تفاوت سند 5 برگی و تک برگی چیست؟

تفاوت سند 5 برگی و تک برگی چیست؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

اسناد با توجه به شرایط و ویژگی هایی که دارند به دو دسته رسمی و عادی تقسیم بندی می شوند. شاید به یاد داشته باشید سند های دفترچه ای و منگوله دار را، که در زمان های گذشته به وفور مورد استفاده قرار می گرفتند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ثبت الکترونیکی اسناد، سندهای تک برگی جایگاه ویژه ای در میان اسناد و مدارک رسمی پیدا کرده است.

سند 5 برگی و تک برگی از نظر میزان اعتبار هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند. تا سال 1390- 1391 معمولا اسناد مالکیت به صورت 5 برگی یا دفترچه ای صادر می شدند و از سال 91 به بعد برای حفظ مسائل امنیتی اسناد مالکیت تک برگی شدند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تفاوت میان سند 5 برگی و تک برگی، به طور کامل آشنا کنیم.

تفاوت های میان سند 5 برگی و تک برگی

1. یکی از شایان ترین تفاوت های میان سند 5 برگی و تک برگی نگارش مشخصات درون آن است. در سندهای 5 برگی معمولا متصدی دفترخانه با استفاده از روان نویس مشکی اطلاعات مالک و ملک را در سند لحاظ می کند. اما در سندهای تک برگی، اطلاعات وارد شده درون سامانه به صورت چاپی در سند لحاظ می گردد. به همین دلیل امکان عدم خوانایی اطلاعات در سندهای دفترچه ای وجود دارد، اما در سندهای تک برگی تمامی اطلاعات خوانا می باشند.

2. از دیگر تفاوت های میان سند 5 برگی و تک برگی میزان قدرت جعل در آن ها است. از آنجایی که اطلاعات موجود در سند 5 برگی به صورت دستنویس می باشد. امکان جعل کردن آن نیز بیشتر از سندهای تک برگی است. اما سندهای تک برگ دارای شماره سریال می باشند، که امکان جعل آن ها را به صفر درصد می رساند.

3. همچنین در سندهای دفترچه ای مشخصات مالک، کد پستی و مشخصات ملک ذکر می شود. در صورتی که در سندهای تک برگی موقعیت نقشه، شناسنامه جغرافیایی ملک و مشخصات دقیق تر ملک نیز تعیین شده است.

تفاوت سند 5 برگی و تک برگی با اکوملک

4. یکی دیگر از تفاوت های سند 5 برگی و تک برگی امکان باطل شدن سند است. در صورت استفاده از سند تک برگی زمانی که یک فرد فوت می شود، سند مالکیت او نیز باطل می گردد. در این صورت کسی با استفاده از مهر مالک فوت شده نمی تواند سند را به نام خود بزند. در صورتی که امکان این تخلف در سندهای دفترچه ای امکان پذیر است.

خرید خانه در دهکده ساحلی
👁️ بخوانید

5. از مهم ترین تفاوت های سند 5 برگی و تک برگی نیز می توان به تصویر موجود در سندهای تک برگی و عدم وجود تصویر در سندهای 5 برگی اشاره نمود. از آنجایی که در سندهای دفترچه ای هیچ تصویری از ملک مورد نظر وجود ندارد، امکان کلاه برداری نمودن وجود دارد. اما در سندهای تک برگی تصویر کامل از نقشه زمین و ملک وجود دارد. به همین دلیل امکان جعل سند و کلاهبرداری نمودن به وسیله آن، بسیار کم می باشد.

6. ذکر مشخصات مالکان از دیگر تفاوت های میان سند 5 برگی و تک برگی می باشد. در سندهای 5 برگی نام مالکان قدیمی ملک نیز ذکر شده است. زیرا این سند یک بار صادر می گردید. سپس با فروش ملک به فرد دیگر، نام مالک قبلی باطل می شد و نام مالک جدید به سند اضافه می شد. که همین موضوع می توانست منجر به ناخوانایی بیشتر سندهای 5 برگی شود. اما این موضوع در رابطه با سندهای تک برگی صادق نمی باشد. یعنی در صورت فروش ملک دارای سند تک برگ، سند قبلی باطل شده و مالک فعلی باید برای ثبت و دریافت سند جدید به دفترخانه های معتبر مراجعه نماید. از طرفی در این صورت فرد دیگری نمی تواند ادعای مالکیت ملک را داشته باشد.

به طور کلی سند 5 برگی و تک برگی هر دو از یک میزان اعتبار برخوردار می باشند. اما میزان امنیت سندهای تک برگی به منظور جعل اسناد و کلاهبرداری بیشتر از سندهای 5 برگی می باشد.

با این حال با پیشرفت تکنولوژی روش های کلاهبرداری دقیق تر و قوی تری نیز ابداع شده اند که می توانند امنیت اسناد را تهدید نمایند. به همین منظور بهتر است برای نقل و انتقالات اسناد، به دفترخانه های اسناد رسمی معتبر مراجعه نمایید. همچنین قبل از مراجعه استعلام ثبت آن را انجام دهید.

1,012 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *