20 جاذبه گردشگری گیلان که نباید از دست داد

20 جاذبه گردشگری گیلان که نباید از دست داد

5,0 rating based on 1,234 ratings
20 جاذبه گردشگری گیلان که نباید از دست داد
🕒 زمان مطالعه: 7 دقیقه

آیا تا به حال از خودتان سوال پرسیده اید که در سفر به شمال کشور، کدامیک از جاذبه گردشگری گیلان را برای دیدن انتخاب کنید؟ چه مناطقی بهتر است در اولویت سفر و تفریح شما قرار بگیرند؟ دیدن آثار تاریخی گیلان یا جاذبه های طبیعی اش؟ در این مطلب تصمیم گرفتیم تا با هم به 20 تا از بهترین جاهای دیدنی گیلان رفته و بیشتر با مناطق طبیعی و گردشگری آن آشنا شویم.

اگر به زودی قصد سفر به گیلان را دارید، پس پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه این مطلب باشید.

معرفی 20 تا از جاهای دیدنی گیلان

 1. سفر به ارتفاعات گیلان با ماسال گردی

اگرچه در چند سال اخیر با توجه به ورود مسافران به مناطق ییلاقی گیلان مثل اولسبلانگاه ماسال، دیگر نمی توان اصطلاح بکر و دست نخورده را برای این ناحیه به کار برد، اما به دلیل هوای پاک و اکسیژن خالصی که از این نواحی می توان دریافت کرد، همچنان شهر ماسال را به عنوان یک منطقه محبوب در گردشگری معرفی می کنند.

فاصله ماسال تا شهر رشت، 55 کیلومتر می باشد.

 1. ییلاق بی نظیر دیلمان

برای دیدن بلندترین ییلاق استان، شما به بهشت گیلان دعوت هستید! مناظر زیبایی که در شهر دیلمان انتظار شما را می کشند، شاید در هیچ کجای کشور نتوانید پیدا کنید! مجموعه ای از طبیعت، آرامش و سرسبزی در کنار یکدیگر جمع شده اند تا یکی از تابلوهای نقاشی خداوند را به شما هدیه دهند.

اگر در فصل بهار به این منطقه سفر می کنید، پس حتماً از دشت شقایق دیدن کنید. برای دستیابی به این ییلاق فوق العاده، باید به 35 کیلومتری سیاهکل بروید. البته از رودبار و شهر رستم آباد هم می توان به ارتفاعات دیلمان رفت که شگفتی این ارتباط را برای همگان آشکار می کند.

 1. آبشار لونک در سیاهکل

در 25 کیلومتری شهر سیاهکل، آبشار زیبای لونک قرار دارد که بسیاری از افراد مسافت های دور و درازی را تنها به خاطر دیدن این آبشار طی می کنند تا در کنارش عکس یادگاری بگیرند. برای رسیدن به آبشار لونک باید از مسیر جنگلی و کوهستانی عبور کنید تا صدای طبیعت را در کنار صدای این آبشار دیدنی بشنوید.

 1. قلعه رودخان فومن

شهر کلوچه های داغ و خوشمزه فومن را که همه می شناسید. یکی از جاذبه گردشگری گیلان که در این شهر واقع شده است، قلعه ای تاریخی به نام قلعه رودخان است که در 30 کیلومتری شهر فومن قرار دارد. این منطقه تاریخی که به دوران ساسانیان و همزمان با حمله اعراب به ایران برمیگردد، در ارتفاعات این شهر واقع شده که ارزش طی کردن چند صد پله برای رسیدن به قله دیدنی اش را دارد.

 1. روستای پلکانی ماسوله

روستای تاریخی توریستی ماسوله که در فومن قرار دارد، جزو آثار ملی ایران به شمار می رود و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای دیدن معماری خاص و حال و هوای دوست داشتنی اش راهی این روستا می شوند. فاصله شهر ماسوله تا رشت، حدود 65 کیلومتر می باشد.

معرفی کامل شهر املش
👁️ بخوانید

حس و حال قدم زدن در کوچه پس کوچه های ماسوله که در واقع پشت بام خانه های پایین تر است، بسیار دلنشین بوده و سوژه بسیاری از عکاسان است.

 1. شیطان کوه لاهیجان

بی شک یکی از مهمترین جاذبه گردشگری گیلان که در شهر لاهیجان واقع شده، شیطان کوه است. در بام سبز این ناحیه از شهر می توانید کل لاهیجان را زیر پای خود ببینید اگر که سوار تله کابین لاهیجان شوید! استخر لاهیجان که دریاچه ای مصنوعیست، این روزها به عنوان شناسنامه لاهیجان محسوب شده و هر کسی بعد از ورود به شهر، حتماً عکس یادگاری با آن می گیرد.

خلاصه اینکه اگر می خواهید عروس گیلان را ببینید، باید به بهشت سرسبز چای یعنی لاهیجان سفر کنید.

 1. آبشار لاتون آستارا

در شهر لوندویل و روستای کوته کومه، آبشاری به نام لاتون قرار دارد که حدود 105 متر ارتفاع آن است. آبشار لاتون در 15 کیلومتری شهر آستارا واقع شده است که به فاصله 10 متری آن، آبشار دیگری به ارتفاع 65 متر قرار دارد و منظره ای فوق العاده خلق کرده است.

 1. تالاب انزلی

هر ساله پرندگان بسیار زیادی از کشورهای همسایه وارد یکی از زیباترین مناظر آبی استان گیلان می شوند که تالاب انزلی نام دارد. این مرداب که حدود 20 هزار هکتار وسعت دارد، فرصتی عالی برای قایق سواری و دیدن جاذبه گردشگری گیلان از نزدیک می باشد.

نی زار و گل های نیلوفر آبی در طول مسیر، به زیبایی های این تالاب افزوده است.

 1. دریاچه بره سر

شاید تا به اینجا از معرفی جاذبه گردشگری گیلان تقریباً با همه آن ها کم و بیش آشنا بودید، اما حالا می خواهیم کمی در سفر به گیلان، از دیگر نقاط دیدنی اش بدانیم. دریاچه بره سر در جنوب ییلاق استخر سرا، در منطقه ویستان خورگام شهر بره سر قرار دارد. به همین دلیل حتی در وسط تابستان هم اگر به این منطقه سفر کنید، آب و هوایی بسیار مطبوع و خنک دارد.

زیباترین جاذبه گردشگری گیلان

زیباترین جاذبه گردشگری گیلان با اکوملک

 1. پارک جنگلی سراوان

اگر می خواهید کمی در رشت به طبیعت گردی بپردازید، پارک سراوان را به شما پیشنهاد می کنیم. این پارک جنگلی وسیع، در پاییز بسیار زیبا و خوشرنگ می شود که مرکز اصلی بسیاری از مسافران برای عکسبرداریست. البته در تابستان و بهار هم نمی توان از سرسبزی و طبیعت زیبایش گذشت.

معرفی کامل شهر رشت
👁️ بخوانید

شما می توانید از قایق سواری، پینت بال و دیگر امکانات رفاهی که برایتان در این محوطه فراهم شده است، نهایت استفاده را ببرید.

 1. سقالکسار

یکی از زیباترین جاذبه گردشگری گیلان که در رشت واقع شده، دریاچه سقالکسار می باشد. این دریاچه که در پشت یک سد خاکی تشکیل شده است، چند سالیست که به شدت مورد توجه گردشگران واقع شده و برای قایق سواری و پیاده روی پیشنهاد مناسبیست.

برای دستیابی به سقالکسار رشت، باید به دهستان لاکان در 15 کیلومتری رشت بروید.

 1. کوه درفک

یکی از قله های بسیار زیبا و خوش آب و هوا در ارتفاع دیلمان، کوه درفک است که آتشفشانی خاموش بین رودبار و سیاهکل به شمار می رود. این قله در ارتفاع 2700 متری قرار دارد و برای اینکه بیشتر با شگفتی هایش آشنا شوید، باید به شهر رودبار و منطقه جنگلی سیاهکل بروید.

 1. آبشار ویسادار

ویسادار به معنی سایه درخت بید، در شهر تالش قرار دارد. این آبشار کم نظیر، سومین آبشار بلند گیلان است. 6 ماهه اول سال بهترین زمان برای سفر به یکی از زیباترین جاذبه گردشگری گیلان یعنی آبشار ویسادار می باشد. برای دستیابی به این ناحیه، باید به 30 کیلومتری تالش سفر کنید.

 1. منطقه ییلاقی سوباتان

سوباتان یعنی محل رویش گلپر! این اسم که در زبان تالشی برای این منطقه ییلاقی در نظر گرفته شده است، در 22 کیلومتری لیسار تالش قرار دارد. البته در زبان ترکی به معنی ریزش آب است که برخی علت آن را بارش های فراوان این ناحیه می دانند. این منطقه خوش آب و هوا را از دست ندهید.

 1. جنگل گیسوم

در بخش اسالم شهر تالش، روستایی قرار دارد که می توانید در آنجا تلاقی دریا و جنگل را ببینید. این منطقه که در 18 کیلومتری جاده تالش به انزلی قرار دارد، یکی از قطب های گردشگری گیلان به شمار می رود. جنگل گیسوم و جاده معروف آن را در لیست جاذبه گردشگری گیلان قرار دهید و از آن غافل نشوید.

 1. میدان شهرداری رشت

برج ساعت و میدان شهرداری رشت، بی شک برای هر کسی که به رشت سفر می کند، جذابیت دارد. قدم زدن بر روی سنگ فرش های این میدان قدیمی که البته بناهای آن در اوایل سلطنت رضا شاه پهلوی ساخته شد، بسیار زیبا و دلچسب خواهد بود.

 1. ییلاق سلانسر

اگر می خواهید به یکی از ییلاقات گیلان سفر کنید ولی فرصت کافی ندارید، به نزدیک ترین ییلاق آن که فاصه کمی تا رشت دارد، یعنی سلانسر با چشمه هایی پر آب و درختانی سرسبز بروید. ارتفاع این ییلاق، 1200 تا 1450 متر از سطح دریا می باشد.

 1. آبشار دودوزن

یکی از آبشارهای واقع شده در منطقه کوهستانی و ییلاقی سیاهمزگی، آبشار دودوزن است که گفته می شود حدود 54 متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار زیبا، جنگل های انبوه و چشمه وجود دارد که به جذابیت هایش افزوده است.

 1. جاده اسالم به خلخال

مه همیشگی در جاده اسالم که 70 کیلومتر طول دارد و شهر اسالم را به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل متصل می کند، باعث شده تا هر ساله گردشگران برای فرار از هیاهوی شهری و گرمای تابستان، به آنجا پناه برند. این جاده معروف، در لیست جاذبه گردشگری گیلان قرار می گیرد.

 1. اشکور رودسر

به دلیل چشمه ها، دریاچه و غارهای بسیاری که در منطقه کوهستانی اشکور رودسر قرار دارند، رحیم آباد را به یکی از مناطق دیدنی استان تبدیل کرده است. اشکورات که به 3 بخش اشکور علیا، سفلی و شوییل تقسیم می شود، جزو مناطق خوش آب و هوای کوهستانی به شمار می رود. این بخش می تواند یکی از نقاط مناسب در سفرهای تابستان باشد.

معرفی کامل شهر رودبار
👁️ بخوانید
جمعبندی

مطمئناً جاذبه گردشگری گیلان تنها به این 20 مورد ختم نمی شود؛ بلکه هر شهر و روستایی در این استان سرسبز، بخش های زیادی برای دیدن و گردشگری دارد که در مطالب قبل به طور مفصل به آن ها اشاره کردیم. امیدواریم سفر خوب و خاطره انگیزی از سفر به گیلان داشته باشید.

با اکوملک همراه باشید

628 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *