راهنمای عایق بندی ساختمان + هزینه ها

راهنمای عایق بندی ساختمان + هزینه ها

5,0 rating based on 1,234 ratings
راهنمای عایق بندی ساختمان + هزینه ها
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از نکات و قوانین ساخت خانه، توجه به عایق بندی ساختمان است که این روزها بیشتر از گذشته مورد توجه خریداران قرار گرفته است. با رعایت این اصول می توانید عمر بنا را افزایش دهید. عایق بندی شامل قسمت های مختلفی از خانه مانند: سقف، کف، دیوار، عایق رطوبتی و صوتی می شود که در این مطلب به معرفی هر کدام از آن ها می پردازیم.

شاید تا پیش از اینکه عایق کاری به ساختمان های مسکونی راه پیدا کند، تصور همگان از عایق صوتی تنها به سالن های آمفی تئاتر، سینما و سالن های همایش محدود میشد. اما زندگی در خانه های آپارتمانی لزوم استفاده از عایق بندی را افزایش داد.

معرفی انواع عایق صوتی

  1. عایق پشم شیشه

این عایق ها که به صورت رولی و یا پنلی ساخته می شوند، در انواع مختلفی مثل: کاغذ کرافت دار، تور مرغی دار و آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرند. مزیت استفاده از عایق پشم شیشه ای این است که در برابر عوامل مخرب و فرسایشی مانند: قارچ ها، باکتری ها و… مقاومت و طول عمر بالاتری دارد.

  1. فوم اسپری شونده پلی یورتان

یکی از ابزارهای عایق صوت در قسمت هایی مثل درزها، فوم اسپری شونده پلی یورتان است که بعد از اسپری کردن بر روی ناحیه مورد نظر، با هوای محیط واکنش داده و به جامد تبدیل می شود. اما این روش نیازمند ابزار خاص و حرفه ای به همراه تمیزکاری است که باید به آن توجه داشته باشید.

  1. پنل گچی

هسته این پنل ها از گچ ساخته شده است. جنس رویه این پنل از کاغذ یا فایبرگلاس پوشیده شده و از آنجایی که صدا را جذب و از بازتاب آن جلوگیری می کند، جزو عایق های صوتی پر کاربرد به شمار می رود. البته در فضاهایی که به عایق صوتی با درجه بالاتر نیاز باشد، بهتر است از پنل های گچی سوراخ دار استفاده کنید.

  1. ورقه های یونولیتی

یکی از مراحلی که در قسمت سفت کاری ساختمان به بنا اضافه می شود، استفاده از ورقه های یونولیتی به عنوان عایق صداست. یکی از مزیت های این عایق، وزن سبک آن است. اینکار باعث می شود تا بار اضافی به ساختمان وارد نشود و از لحاظ ایمن سازی خانه در برابر زلزله وضعیت مناسبی داشته باشد.

  1. فوم های صاف

از این فوم بیشتر در قسمت هایی از بنا مانند سطوح صاف دیوارها به منظور افزایش ضخامت آن ها استفاده می شود. فوم های صاف، نصب آسانی دارند و مانع از عبور سر و صدا به داخل و یا بیرون از خانه می شوند.

هزینه عایق بندی ساختمان

هزینه عایق بندی ساختمان با اکوملک

هزینه عایق بندی ساختمان چگونه محاسبه می شود؟

عوامل متعددی در برآورد هزینه عایق بندی ساختمان نقش دارند. با توجه به اینکه از چه نوع عایق صوتی، حرارتی و… استفاده می کنید؟ متراژ زیربنا چقدر است؟ و از این دست موارد، می توان قیمت های مختلفی برای عایق بندی در نظر گرفت. اما در مجموع، استفاده از عایق بندی ساختمان باعث می شود تا هزینه های نگهداری و ترمیم مجدد بنا کاهش یابد و باعث می شود تا تبادل گرما، سرما، صوت و رطوبت به شدت کمتر از قبل شود.

مزایا و معایب بازسازی خانه
👁️ بخوانید

چگونگی نصب عایق حرارتی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که برخی از ساختمان ها دارند، عبور گرما از داخل خانه به بیرون در فصل سرماست. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تاکید بر ساخت خانه هایی سبک، روز به روز ضخامت دیوارها کمتر شد و همین موضوع لزوم استفاده از عایق حرارتی را بیشتر کرد.

اما با نصب عایق حرارتی ساختمان در پوسته آن، می توان ضریب هدایت حرارتی را به طرز عجیبی کاهش داد.

انواع عایق های حرارتی ساختمان

  1. عایق پتویی

یکی از مشکلاتی که معمولاً مناطق سردسیر دارند، یخ زدگی آب در لوله ها و یا کاهش فشار گاز به علت سرمای شدید زمستان هاست. عایق پتویی از جنس پشم شیشه، پشم چوب، پشم سنگ و پشم سرباره، این مشکل را برطرف کرده است. عایق پتویی که در ضخامت های مختلف تا 100 میلی متر و در عرض های متفاوتی بریده می شود، بهترین مورد برای عایق کاری لوله و مخازن می باشد.

  1. عایق انباشتنی

این عایق ها که در 2 شکل دانه مرکب و الیافی به فروش می رسند، از جنس پشم شیشه، پشم سنگ و… ساخته می شوند.

  1. عایق پاشیدنی

همانطور که از اسم این عایق مشخص است، موادی چسبنده از مصالح ریزدانه با موادی دیگر، این عایق را تشکیل می دهد و در قسمت هایی از ساختمان که به آن نیاز است، پاشیده می شود.

  1. عایق تزریقی در جا

یکی از عایق بندی ساختمان که برای جلوگیری از عبور گرما و سرما استفاده می شود، عایق هایی از جنس رزین های پلیمری است که بعد از اختلال، کف تولید کرده و بعد از مدت زمانی، به جسم سخت تبدیل می شوند.

انواع عایق رطوبتی ساختمان

یکی از مشکلاتی که افراد معمولاً بعد از خرید خانه در رشت دارند، موضوع پوسیدگی و رطوبت ناشی از آب و هوای شمال کشور است. نم و رطوبت می تواند عمر ساختمان را کاهش داده و باعث هزینه های اضافی به آن شود. عایق کاری رطوبتی به معنی انجام کارهایی در سقف، کف، دیوارها و لوله کشی هاست تا درصد نفوذپذیری رطوبت به داخل بنا را کاهش دهد.

حتماً در خانه های شمالی کشور متوجه رشد قارچ، کپک، متورم شدن دیوارهای گچی و ترک خوردگی سقف ها شده اید. یکی از راه های کاهش رطوبت، زهکشی آب سطوح است. این کار به روش های مختلفی صورت می گیرد. عایق رطوبتی گرم اجرا مانند: قیرگونی و ایزوگام است. عایق کاری سرد اجرا شامل: عایق MCI و RCI می باشند.

چطور روف گاردن ارزان بسازیم؟
👁️ بخوانید

عایق رطوبتی مایع چیست؟

یکی از روش های عایق بندی ساختمان استفاده از عایق رطوبتی مایع است. در این روش مایع را به کمک قلم مو و یا دستگاه اسپری، بر روی سطوح تمیز و خشک، استفاده می کنند. در این روش باید سطوح غیر مسطح و برآمده را از قبل، برای این کار آماده کرد.

خاصیت ضد اشتعال، چسبندگی به سایر سطوح، قابلیت رنگ پذیری، عدم ایجاد آلودگی و آسیب های فیزیکی، کاربرد آسان بدون نیاز به داشتن افراد متخصص از مهم ترین مزیت های عایق رطوبتی مایع به شمار می رود.

جمعبندی

با داشتن عایق بندی ساختمان در محل زندگی و کار خود، می توانید از هر گونه سر و صدای اضافی، مشکلات رطوبتی و هدر رفت انرژی جلوگیری کنید. یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید و باعث می شود تا هزینه عایق بندی ساختمان نیز مدیریت کنید، توجه به استفاده از این امکان در جایِ درست آن است.

مثلاً در عایق بندی دیوارها، معمولاً از هر 3 عایق صوتی، رطوبتی و حرارتی می توانید استفاده کنید. همچنین در سقف و پشت بام هم بهتر است از عایق رطوبتی استفاده کرد.

با اکوملک همراه باشید

346 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *