حق کمیسیون مشاور املاک چقدر است؟

حق کمیسیون مشاور املاک چقدر است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
حق کمیسیون مشاور املاک چقدر است؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از مشاغلی که نقش یک واسط در معاملات ملکی را ایفا می کند، مشاور املاک است. حق کمیسیون مشاور املاک در واقع دستمزد فردیست که این کار را انجام می دهد. البته مشاورین تنها در حوزه املاک فعالیت ندارند و به عنوان مشاور خرید و فروش خودرو هم مسئولیت هایی دارند که به این افراد، مشاور بنگاه های ماشین می گویند.

ماهیت شغل مشاور، راهنمایی در بستر امن و قانونی است که با انجام یک سری خدمات، می توانند حق کمیسیون را دریافت نمایند. در این مطلب به طور خاص، به نرخ حق کمیسیون مشاور املاک خواهیم پرداخت.

لزوم اطلاع از حق کمیسیون مشاور املاک

حق الزحمه ای که مشاورین دریافت می کنند، در ازای خدماتیست که ارائه می دهند. اما از آنجایی که این میزان، در زمان های مختلف متفاوت است، لزوم اطلاع از نحوه محاسبه حق کمیسیون دفاتر را بیشتر می کند. یکی از وظایف دفاتر مشاورین املاک، آشنا کردن مالک و مستاجر و یا خریدار به یکدیگر است تا مطابق با قانون، بتوانند خرید مطمئنی داشته باشند.

در این میان، نقش اصلی مشاور، انتقال اطلاعات درست و واقعی به خریدار است تا بتواند در بستری مطمئن سرمایه گذاری کند. این گروه از افراد، در ازای مشاوره و زمانی که برای دو طرف معامله می گذارند، مبلغی را تحت عنوان حق کمیسیون مشاور املاک دریافت می کنند.

نرخ حق کمیسیون مشاور املاک به چه عواملی بستگی دارد؟

برای سرمایه گذاری در ملک و مستغلات، شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند بر نرخ حق کمیسیون تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال شرایط خرید ملک در شمال با کلانشهری مثل تهران متفاوت است. هر چقدر قیمت ملکی که برایش مشاوره می دهد، بیشتر باشد، سهم او از دستمزدی که دریافت می کند، افزایش می یابد.

حق کمیسیون مشاورین املاک انواع مختلفی دارد:

 1. حق کمیسیون رهن کامل یا اجاره ملک
 2. حق کمیسیون خرید و یا فروش ملک
 3. حق کمیسیون معاوضه یا تهاتر املاک
 4. حق کمیسیون مشاور در صورت فسخ معامله ملک
 5. و حق کمیسیون در مشارکت ساخت و ساز

محاسبه حق کمیسیون مشاور املاک در معاملات شهر تهران

هر سال، نرخ جدید درصد حق کمیسیون مشاورین از سوی اتحادیه مشخص می شود. در سال 99، این میزان به شرح زیر است:

 • اگر معامله ای برای خرید و فروش ملک صورت گرفته باشد، مشاور املاک باید 25/0 درصد را از هر کدامیک از طرفین معامله دریافت کند. (این میزان در سال های قبل، 5/0 درصد بود که در سال جدید کاهش یافت!)
 • در قراردادهای رهن و اجاره، حق کمیسیون مشاور املاک به میزان نیم درصد مبلغ رهن از هر کدامیک از طرفین معامله تعریف شده است.
 • حق کمیسیون اجاره خانه نیز، یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه می باشد که هر دو طرف معامله باید پرداخت کنند.
 • نرخ کمیسیون تمدید اجاره در سال 99، یک دهم حق کمیسیون اجاره می باشد.
مشاوره خرید خانه همکف ساختمان
👁️ بخوانید

نرخ حق کمیسیون مشاور املاک

نرخ حق کمیسیون مشاور املاک با اکوملک

مثالی از حق کمیسیون مشاور املاک در اجاره ملک

اجازه دهید برای روشن تر شدن این نرخ ها، مثالی از چگونگی محاسبه حق کمیسیون ارائه دهیم. فرض کنید ملکی با اجاره ماهیانه 2 میلیون تومان توسط مشاور املاک معامله شده است. همانطور که گفتیم، طرفین باید یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه را پرداخت کنند.

مبلغ اجاره ضربدر 25/0 درصد، یعنی 2,000,000*0/25=500,000 که این رقم باید با 9 درصد مالیات محاسبه شود. یعنی 500,000*0/09=45,000 که در مجموع سهم پرداختی هر کدام از طرفین معامله به مشاور، برابر با 545,000 می باشد. به همین ترتیب می توانید درصدهای رهن کامل و یا سرمایه گذاری در خرید ملک را محاسبه کنید.

چگونه به طور دقیق از نرخ حق کمیسیون مشاور املاک مطلع شویم؟

همانطور که گفتیم، هر ساله ممکن است نرخ کمیسیون مشاورین املاک تغییر کند و این موضوع صرفاً به دلیل بالا رفتن آن نیست، بلکه ممکن است در مقایسه با سال قبل، کاهش پیدا کند! به همین دلیل، باید قبل از معامله ملک، نسبت به نرخ جدید و دقیق آن، اطلاعات داشته باشید.

از آنجایی که این حق الزحمه، بر اساس قوانین تصویب شده در اتحادیه مشاورین املاک مشخص می شود، به راحتی می توانید با داشتن اطلاعات از این درصدها، در صورت مشاهده تخلف از سوی دفاتر املاک، نسبت به شکایت از آن ها اقدام کنید. یکی از نکات مهم در معاملات ملک این است که فرقی نمی کند شما از طریق آشنایان و دوستان، ملک مورد نظر خود را پیدا کرده اید و یا یک مشاور املاک اینکار را برایتان انجام داده است؟! در هر صورت، باید حق کمیسیون مشاور املاک را پرداخت کنید.

4 نکته مهم قبل از مراجعه به دفاتر مشاور املاک

 1. برای اینکه خیالتان از بابت دفاتر املاک بدون مجوز راحت شود، می توانید جواز کار آن ها را بررسی کنید. اگر آژانسی، بدون داشتن مجوزهای لازم از سوی اتحادیه مشاورین املاک، اقدام به کار و فعالیت نماید، به جزای نقدی و حبس محکوم می شود.
 2. پرداخت مبلغی اضافی و در اصطلاح شیرینی به مشاور و یا کارمندان او، تخلف محسوب می شود.
 3. شما به عنوان خریدار و یا فروشنده موظف نیستید به دلیل قیمت بیشتر از عرف ملک، مبلغی مازاد حق کمیسیون مشاور املاک به او بپردازید.
 4. مشاور املاک باید قبض رسید را به مشتری ارائه دهد. در صورت عدم پرداخت، طبق قانون مرتکب خلاف شده است.
محاسبه قیمت زمین به نرخ روز
👁️ بخوانید

چگونه کمیسیون مشارکت در ساخت را محاسبه کنیم؟

این میزان با توجه به موقعیت و شرایط طرفین معامله، متفاوت است. در بیشتر معاملات مشارکتی، این هزینه به صورت توافقی بین دو طرف معامله مشخص می شود. در چنین حالتی، از آنجایی که بیشترین سود برای سازنده خواهد بود، معمولاً بیشترین درصد کمیسیون مشارکت در ساخت، از سازنده دریافت می شود. البته گاهی، کمی از این درصد هم از سوی مالک پرداخت می شود.

این شرایط، برای کمیسیون معاوضه ملک نیز وجود دارد. از آنجایی که نرخ مشخصی از سوی اتحادیه املاک کشور برای کمیسیون معاوضه ملک تعریف نشده است، این هزینه به صورت توافقی پرداخت می شود. اگرچه که نرخ و قیمت املاک مورد معامله هم در مشخص کردن این میزان بی تاثیر نیست.

جمعبندی

اگر شاهد تخلف در دریافت حق کمیسیون مشاور املاک بودید، می توانید به اتحادیه مشاورین املاک مراجعه کرده و نسبت به گزارش این تخلف اقدام کنید. اگرچه این اتحادیه با ارسال ناظرین ویژه خود به مراکز متخلف املاک، از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند، اما اگر تخلفی صورت بگیرد، بلافاصله رسیدگی می کند.

فراموش نکنید که بابت پرداخت نرخ حق کمیسیون مشاور املاک از سمت او، یک رسید دریافت کنید که این مبلغ را نوشته باشد.

با اکوملک همراه باشید

762 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *