چرا درزگیری پنجره دوجداره لازم است؟

چرا درزگیری پنجره دوجداره لازم است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
چرا درزگیری پنجره دوجداره لازم است؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از اصلی ترین اهداف درزگیری پنجره دوجداره کمک به کاهش مصرف انرژی منازل و ساختمان هاست که البته باید به درستی انجام شود. این کار علاوه بر کنترل دما، به جلوگیری از ورود آلودگی به داخل خانه و سر و صدا کمک می کند. متریالی که در ساخت اغلب این پنجره ها به کار برده می شود، باعث شده تا درصد زیادی از این موارد را رعایت کرده و مانع از ورود و خروج آن ها شود.

اما اگر شما هم جزو افرادی هستید که گمان می کنید با نصب و راه اندازی پنجره های دوجداره، دیگر نیاز به درزگیری آن ها ندارید، پس حتماً این مطلب را تا انتها مطالعه نمائید تا با روش های عایق بندی پنجره های دوجداره بیشتر آشنا شوید.

چگونه از ورود آب به داخل خانه جلوگیری کنیم؟

شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که آب ناشی از باران و یا بخارات حاصل بر روی شیشه، به داخل خانه نفوذ پیدا کرده و خیلی ظاهر خوبی ندارد. عموماً درزگیری پنجره دوجداره به کمک چسب هایی مخصوص انجام می شود که کیفیت آن در نتیجه ای که حاصل می گردد، بسیار اهمیت دارد.

البته چسب این درزگیری ها ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی طولانی، در اصطلاح خاصیت خود را از دست داده و نیاز به درزگیری مجدد باشد. توصیه می شود تا از چسب پلی سولفاید برای اتصال پنجره های دوجداره استفاده کنید.

عایق بندی و درزگیری پنجره دوجداره با چسب ماستیک

یکی از چسب هایی که در بازار و بین عموم مردم به چسب ماستیک شناخته شده است، برای درزگیری بسیار مناسب است. این چسب ها که کیفیت و ماندگاری زیادی دارند، برای پر کردن انواع ترک پنجره و یا سقف ها مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که چسب ماستیک هیچگونه ترکیب فرار ندارد و درصد سیلیکون آن بالاست، مقاومت زیادی در برابر حرارت و عوامل محیطی دارد و چسبندگی مناسب آن باعث شده تا بلافاصله حالت ایستایی به خود بگیرد.

به کمک چسب نانو ماستیک می توانید از ورود آب باران به داخل پنجره دوجداره جلوگیری کنید. معمولاً 6 تا 24 ساعت بعد از چسب کاری زمان نیاز دارد تا به طور کامل سفت و محکم شود.

5 مواد غذایی موثر در پیشگیری کرونا
👁️ بخوانید

درزگیری پنجره دوجداره UPVC به کمک لاستیک

اگر درزگیری پنجره دوجداره به درستی اعمال شود، می توان عایق صوت مناسب باشد. این لاستیک ها که از خاصیت ماندگاری در حالت اولیه برخوردارند، به دلیل موادی که در ساخت آن ها به کار برده می شود، مثل پروپلین اتیلن دین مونومر، در برابر تابش نور خورشید و اکسید شدن مقاومت و طول عمر بالایی دارند.

درزگیری این پنجره ها به کمک لاستیک باید در همان مراحل تولید انجام شود. اما مثل هر وسیله مصرفی دیگر که بعد از چند سال دچار مشکل می شود، این درزگیری ها هم به مرور زمان کیفیت اولیه خود را از دست می دهند که با کارتک و ریل های مخصوصی این کار را باید انجام داد.

عایق بندی و درزگیری پنجره دوجداره

عایق بندی و درزگیری پنجره دوجداره با اکوملک

درزگیری پنجره دوجداره در برابر صدا

سر و صداهای بیرونی مثل صدای آهنگ، بازی کودکان، بوق ماشین ها، تردد وسایل نقلیه سنگین از پشت پنجره محل کار و… از جمله مواردی هستند که باعث می شود تا افراد به فکر نصب پنجره های دوجداره بیفتند. اما این عمل کافی نیست و برای اثرگذاری بهتر نیاز دارید تا از درزگیری عایق صوت هم استفاده کنید.

البته که می توان با عایق بندی ساختمان در سایر بخش های خانه، این سر و صداها را تا حد زیادی کاهش داد، اما بد نیست تا با درزگیری پنجره های دوجداره هم آشنا شوید. مثلاً می توانید با اضافه کردن سطوح جذب کننده صدا و پژواک، تا حد زیادی از انعکاس صدا جلوگیری کنید. مثل استفاده از پنل های آکوستیک.

همچنین به کمک دیفیوزها می توانید صوت را در مسیرهای مختلفی پراکنده کنید تا از آلودگی صوتی به داخل جلوگیری شود.

درزگیری پنجره دوجداره به وسیله رگلاژ

یکی از مهمترین بخش های درزگیری پنجره ها، توجه به درست اجرا کردن مراحل نصب آن با چهارچوب دیوارست. با رگلاژ کردن می توانید لنگه و فریم را به درستی اعمال کنید و به این ترتیب فاصله ای بینشان ایجاد نمی شود. اگر اصول استاندارد بین فریم آهنی و پنجره وجود نداشت، ابتدا باید آن را برطرف کنید و بعد عملیات رگلاژبندی را انجام دهید.

در آخر هم با چسب ماستیک می توانید درزهای باقی مانده را به خوبی بپوشانید.

10 نکته مهم در رنگ آمیزی ساختمان
👁️ بخوانید

چرا آب باران از پنجره دوجداره عبور می کند؟!

منافذی که در پنجره های UPVC و آلومینیومی وجود دارند، باعث می شود تا با اولین بارش باران، شاهد نفوذ آب به داخل خانه باشیم! به همین دلیل لزوم درزگیری پنجره دوجداره بیشتر از هر زمان دیگری در مناطق شمالی کشور نیز احساس می شود. درزگیری با لاستیک و یا چسب که تا به اینجای مطلب به آن اشاره کردیم، باید به درستی انجام شود تا در گذر زمان، به زودی دچار فرسودگی نشود.

اصلی ترین دلیل نفوذ آب باران به داخل خانه، نداشتن شیارهای تخلیه آب در هنگام نصب پنجره دوجداره است. اگر فریم آهنی قبل از نصب بر روی چهارچوب ها قرار بگیرند، هم می تواند به خوبی از نفوذ آب جلوگیری کند و هم درب و پنجره به خوبی در جای خودشان پیچ می شوند.

چه زمانی باید برای درزگیری پنجره دوجداره اقدام کرد؟

بهتر است تا پنجره های دوجداره از ابتدا درزگیری شوند. اما اگر بعد از چند مدت متوجه شدید که در زمان نظافت آب به بیرون هدایت نمی شود و یا در زمان بارندگی آب به داخل نفوذ می کند، باید به مراکز درزگیری پنجره مراجعه کنید تا شیارهایی را بر روی پروفیل ایجاد کند.

هیچگاه خودتان برای ایجاد شیار عمل نکنید، چرا که ممکن است باعث آسیب به پروفیل و یا شیشه دوجداره شود.

جمعبندی

عایق بندی و درزگیری پنجره دوجداره باید به صورت اصولی انجام شود و شکل و ظاهر آن نباید جنبه ناخوشایندی به آن ببخشد. البته روش های دیگری هم برای این کار وجود دارد که کاملاً ساده و قابل دسترس هستند. مثلاً استفاده از پلاستیک و یا پتو، استفاده از کرکره و عایق بندی منافذ دیوار در کنار پنجره، نمونه هایی از این روش ها هستند.

با اکوملک همراه باشید

803 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *