چرا خانه اسکیموها مدور است؟

چرا خانه اسکیموها مدور است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
چرا خانه اسکیموها مدور است؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

آیا شما هم با دیدن خانه اسکیموها به یاد کارتون های دوران بچگی می افتید و سوالی که شاید هنوز هم بی جواب مانده است؛ اینکه چگونه این خانه ها ذوب نمی شوند؟! احتمالاً تصور می کنید که این خانه ها نمی توانند به خوبی افراد را گرم نگه دارند و یا چون نمی توانستند خانه دیگری در آن آب و هوا بسازند، خانه یخی را انتخاب کرده اند!

این ها تصورات اشتباهی هستند که می خواهیم در این مطلب به آن ها اشاره کنیم. مواردی که شاید هیچ گاه به آن توجه نکرده باشید و با شنیدنشان تعجب کنید!

مراحل ساخت خانه اسکیموها

شاید برایتان جالب باشد بدانید که چگونه خانه ای از برف و یخ، می تواند گرما را درونش نگه دارد؟ اما بد نیست بدانید که آب و یخ، نارسانای گرما هستند و از آنجایی که گرمای ویژه آب بالاست، اگر گرمای زیاد دریافت کنند، فقط میزان کمی از آن را دریافت می کنند و دمای آن افزایش می یابد.

این ویژگی ها در شیشه، چوب و پلاستیک نیز وجود دارد که آن ها را به نارسانای گرما تبدیل کرده است. اسکیموها با تراشیدن قالب های یخی به شکل مکعب، آن ها را روی هم قرار داده و به کمک برف، خانه ای به شکل مدور می سازند. در وسط این خانه هم با روشن کردن آتش، گرم می شوند. اما به خاطر دلیلی که به آن اشاره کردیم، یخ ها به آرامی ذوب می شوند و در سطوح قوس دار خانه حرکت می کنند.

بعد از باز شدن درب خانه، سرمای بیرون مجدداً باعث یخ زدن این قطرات می شود. به این ترتیب لایه ای مستحکم تر بر روی گنبد این خانه تشکیل می شود.

علت مدور بودن ساخت خانه اسکیموها

از آنجایی که امکان ساخت ستون و معماری های مرسوم ساخت خانه در این نواحی وجود ندارد، اسکیموها مجبور هستند که خانه های خود را روی سطح زمین بنا کنند. به این ترتیب با ساخت دایره ای سقف و دیوارهای خانه، وزن و نیروی وارد شده به بنا را کم می کنند.

از طرفی، به دلیل بارش های شدید برف در این نواحی، اگر سقف خانه را به هر شکل دیگری به غیر از حالت گنبدی بسازند، سقف خانه ها به خاطر انباشته شدن برف، فرو می ریزد. به همین دلیل، استحکام خانه ها افزایش می یابد.

جدیدترین ابزار آلات در نمای داخلی
👁️ بخوانید

خانه اسکیموها در چه مناطقی ساخته می شود؟

در مناطقی چون سیبری و شمال آلاسکا و گرینلند که در قطب شمال قرار دارد، اسکیموها زندگی می کنند.

تجربه زندگی در خانه اسکیموها با سفر به ایگلو

اگر شما هم تمایل دارید تا یکی از افرادی باشید که برای چند روز هم که شده، زندگی در خانه اسکیموها را تجربه کنید، به روستای آلپن ایگلو اتریش بروید. در این خانه ها می توانید داخل کیسه های خواب، استراحت کنید و به در و دیوارهای سفید و یخی آن خیره شوید. رفت و آمد هاسکی ها را ببینید و از اسکی روی یخ لذت ببرید.

نورپردازی های صورتی و آبی کمرنگ در داخل این ایگلوها، به زیبایی آن کمک کرده است. در رستوران این منطقه می توانید غذای معروف فوندو را نوش جان کنید. جالب است بدانید که مردم این روستا، به کلیسا هم برای دعا و عبادت می روند که از برف و یخ ساخته شده است! دمای بیرونی خانه اسکیموها در آلاسکا، بین -40 تا -60 درجه سانتی گراد می باشد.

ساخت خانه اسکیموها

ساخت خانه اسکیموها با اکوملک

چه زمانی خانه اسکیموها فرو میریزد؟

همانطور که گفتیم، علت اصلی گنبدی بودن این خانه، جلوگیری از ریزش سقف آن هاست تا بعد از ذوب شدن یخ ها، قطرات مجدداً توسط سرمای بیرونی یخ بزنند. اما در اواخر زمستان که دمای هوا گرم تر می شود، خانه اسکیموها کم کم ذوب می شوند و سقف خانه ها فرو می ریزد.

آیا هوا عایق حرارت است؟

برف یک ماده متخلخل است که به خوبی هوا را در بین لایه های خود نگه می دارد. به همین علت یک عایق حرارتی ساده و کارآمد است که باعث می شود تا هوای سرد در عبور از لایه های هوایی که در میان برف خانه قرار دارد، متوقف شده و به این ترتیب داخل خانه اسکیموها را گرم نگه می دارد.

خانه های برفی از 3 سطح یا ارتفاع تشکیل می شوند. در بالاترین سطح آن ها، افراد می خوابند زیرا همانطور که می دانید، هوای گرم به بالا می رود و افراد می توانند در گرم ترین سطح خانه بخوابند. اما سطح سوم مربوط به زیرزمین است که تمام سرما در آنجا ذخیره می شود. همچنین این خانه های برفی در برابر بادهای شدید هم بسیار مقاوم هستند.

مزایا و معایب بازسازی خانه
👁️ بخوانید

زندگی اسکیموها از چه طریقی تامین می شود؟

با توجه به موقعیت جغرافیایی زندگی اسکیموها، آن ها افرادی سخت کوش و پر تلاشی هستند که برای تامین وسایل زندگی خود، از همه نعمت های طبیعی و خدادادی منطقه استفاده می کنند. مثلاً برای روشن کردن آتش، از چربی حیوانات استفاده می کنند. یکی از وسایل حمل و نقل آن ها علاوه بر سورتمه سواری با سگ ها، استفاده از قایقی به نام کایاک می باشد.

این قایق که از پوست سمور دریایی روکش شده است، تک نفره می باشد. لباس اسکیموها هم از پوست حیواناتی مثل گوزن شمالی، سمور دریایی و خرس های قطبی است. ماهی، اصلی ترین غذای اسکیموها را تشکیل می دهد که در کنار گوشت حیوانات شکار شده مصرف می کنند.

چرا درب ورودی خانه اسکیموها را تونل شکل می سازند؟

حتماً با دیدن تصاویری از خانه اسکیموها متوجه این موضوع شده اید که درب ورودی آن را کوتاه تر از سقف گنبدی شکل خانه می سازند و حالت تونلی شکل به خود می گیرد. علت این موضوع، نوعی عایق است که جلوی ورود بادهای قطبی به داخل خانه را می گیرد.

همچنین برای ورود نور به داخل خانه ها، از قالب های یخی شفاف استفاده می کنند که در جایگاه پنجره قرار می گیرد.

جمعبندی

اگرچه خانه اسکیموها پوشیده از برف و سرماست، اما قلبی گرم و مهربان دارند که در مناطقی مثل ایگلو، می توانید از نزدیک لمس کنید. زندگی این افراد به صورت موقتی بوده و بعد از چند مدت از آن جایی که قبلاً بودند، کوچ می کنند. این روحیه آن ها نشان می دهد که وابستگی چندانی به خانه و آشیانه ای که با دستان خودشان ساخته اند ندارند و این یک درس بزرگ برای ماست.

با اکوملک همراه باشید

90 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *