خانه شمالی و جنوبی | تفاوت ها

خانه شمالی و جنوبی | تفاوت ها

5٫0 rating based on 1,234 ratings
خانه شمالی و جنوبی ، تفاوت ها
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

خانه شمالی و جنوبی چیست؟ این دو چه ویژگی ها و مزیت هایی نسبت به یکدیگر دارند؟ چرا باید هنگام خرید خانه در شمال به این موضوع دقت کنیم؟ برای اینکه پاسخ این سوالات را بدست آورید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا از ویژگی این خانه ها بیشتر بدانید.

تعریف خانه شمالی و جنوبی

وقتی صحبت از خرید ملک و یا ویلا می شود، ناخودآگاه به مواردی مانند: نوع نقشه خانه شمالی و جنوبی و یا رنگ دیوارها، درب ورودی، کیفیت آسانسور و… حساس خواهید شد. حتی ممکن است با اصطلاحاتی در این زمینه آشنا شوید که تا قبل از آن اطلاعاتی نداشتید.

راه های تشخیص شمالی جنوبی بودن خانه ها

خانه شمالی و جنوبی یکی از آن هاست که بهتر است قبل از انتخاب ملک مورد نظرتان به آن توجه داشته باشید. اگر نوردهی ساختمان برایتان اهمیت بالایی دارد، این بخش را از دست ندهید. یک تعریف ساده برای تفهیم راحت این مبحث این است که اگر بعد از ورود به ساختمانی اول حیاط قرار داشت و بعد بنا، خانه شمالیست و اگر بالعکس این حالت بود، خانه جنوبیست.

البته راه های دیگری هم برای تشخیص شمالی جنوبی بودن خانه ها وجود دارد. مثلاً اگر هنگام طلوع خورشید که شرق را نشان می دهد، دست راست خود را قرار دهید، رو به رویتان شمال است و ساختمان های پشت سری جنوبیست. همچنین می توانید به کمک گوشی های هوشمند خود که جهات جغرافیایی را نشان می دهند، این موارد را تشخیص دهید.

اصلی ترین تفاوت های خانه شمالی و جنوبی

  1. خانه های جنوبی زیربنای بیشتری دارند

از آنجایی که خانه هایی با نقشه شمالی تنها از طریق حیاط می توانند نور داخل خانه را تامین کنند، به همین دلیل نیاز است تا در نقشه آن ها از یک حیاط خلوت و یا پاسیو به منظور نوردهی بیشتر استفاده کرد. همین موضوع باعث می شود تا زیربنای واحد کمتر از خانه هایی با نقشه جنوبی باشد.

تفاوت دیگری که می توانیم به آن اشاره کنیم در مورد خانه های ویلایی شمالی با واحدهای آپارتمانی شمالی هستند که در مورد آپارتمان ها اختلاف نور در واحدهایی که رو به حیاط هستند با واحدهای پشتی کاملاً محسوس است. اما در مورد خانه های ویلایی این مشکل وجود ندارد.

  1. خانه های شمالی امنیت بالاتری دارند

از آنجایی که اغلب سارقان برای ورود به خانه ها از راه های فرعی و پشتی ساختمان ها که در معرض دید کمتری قرار دارند استفاده می کنند، به همین دلیل خانه های جنوبی این امکان را به آن ها می دهد که راحت تر به هدف خود برسند. اما خانه های شمالی از این نظر مشکلی نداشته به همین دلیل امنیت بیشتری دارند.

  1. واحدهای شمالی در ساختمان های شمالی گرانتر هستند

آپارتمان ها در دو نوع ساخته می شوند. دسته اول آن هایی هستند که در هر طبقه یک واحد دارند و گروه دوم در هر طبقه از 2 واحد برخوردارند. طبیعتاً ساختمان هایی با یک واحد در هر طبقه مشکلاتی که تا اینجا به آن ها اشاره کردیم را ندارند. اما در مورد آپارتمان هایی که با نقشه شمالی ساخته شده اند باید گفت که واحدهای شمالی نسبت به واحدهای جنوبی در آن ها نوردهی بیشتری وجود دارد.

10 نکته مهم در رنگ آمیزی ساختمان
👁️ بخوانید

به همین دلیل قیمت این واحدها بیشتر است. اما در مورد آپارتمان های جنوبی این طور نیست. یعنی به دلیل نوردهی یکسان در همه واحدها قیمت یکسانی دارند.

خانه شمالی و جنوبی

  1. پنجره های جنوبی محل مناسبی برای رشد گیاهان هستند

پنجره های جنوبی خانه ها در طول یک شبانه روز بیشترین نور ممکن را دریافت می کنند. به همین دلیل برای علاقمندان به گل و گیاه به خصوص کاکتوس که به نور بیشتری نیاز دارد مناسب تر است. علت دیگر این موضوع این است که پنجره ها در خانه های جنوبی به آهستگی گرم می شوند و برای این کار بهتر هستند.

  1. گرما و سرما در خانه شمالی و جنوبی متفاوت است

در مورد واحدهای مسکونی در ضلع مقابل حیاط باید گفت که به دلیل قرارگیری و تماس با فضای بیرونی به طور کامل از گرما و سرما برخوردار هستند. به همین دلیل گرمای بیشتر در تابستان ها و سرمای شدیدتری در زمستان ها دارند. اما در مورد خانه های پشتی این طور نیست. یعنی به دلیل وجود دیوارهایی که در اطراف آن وجود دارد مانع از نفوذ گرما و سرما به داخل خانه ها می شود.

  1. خانه های شمالی بیشتر در معرض آلودگی و گرد و خاک هستند

در مورد آپارتمان هایی که دارای دو واحد یا بیشتر در هر طبقه هستند و از نوع شمالیند، گرد و غبار واحدهای رو به خیابان و یا حیاط بیشتر از واحدهای پشتی است. به همین دلیل واحدهای پشتی معمولاً تمیزتر و ماندگارتر هستند. این موارد باعث می شود تا در هزینه های تمام شده افراد برای زندگی تاثیر مستقیمی داشته باشد.

  1. خانه شمالی و جنوبی هر کدام برای آب و هوایی خاص مناسب ترند

یکی از مهم ترین موضعاتی که خریداران در مورد نقشه خانه شمالی و جنوبی به هنگام خرید خانه در شمال از مالک سوال می کنند، این است که نوع خانه چگونه است؟ راحت ترین حالت ممکن تشخیص این موضوع این است که در خانه های شرقی – غربی پنجره های خانه را که باز می کنید باد جریان داشته و نیاز به پنکه نخواهید داشت.

اما در مورد خانه های شرقی – غربی معمولاً دیوارها در تابستان گرم تر و در زمستان ها سردتر از خانه شمالی و جنوبی خواهد بود. به همین دلیل خانه های جنوبی گزینه مناسبی برای مناطق سردسیر هستند چرا که گرمای بهتری در زمستان ها دارند. خانه های شمالی هم به دلیل اینکه در تابستان ها خنک تر هستند، بهترین گزینه برای مناطق گرم و کویریند.

معرفی برترین تکنولوژی های ساخت و ساز در دنیا
👁️ بخوانید

بالاخره چه نوع خانه ای بخریم؟!

با توجه به ویژگی ها و مزایا و معایب خانه شمالی و جنوبی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم، باید تمامی عوامل مانند: آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید، نیاز شما به گرما یا سرما در طول شبانه روز، میزان نوردهی در یک روز و… اقدام به خرید ویلا در شمال و یا خرید خانه در شهرستان ها کنید.

تفاوت هایی که در مورد این خانه ها وجود دارد مطلقاً خوب و یا بد نیستند. بنابراین همه چیز به نیازها و بودجه ای که دارید مربوط می شود.

جمعبندی

علاقمندان به خانه های تاریک و خنک باید به دنبال خرید خانه های شمالی باشند. خانه های جنوبی گزینه مناسبی برای علاقمندان به نور در طول روز هستند. افرادی که بیشترین وقت خود را در منزل به سر می برند و در زمینه پرورش گل و گیاه فعالیت دارند، بهتر است خانه های جنوبی را انتخاب کنند.

چیدمان وسایل منزل با توجه به تمامی نکاتی که تا اینجا به آن اشاره کردیم بسیار اهمیت دارد. علاوه بر آن توجه به نقشه خانه شمالی و جنوبی بسیار اهمیت دارد. مثلاً اینکه در خانه های جنوبی بهتر است آشپزخانه در سمت شمال و اتاق خواب ها سمت جنوب باشند تا نور بهتری دریافت کنند. به طور کلی با توجه به نیاز و منطقه ای که در آن زندگی می کنید، می توانید با یک مشاور در این زمینه مشورت کرده تا بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

با اکوملک همراه باشید

139 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *