تفاوت بین اجاره نامه رسمی و غیررسمی

تفاوت بین اجاره نامه رسمی و غیررسمی

5٫0 rating based on 1,234 ratings
تفاوت بین اجاره نامه رسمی و غیر رسمی
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

همه افراد باید به هنگام عقد قرارداد اجاره خانه اعم از مسکونی یا تجاری اجاره نامه رسمی را امضا کنند تا در آینده دچار مشکل قانونی نشوند. اگر مشکلی بین موجر و مستاجر وجود داشته باشد با در دست داشتن این اجاره نامه به راحتی می توان از طریق مراجع قانونی پیگیری های لازم را انجام دهند.

اما چه تفاوتی بین اجاره نامه عادی و رسمی وجود دارد؟ در هنگام تنظیم قرارداد اجاره نامه به چه نکاتی باید توجه کرد؟ در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ این سوالات را بدست آورید.

اجاره نامه چیست؟

قبل از هر چیزی اجازه دهید تا با مفهوم قانونی اجاره نامه آشنا شویم. با توجه به ماده 466 قانون مدنی اجاره نامه عقدی است که طبق آن مستاجر مالک منافع “عین مستاجر” می شود که همان ملک مورد اجاره است و به کسی که ملک را اجاره می دهد “موجر” گفته می شود.

قوانینی که در زمینه موجر و مستاجر در کشور وجود دارد در سال های مختلف دچار تغییراتی شد که البته از سال 1376 به بعد تمامی اماکن عمومی مانند: خوابگاه های دانشجویی، ساختمان های دولتی، پاساژها و اماکن آموزشی تا املاک مسکونی و تجاری همگی مشمول قانون این سال می شوند.

تفاوت اجاره نامه رسمی و بنگاهی چیست؟

همانطور که گفتیم یکی از مزایای اجاره نامه رسمی این است که اگر بر سر مسائل مختلفی با مالک دچار مشکل شدید می توانید از مراجع قانونی به حق و حقوق خود دست یابید، اما اجاره نامه ای که بین مالک و مستاجر بعد از توافق شرایط به صورت دستی می نویسند، اجاره نامه دستی گفته می شود که تنها یک توافق دو طرفه است که جایی ثبت نمی شود!

اما اجاره نامه بنگاهی چه تفاوتی با اجاره نامه دستی دارد؟ اگر موجر و مستاجر بعد از توافق با همدیگر به یک دفتر مشاور املاک مراجعه کنند و در فرم های تائید شده از سوی اتحادیه املاک شرایط را نوشته و امضاء کنند، اجاره نامه بنگاهی تهیه می شود. بسیاری از مالکان تمایلی به دریافت کد رهگیری از سوی دفاتر املاک ندارند چرا که نمی خواهند مالیات بر اجاره را پرداخت کنند!

راهنمای انتخاب خانه در گیلان
👁️ بخوانید

اجاره نامه رسمی یک سند رسمی است

طبق قانون مصوب در سال 1376 مبنی بر روابط بین مالک و مستاجر وجود دو نفر شاهدِ مردِ بالغ برای این قرارداد رسمی کفایت می کند. در اجاره نامه های دستی نیازی به پرداخت حق کمیسیون به مشاور املاک نیست و حتی اگر تمامی ضوابط و قوانین توافق شده بین طرفین معامله در آن گنجانده شده باشد و به امضای طرفین هم برسد، در صورت بروز مشکل مشمول قانون روابط موجر و مستاجر نمی شود.

در اجاره نامه های بنگاهی اگرچه تمام موارد حقوقی لازم که متناسب با خواسته های موجر و مستاجر می باشد در آن لحاظ شده، اما از آنجایی که مهر و امضای مشاور املاک تضمینی برای حمایت قانون از مفاد اجاره نامه نیست، بنابراین این نوع از اجاره نامه هم دردسرهای خاص خودش را دارد.

بنابراین مزایای اجاره نامه رسمی نسبت به همه موارد گفته شده، رسمیت داشتن آن هاست که به منزله یک سند رسمی عمل می کند.

نکات قابل توجه به هنگام عقد اجاره نامه رسمی

یکی از مهم ترین مواردی که باید در اجاره نامه های رسمی ذکر شود، آدرس و مشخصات کامل دو طرف معامله است که در صورت نیاز برای ارسال اوراق قضایی و یا احضاریه شخص مورد نظر از آن مطلع شود. حتماً لازم است تا این قرارداد به امضای موجر و مستاجر و دو نفر شاهد برسد.

مدت زمان اجاره باید دقیق ذکر شود و این قرارداد در دو نسخه تحویل موجر و مستاجر داده شود.

مزایای اجاره نامه رسمی

مزایای اجاره نامه رسمی با اکوملک

در تنظیم قرارداد اجاره نامه “وجه التزام” را تعیین کنید

در صورت تخلف برخی شروط قرارداد، طرف مقابل می تواند معامله را فسخ کند اما از آنجایی که رسیدگی های قضایی معمولاً بسیار زمانبر خواهد بود و گاهاً هزینه های بالایی به نسبت خسارت برای افراد خواهد داشت، از آن صرف نظر می کنند. اما یکی از راه حل های برطرف کردن این مشکل در نظر گرفتن وجه التزام است.

مثلاً اگر بعد از پایان قرارداد موجر از دادن میزان پیش پرداخت به مستاجر خودداری کند و یا مستاجر از مورد اجاره را تخلیه نکند، چنانچه در قرارداد این وجه التزام مشخص شده باشد فرد متضرر می تواند ادعای مبلغی داشته باشد که در قرارداد آورده شده است. به این ترتیب نیازی نیست برای دریافت خسارت زمان و یا هزینه ای مصرف کند.

وام جوانان و خرید واحد مسکونی
👁️ بخوانید

تخلیه مورد اجاره در زمان فسخ قرارداد، مزیت اجاره نامه رسمی

یکی از مهم ترین مزایای اجاره نامه رسمی این است که اگر به عنوان مثال مستاجر از پرداخت اجاره بها خودداری کرد مالک می تواند با مراجعه به دادگاه و یا فسخ قرارداد به حق و حقوق خود برسد. طبق قانون سال 1376 چنین پرونده هایی خارج از نوبت رسیدگی می شوند و برایشان تشریفات خاصی وجود ندارد.

به این ترتیب وقت گیر بودن و صرف هزینه هایی برای گرفتن استعلام های موجود دیگر وجود ندارد و روند کاری راحت تری خواهند داشت.

هزینه اجاره نامه رسمی در دفتر خانه ها چقدر است؟

از آنجایی که تعرفه های دفاتر اسناد رسمی هر 4 سال یک بار مشخص می شوند نمی توان میزان دقیقی برایش اعلام کرد. در واقع این طور نیست که هر چقدر قیمت مورد معامله بیشتر باشد باید هزینه بیشتری بابت حق التحریر پرداخت کرد! اتفاقاً هر چقدر این میزان بیشتر باشد هزینه حق ثبت هم با همان گرفته می شود در نتیجه مبلغ قابل پرداختی کمتر می شود.

یکی از تفاوت های اجاره نامه عادی با رسمی این است که در روند تخلیه ملک چنانچه اجاره نامه رسمی داشته باشید به عنوان مالک می توانید ملک را با صدور اجرائیه مستقیماً از طریق دایره سازمان ثبت اسناد و املاک تخلیه کنید در حالی که اگر سند عادی داشته باشید باید به شورای حل اختلاف محل مراجعه کرده و دستور تخلیه را بگیرید.

جمعبندی

در پایان باید بگوییم که نوشتن اجاره نامه دستی یا معمولی به هیچ وجه توصیه نمی شود و حتی اگر مالک از دوستان و آشنایان شما هم هست هیچ وقت بر این اساس معامله ای را انجام ندهید. تمامی این قراردادها برای زمانی نوشته می شوند که اگر مشکلی پیش آمد از طریق قانونی بتوانید به حق و حقوق خود دست یابید.

اما از آنجایی که با نوشتن اجاره نامه رسمی مالکان مجبور به پرداخت مالیات بر اجاره می شوند بسیاری از آن ها برای نوشتن سند رسمی اجاره نامه اقدام نکرده و بعدها دچار مشکل می شوند که این خود یک اشتباه بزرگ به شمار می رود.

با اکوملک همراه باشید

189 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *