تهاتر املاک چیست؟

تهاتر املاک چیست؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
تهاتر املاک چیست؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

تهاتر ریشه در زندگی انسان های اولیه دارد، آن زمانیکه به جای پول از کالا برای خرید استفاده می کردند. کم کم تهاتر املاک هم وارد چرخه زندگی بشر شد تا این معاملات نیز راحت تر صورت بگیرد. تهاتر به معنی یک معامله پایاپای است که در زبان انگلیسی به Barter معروف می باشد.

در این مطلب می خواهیم به معرفی بیشتر این نوع از معاملات ملکی بپردازیم و ببینیم شرایط تهاتر املاک چیست؟

تعریف دقیق تری از تهاتر

تهاتر زمانی به طور کامل اجرا می شود و می توانیم بگوییم به درستی انجام شده است که در آن 2 کالا مستقیماً با هم مبادله شوند، در چنین شرایطی معامله کاملاً پایاپای صورت گرفته است. اما همیشه هم تهاتر به معنی مبادله کالا به کالا نیست! تعریف دقیق تر این معامله به این شکل است که در آن از ابزار مبادله استفاده نشود.

مثلاً فرض کنید یک زمین کشاورزی به صورت مناسبه ای در حال کاشت و برداشت برنج است. حتی اگر به شکل رسمی بین صاحب زمین و شخصی که برنج را برایش می کارد، شرایطی مثل دریافت 2 به 1 سهم از برنج در قرارداد نوشته شود، اینجا از تعریف تهاتر خارج شده ایم. در واقع اینجا، برنج تنها ابزاری برای مبادله بوده است.

از تهاتر در چه زمان هایی استفاده می شود؟

در شرایطی که نقد کردن دارایی برای افراد سخت باشد و یا کشورها با تحریم های اقتصادی رو به رو بوده اند، با این واژه بیشتر سر و کار داشته ایم. به همین دلیل هم هست که به عنوان مثال تهاتر املاک را بیشتر از تهاتر لباس و کالاهای دیگر شنیده اید. حتی در بعضی از شرایط میبینیم که سازنده یک ساختمان، به جای اینکه هزینه مصالح ساختمانی که این روزها با افزایش قیمت هم رو به رو بوده است را پرداخت کند، با توجه به میزان بدهی اش، یک واحد آپارتمان را به فروشنده مصالح ساختمانی واگذار می کند.

علت افزایش تهاتر املاک چیست؟

اگر بخواهیم نگاه دقیق تری از این نوع معامله در بازار مسکن داشته باشیم، باید بگوییم از آنجایی که ارزش ریالی پول کشور در چند سال اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است، فروشندگان زمین و ویلا در شمال تمایل دارند به جای دریافت وجه نقد، آن ملک را با زمین و یا ملک دیگری در یک منطقه جداگانه ای قرار دارد، معاوضه کنند.

نکات و قوانین ساخت خانه
👁️ بخوانید

البته دلیل دیگری که فروشندگان ملک این روزها درباره تهاتر عنوان می کنند، این است که پول نقد در دست مردم کم شده و این افراد برای اینکه بتوانند ملکشان را به موقع جا به جا کنند، از روش تهاتر کمک می گیرند. این روزها مشتری پر و پا قرض تهاتر املاک را می توان انبوه سازان و مالکان واحدهای نوساز بدانیم، چرا که با این روش می توانند با گرفتن زمین و یا خرید خانه کلنگی به جای پول نقد، دوباره عملیات ساختمانی را آغاز کنند.

انواع تهاتر کدامند؟

  1. تهاتر قهری:

در این نوع از تهاتر، اراده طرفین دخالتی ندارد و همه چیز بر اساس حکم قانون است. مطابق با ماده 295 قانون مدنی، بدون اینکه طرفین معامله تراضی کنند، تهاتر قهری صورت می گیرد.

  1. تهاتر قراردادی:

تهاتر قراردادی یا توافقی چیزیست که طرفین با توافق به نتیجه می رسند و در هر دو دِین، شرایط تهاتر قهری وجود نداشته باشد. به طور مثال چنانچه هر دو دِین از نظر زمانی و مکانی با هم تفاوت داشته باشند و یا از یک جنس نباشند، نمی توان تهاتر قهری انجام داد.

  1. تهاتر قضایی:

چنانچه در اصل دِین و یا شرایط حصول تهاتر با هم اختلافاتی وجود داشته باشد، دادگاه موظف است بعد از احراز شرائط و با رای قضایی، تهاتر را اعلام کند.

شرایط تهاتر املاک

شرایط تهاتر املاک با اکوملک

شرایط تهاتر املاک چیست؟

به طور کلی در تهاتر شرط این است که زمان پرداخت دو دِین، محل پرداخت و جنس موضوعی این دو با هم یکسان باشد. مثلاً اگر یکی از طرفین معامله طلب بدهی مشخصی داشته باشد و دیگری در ازای آن باید ماشینی را به او تحویل دهد، این تفاوت در اسباب و علت دو دِین دلیلی بر نبود تهاتر نمی شود.

اما اختلاف در زمان و محل پرداخت بدهی مانع وقوع تهاتر املاک است. مگر اینکه هزینه پرداخت در محل مورد نظر، توسط شخص دیگری انجام شود و یا یکی از طرفین معامله از حق خودش که پرداخت بدهی در محل مشخصی بوده است، بگذرد. در برخی شرایط هم ممکن است تاریخ سررسید دو بدهی یکسان نباشد.

به طور مثال دو نفر از یکدیگر مبلغی طلب دارند ولی تاریخ سررسید یکی از آن ها زودتر از دیگریست. در چنین حالتی هم شرایط تهاتر املاک وجود ندارد! مگر اینکه شخصی که زمان بیشتری برای پرداخت بدهی خود دارد، از این مدت زمان صرف نظر کرده باشد، که در چنین شرایطی تهاتر امکانپذیر است.

تفاوت ملک نسقی و سند دار
👁️ بخوانید

آیا تهاتر بین ارز و پول ملی امکانپذیر است؟

در موضوع تهاتر نکته ای که باید لحاظ شود این است که جنس دو دِین یکسان باشد. مثلاً اگر شما از شخص کشاورزی، مقداری برنج طلب داشته و به او مبلغ نقدی بدهکار باشید، تهاتر بین این دو امکانپذیر نیست. اما حتی اگر هر دو به یکدیگر برنج بدهکار باشید و همه برنج شما به خاطر این موضوع توقیف شود، به دلیل اینکه موضوع دِین شما به شخص دیگری به غیر از آن کشاورز نیز وجود دارد، تهاتر اتفاق نمی افتد.

اما از آنجایی که ارز در مبادلات امروزی وارد شده است، این سوال پیش می آید که بین دو دِین با موضوع پول ملی و ارز تهاتر انجام می شود یا نه؟ از نظر علمای حقوقی، تهاتر در چنین حالتی اتفاق نمی افتد ولی قانون مدنی در این شرایط حکم صریحی ندارد.

شرایط تهاتر قهری

  1. جنس دو دِین مثل همدیگر باشد، مثلاً هر دو پول و یا زمین باشند.
  2. دو شخص در برابر همدیگر هم طلبکار باشند و هم بدهکار.
  3. بدهی بین دو طرف اگر میزانی پول در ازای کالای دیگری مثل فرش باشد، تهاتر اتفاق نمی افتد. چرا که باید موضوع دو دِین کلی باشد.
  4. زمان پرداخت بدهی و طلب یکی باشد.
  5. مکان پرداخت دو دِین یکسان باشد، یعنی تهاتر بین زمین در شمال و تهران امکانپذیر نیست.
  6. هر دو دِین آزاد باشند و یکی از آن ها به نفع دیگری قبلاً بازداشت نشده باشد.
جمعبندی

تهاتر املاک در حقیقت یک نوع ایفای تعهد است و اصلی ترین مبنای آن خرد و عقل انسانی است. یکی از مزایای تهاتر قهری این است که در آن، پرداخت متقابل را ساده و با هم ادغام می کند و علاوه بر آن وثیقه پنهانی نیز است. اولین و مهم ترین شرط تحقق تهاتر، مدیون شدن دو طرف معامله است. امیدواریم در این مطلب به سوالات شما عزیزان در زمینه تهاتر و شروط آن پاسخ داده باشیم.

با اکوملک همراه باشید

1,035 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *