7 راهکار برای رفع زردی دیوارها

7 راهکار برای رفع زردی دیوارها

5,0 rating based on 1,234 ratings
7 راهکار برای زردی دیوارها
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از مشکلات رایجی که در خانه ها بعد از گچ کاری به وجود می آید، تغییر رنگ آنهاست که باید برای رفع زردی دیوارها راه حلی پیدا کرد. برخی از افراد تصور می کنند این معضلی است که در مناطق شمالی کشور اتفاق می افتد؛ در حالیکه باید بگوییم اگرچه در این نواحی بیشتر از سایر مناطق کشور شاهد زردی دیوار و سقف ها هستیم، اما در شهرهای دیگر هم به دلیل نشتی لوله کشی آب و یا در معرض قرار گرفتن آب باران، این اتفاق می افتد.
البته باید اضافه کنیم که این مورد با چند تکنیک ساده می تواند برطرف شود و یا حداقل از میزان اولیه اش کمتر باشد. پس اگر شما هم با زردی دیوار و یا پوسیدگی آن دست و پنجه نرم می کنید، این روش ها را امتحان کنید.

چرا باید زردی دیوارها را برطرف کنیم؟

مشکلاتی که در اثر رطوبت و یا نشتی لوله کشی ها بر روی سقف و دیوارها اتفاق می افتند، در ابتدا لکه های روشنی هستند که اگر به آن ها توجه نکنید، به مرور زمان به لکه های تیره و بعد هم کپک تبدیل می شوند! این آسیب ها اصلاً نمای خوبی برای خانه شما ندارند و باید برای جلوگیری از این اتفاق هر چه سریعتر چاره ای بیندیشید.

البته فراموش نکنید قبل از اینکه یکی از راه های رفع زردی دیوارها را انجام دهید، علت اصلی این ماجرا را بررسی کنید تا تمام زحمات شما از بین نرود.

  1. از مواد شوینده استفاده کنید

یکی از راه هایی که می توانید به رفع زردی دیوارها اقدام کنید، استفاده از مواد شوینده و یا انواع سفید کننده هاست. البته توجه داشته باشید که این مواد را باید از قبل بر روی سطح مورد نظرتان امتحان کنید تا بیشتر از این باعث آسیب به دیوار و یا سقف شما نشود.

برای این کار، از نسبت 1 به 4 از مواد شوینده و آب استفاده کنید؛ مثلاً اگر 1 پیمانه وایتکس و یا هر ماده شوینده دیگر را استفاده می کنید، با 4 پیمانه آب مخلوط کنید و بعد با یک دستمال و یا حوله نرم که به این ترکیب آغشته شده، به سطح مورد نظرتان بکشید.

  1. ترکیب آب و سرکه

باکتری و قارچ ها از جمله چیزهایی هستند که در پشت پوسیدگی و به اصطلاح پوچ شدن گچ دیوارها شروع به رشد می کنند. در دراز مدت همین عامل باعث تیرگی دیوارها و یا زردی سقف ها می شوند. اگر با چنین صحنه ای مواجه شدید، می توانید 1 قاشق چایخوری سرکه را به همراه یک پیمانه آب مخلوط کرده و با یک دستمال تمیز بر روی محل مورد نظر بکشید.

تشخیص ماسک 3 لایه استاندارد و تقلبی
👁️ بخوانید

بعد از چند روز مشاهده می کنید که زردی دیوارها از بین رفته است.

  1. استفاده از جوش شیرین

یکی دیگر از چیزهایی که معمولاً در همه خانه ها یافت می شود، پودر بی خطر و ارزان قیمت جوش شیرین است. با ترکیب یک قاشق جوش شیرین در یک پیمانه آب و آغشتن آن به سطح پوسیده و یا زرد شده دیوار، هر گونه قارچ و رطوبت را از بین ببرید. همچنین این ترکیب باعث ضد عفونی کردن ناحیه مورد نظر نیز می شود.

  1. رفع زردی دیوارها با بوراکس

یکی از مواد ارزان قیمتی که بیشتر از همه در محیط های صنعتی از آن استفاده می شود و به از بین بردن قارچ و باکتری کمک می کند، بوراکس می باشد. سمی بودن این ماده معدنی بسیار اندک است و قیمت مناسبی نیز دارد. 2 قاشق بوراکس را در ¼ لیوان سرکه یا 2 لیوان آب داغ مخلوط کنید و با دستمال تمیزی بر روی سطح مورد نظر بکشید. به این ترتیب شاهد از بین رفتن لکه های زرد از روی دیوار خواهید بود.

راه های رفع زردی دیوارها

راه های رفع زردی دیوارها با اکوملک

  1. استفاده از روغن درخت چای

یک ماده پاک کننده طبیعی و بی ضرر که می تواند یکی از راه های رفع زردی دیوارها باشد، روغن درخت چای است. 1 قاشق از این روغن را در یک پیمانه آب مخلوط کنید و بر روی لکه های زرد نم دیوار یا سقف بکشید. روغن درخت چای خاصیت از بین بردن لک و قارچ و کپک را دارد و می توانید شاهد تاثیرات مثبت آن در آینده باشید.

  1. پودر ماشین لباسشویی

برای اینکه نم، رطوبت و کپک ناشی از این ها را از بین ببرید، می توانید از پودر ماشین لباسشویی بدون آنزیم استفاده کنید. مثل تمامی روش هایی که در بالا توضیح دادیم، مقداری از پودر را با آب ترکیب کنید و با یک دستمال به ناحیه مورد نظر بزنید. به این ترتیب کپک و رطوبت دیوارها از بین می روند.

  1. سنباده کشی دیوارها در آخرین مرحله

اگر میزان سیاهی و یا کپک های موجود در سطوح دیوار و سقف ها به اندازه ای بود که با هیچ کدامیک از روش های بالا نتوانستید آن را برطرف کنید، آخرین مرحله سنباده کشی است. این کار در مواقعی که عیوب بسیار عمیق هستند، اتفاق می افتد. بعد از این مرحله می توانید خانه را کاغذدیواری کنید یا با یک رنگ روغن که مقاوم در برابر آب و رطوبت است، با خیال راحت رنگ مورد نظرتان را به دیوارها بزنید.

همه چیز درباره شغل مشاور املاک
👁️ بخوانید

به جنس سقف و یا دیوارها توجه داشته باشید

گاهی میبینیم که نم و زردی بر روی سیستم ساخت و ساز خشک مثل چوب و یا سقف کناف ایجاد می شوند. اگر با چنین صحنه هایی مواجه شدید، بهتر است بدانید که این لکه ها با هیچ کدامیک از روش هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، از بین نمی روند! چرا که اگر کپک ها را پاک کنید، مجدداً ایجاد می شوند.

در چنین مواقعی تنها راه حل برداشتن و تعویض آن قطعه از سقف و یا کناف است.

توجه به چند نکته قبل از رفع زردی دیوارها ضروریست

  • زمانی که از مواد شوینده استفاده می کنید، حتماً ماسک بزنید تا مواد سمی باعث آسیب به شما نشود.
  • از دستمال تمیز استفاده کنید و هر مرحله که آن را به داخل محلول مورد نظرتان وارد می کنید، قبل از آن کاملاً دستمال را بشویید تا از انتقال میکروب و باکتری ها به سایر قسمت ها جلوگیری کنید.
  • اگر بعد از هر بار برطرف کردن زردی دیوارها، متوجه ایجاد دوباره آن ها شدید، قبل از هر اقدام دیگری مثل رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری، حتماً با نیروی ماهر لوله کشی تماس بگیرید تا نشتی آب را اساسی برطرف کنید.
جمعبندی

روش هایی که در این مطلب برای رفع زردی دیوارها عنوان کردیم، ساده و بسیار خانگی هستند. اگر مشکلات دیوار و سقف شما بیشتر از این هاست، حتماً با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کنید تا به طور اساسی این مشکل را برطرف کنید. همانطور که می دانید، رنگ آمیزی دیوارها زمانی می تواند اثرگذار باشد که سطح کار مناسب و آماده باشد. با این چند روش می توانید این امکان را فراهم کنید.

با اکوملک همراه باشید

1,697 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *