خرید و فروش املاک کلنگی

خرید و فروش املاک کلنگی

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

املاک کلنگی به ملک هایی گفته می شود که فرسودگی آن ها به قدری زیاد است، که قابل سکونت نمی باشند. معمولا قدمت این ملک ها بیشتر از سی سال است که در طول این سال ها تاسیسات و مصالح مورد استفاده در ساخت بنا دچار فرسودگی شدید شده اند. به همین دلیل کیفیت زندگی در این املاک بسیار پایین است. خرید و فروش املاک کلنگی نیاز به دقت بسیار بالایی دارد.

در بسیاری از مواقع این املاک را برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز خریداری می نمایند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نکات حائز اهمیت هنگام خرید و فروش املاک کلنگی، به طور کامل آشنا کنیم.

نکاتی که قبل از خرید و فروش املاک کلنگی باید به آن توجه نمود:

  • موقعیت بنا: اینکه املاک کلنگی در چه منطقه ای قرار گرفته اند تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت آن ها دارد. میزان امنیت منطقه ای که بنا در آن قرار گرفته است. احتمال رشد منطقه، کاربری قابل تعریف برای بنا و … همگی از نکاتی هستند که هنگام بررسی موقعیت بنا باید مدنظر قرار بگیرند.
  • سن بنا: سن بنا از دیگر مواردی است که، هنگام خرید ملک کلنگی باید به آن توجه نمایید. در صورتی که قرار است ملک را بکوبید و مجددا از نو بسازید، سن بنا از اهمیت چندانی برخوردار نمی باشد. هر چه سن بنا بیشتر باشد، هزینه خرید آن کاهش می یابد. اما در صورتی که قرار است ملک را بازسازی نموده و سپس از آن استفاده نمایید. سن بنا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا هر چه فرسودگی بنا بیشتر باشد، هزینه های مورد نیاز جهت بازسازی بنا نیز افزایش می یابد.
  • متراژ املاک کلنگی: متراژ ملک از دیگر مواردی است که هنگام خرید بناهای کلنگی باید به آن توجه نمود. متراژ بنا در ساخت و ساز آن بسیار حائز اهمیت است. از طرفی پرتی های بنا باید به طور کامل مورد ارزیابی قرار بگیرند. همچنین عرض زمین در کیفیت ساخت و ساز آینده ملک نیز موثر است. زیرا متراژ زمین می تواند مشخص کننده تعداد طبقات بنایی باشند که قرار است در آینده ساخته شود.
  • قیمت نهایی: از دیگر مواردی که قبل از خرید و یا فروش ملک های کلنگی باید مورد توجه قرار بگیرد، قیمت آن است. عوامل مختلفی وجود دارند که در تعیین قیمت نهایی ملک موثراند. توجه نمودن به این نکات بسیار حائز اهمیت است. از این نکات می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • عرض خیابان و یا کوچه ای که ملک در آن قرار دارد.
  • گذرهای مجاور ملک
  • وضعیت سندی بنا
  • میزان عقب نشینی ملک
  • وضعیت احراز هویت بنا
  • وضعیت بنا نسبت به معابر و موقعیت قرارگیری آن
  • شمالی و یا جنوبی بودن ملک: بناهایی که در شمال یک خیابان قرار بگیرند، بناهای شمالی و املاکی که در جنوب خیابان قرار بگیرند را بناهای جنوبی می نامند. طبیعتا بناهای جنوبی از نورگیر بیشتر و مناسب تری برخوردار می باشند. اگر هدف شما از خرید املاک کلنگی سرمایه گذاری و ساخت و ساز است. باید بدانید که بناهای شمالی از نورگیر کمتری برخوردار می باشند. به همین دلیل یکی از ضوابط شهرداری این است که، 6 درصد از متراژ بنا باید به  نورگیر اختصاص داده شود. که در نهایت منجر به کاهش مساحت مفید ملک می شود.
  • امتیازات بنا: از این مورد می توان به موقعیت بنا نسبت به حمل و نقل عمومی، میزان امکانات رفاهی در نزدیکی بنا، وضعیت ترافیک جهت دسترسی به بنا، قرارگیری فضای سبز در نزدیکی ملک و … اشاره نمود.

خرید و فروش املاک کلنگی با اکوملک

نکات حقوقی که هنگام خرید و فروش املاک کلنگی باید در نظر گرفته شود:

  • هنگام معامله املاک کلنگی متروکه و تخلیه شده، باید حواستان را به شدت جمع کنید. زیرا احتمال جعل سند و کلاهبرداری جهت فروش این املاک بسیار زیاد است.
  • برای پیشگیری از افزایش هزینه های حقوقی و اتلاف وقت، از خریدن املاک کلنگی که دارای مشکلات حقوقی و کیفری هستند، به طور جدی خودداری نمایید.
  • در برخی از مواقع این املاک ممکن است توسط افراد غیر تصرف شده باشند. به همین دلیل در صورتی که قصد خرید دارید، با دقت تمامی اسناد و مدارک مرتبط با ملک را بررسی و ارزیابی نمایید.
نحوه قیمت گذاری ملک
👁️ بخوانید

در هنگام خرید و یا فروش این املاک به هیچ عنوان وکالت بلاعزل به کسی ندهید.

178 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *