خرید خانه کلنگی ارزان در شمال

خرید خانه کلنگی ارزان در شمال

5,0 rating based on 1,234 ratings
خرید خانه کلنگی ارزان در شمال
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

آیا همه سرمایه گذارانی که به شمال کشور رفته و به فکر خرید خانه کلنگی ارزان هستند، می خواهند با بازسازی آن ارزش خانه را افزایش دهند یا اینکه به مشارکت در ساخت آپارتمان فکر می کنند؟ این ها مهترین اهدافی هستند که خریداران معمولاً به آن می پردازند و برایش برنامه ریزی می کنند.

اما چه نکاتی را باید قبل از خرید خانه کلنگی ارزان در گیلان و مازندران به آن توجه کرد؟ با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره بدانید.

آیا می توان در خانه کلنگی ارزان زندگی کرد؟

یکی از نکات مهمی که در خرید خانه کلنگی باید به آن توجه داشته باشید، شرایط زندگی در آن است. خانه های کلنگی از جهت امکانات و ویژگی هایی که دارند، مشخص می کنند که آیا می توان به همان صورت از آن ها استفاده کرد و آماده زندگی در آنجا شد یا باید بازسازی خانه کلنگی را در پیش بگیریم؟

البته باید این نکته را هم در نظر بگیریم که به دلیل ارزان بودن این خانه ها که یکی از شروط ما در زمان خرید بوده، حتی ممکن است شرایط بازسازی و تعمیرات را نداشته باشند و تنها باید برای ساخت آپارتمان در آنجا اقدام کرد. به خصوص در مناطق شمالی کشور که به دلیل رطوبت بالا، عمر مفید ساختمان ها کمتر از سایر نقاط کشور است، مراقبت و رسیدگی بیشتری هم نیاز دارند.

دلایل ارزان بودن خانه کلنگی چیست؟

ابتدای هر چیزی باید اضافه کنیم که هر خانه کلنگی لزوماً ارزان قیمت نیست! خانه هایی که بالای 25 سال از ساخت آن ها می گذرد و به خانه کلنگی معرفی می شوند، شاید اگر تنها چند میلیون تومان برایش هزینه کنید، بتوانید یکی دو دهه دیگر نیز در آنجا زندگی کرده و مثل یک خانه زیبا و مجهز آماده بهره برداری باشد.

اما اگر نگاهی به خانه های کلنگی در محله های قدیمی شهر خود بیندازید، متوجه می شوید که به دلیل بافت سنتی کوچه ها در زمان گذشته، اغلب این خانه ها مشکل رفت و آمد دارند و از کم عرض بودن کوچه های 4 متری و گاهی کمتر، گله مندند. همین موضوع دلیلی بر خرید خانه کلنگی ارزان می باشد که مشکل ساخت و ساز ملک در آن ناحیه را با سختی مواجه می کند.

چک لیست معیارهای خرید آپارتمان
👁️ بخوانید

برخی از اهداف خرید خانه کلنگی ارزان

آب و هوای عالی شمال و داشتن مناظر زیبای طبیعی، باعث شده تا بعضی از افراد به فکر خرید خانه کلنگی ارزان بیفتند تا بتوانند به سرمایه گذاری ویلا در شمال اقدام کنند. به این ترتیب دنبال خانه های کلنگی ارزان قیمتی هستند که در شهرهای ساحلی و یا جنگلی استان گیلان و مازندران قرار دارند.

این خانه ها که بیشتر از هر چیزی زمین آن هاست که ارزش مادی دارد، به شما کمک می کند تا پروژه ساخت ویلا در شمال را به دست گرفته و یا از یک متخصص این حرفه کمک بگیرید.

نکات خرید خانه کلنگی ارزان (کیفیت را فدای کمیت نکنید!)

اگرچه قیمت این خانه ها کمتر از سایر ساختمان ها و آپارتمان هاست، اما نباید به خاطر اینکه قیمت پایین تری دارند، تن به خرید هر خانه کلنگی ارزان قیمتی بدهید! مثلاً اگر از کوچه باریک و صعب العبور بودن آن صرف نظر کنیم، اگر برِ خانه کم است و نمی توانید از آن یک درب پارکینگ استاندارد به همراه درب ورودی جداگانه ای بسازید، از خرید آن منصرف شوید!

یا اگر تشخیص دادید که خانه شمالی و جنوبی در آن به درستی رعایت نشده و این مورد می تواند در آینده و به هنگام نقشه کشی ساختمان برایتان دردسرساز شود، حتی اگر متراژ زیادی هم دارد، لطفاً کیفیت را فدای کمیت نکنید و خوب تصمیم بگیرید.

اگر قصد ساخت آپارتمان با خرید خانه کلنگی ارزان دارید، پس بدانید…

اگر قصد دارید که در ملک کلنگی خریداری شده خود، آپارتمانی چندین طبقه بسازید، پس اول از همه به متراژ مجاز که از طریق جواز ساخت و ساز مشخص می شود، توجه داشته باشید. شاید برخی از قوانین شهرداری ها به طور مثال برای ساخت آپارتمان 4 طبقه و یا 5 طبقه تغییر کرده باشند و شما با خیال اینکه تا چند وقت گذشته می توانستید در یک متراژ مشخصی، ساخت و ساز را ادامه دهید، اقدام به خرید خانه کلنگی ارزان کرده باشید؛ در حالی که از قوانین جدید بی خبرید!

به رشد و پیشرفت منطقه هم دقت کنید. مثلاً اگر درصد ساخت و ساز در همان منطقه ای که قصد خرید خانه کلنگی را دارید، با رشد قابل ملاحظه ای همراه است، پس می توانید شانس بیشتری برای ساخت و بهتر دیده شدن داشته باشید.

نکات خرید خانه کلنگی ارزان

نکات خرید خانه کلنگی ارزان با اکوملک

چالش های بازسازی خانه های کلنگی

اگر می خواهید با بازسازی به زندگی در خانه کلنگی شمال ادامه دهید، بهتر است بدانید که برخی مشکلات ممکن است در پیش رو داشته باشید که نتوانید آن طور که تصورش را داشتید، خانه ای لوکس و زیبا بسازید. مثلاً برخی از ایده های مدرن برای داخل ویلاهای کلنگی شمال، معمولاً قابل اجرا نیستند و این موضوع را با چالش رو به رو می کنند.

نکات مهم در خرید و نگهداری خانه کلنگی
👁️ بخوانید

البته که با هزینه های هنگفتی می توانید این ایده ها را پیاده سازی کنید، اما به دلیل اینکه اساس خانه و ویلا بسیار قدیمی و کلنگی است، صرفه اقتصادی ندارد و بهتر است دست به چنین کاری نزنید. این موارد از نکات خرید خانه کلنگی ارزان قیمت است که شاید هیچ مشاور املاکی به شما نگوید!

عقب نشینی، یکی از اصلی ترین معضلات خانه کلنگی

به هنگام خرید خانه های کلنگی، حتماً به این مورد توجه کنید که این خانه ها نیاز به عقب نشینی دارند. این تغییرات گاهی از 5 متر شروع می شوند و در برخی موارد به بالای 15 متر هم می رسند! به دلیل اینکه در ساخت خانه های قدیمی، به بافت شهری و ساخت کوچه های استاندارد توجهی نمیشد و همین موضوع باعث شده تا با شهرداری ها برای ساخت بافت جدید، همکاری کنند.

پس قبل از خرید این خانه ها، حتی اگر مشاور املاک و یا مالک صحبتی در این باره با شما نکردند، حتماً خودتان مطرح کنید.

جمعبندی

یکی از نکات خرید خانه کلنگی ارزان، توجه به استعلامات لازم از اداره اوقاف، شهرداری ها، منابع طبیعی و بررسی موضوع انحصار وراثت املاک است. حتماً قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید، از چند مشاور املاک و کارشناس حقوقی درباره این موارد سوال کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

با اکوملک همراه باشید

220 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *