دولت انگلیس تصمیم گرفت خانه ها را در اختیار گروهی خاص قرار دهد تا با فروش ملک در زمان بازنشستگی صاحب سرمایه ای برای ادامه زندگیشان شوند.

جمعبندی

همه ما ممکن است بعد از اینکه صاحب خانه ای با توجه به بودجه و سرمایه خود شدیم تا مدت ها دچار سردرگمی و دغدغه از جمله خرید وسایل منزل و چیدمان آن باشیم که با محل سکونت قبلیمان کاملاً متفاوت بوده است. بنابراین اگر خرید خانه را راه حلی برای پایان همه مشکلات در زندگی خود می بینید هرچه سریعتر این کار را انجام دهید ولی حتماً از کارشناسان حقوقی و یا مشاور املاک مطمئن مشورت بگیرید.

مدیریت کردن شرایط جدید از جمله صرفه جویی در هزینه ها برای پرداخت اقساط وام بانکی یکی از مهم ترین مواردیست که بعد از خرید مسکن باید به آن توجه کنید. فراموش نکنید هر چقدر هم که زیر فشار و سختی این تصمیم بزرگ در زندگی باشید از تورم و افزایش قیمت های آینده در امان هستید.

رهن کامل ملک یا اجاره؟
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

132 👁️
 
2+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *