تفاوت بالکن و تراس و بهارخواب و ایوان چیست؟

تفاوت بالکن و تراس و بهارخواب و ایوان چیست؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
تفاوت بالکن و تراس و بهارخواب و ایوان چیست؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

شاید شما هم تصور کنید که تفاوت بالکن و تراس وجود ندارد و حتی گاهی از واژه ایوان و بهار خواب هم به جای آن دو استفاده کنید. اما این تعاریف با یکدیگر متفاوت هستند. این روزها نعمت داشتن فضایی دنج و گاهاً رو باز تنها در خانه های ویلایی مهیا نشده و در بسیاری از آپارتمان ها هم می توانید از این موهبت برخوردار شوید.

لذتی که خوابیدن زیر نور ماه و دیدن ستارگان برای افراد داشته باعث شده تا به فکر ساخت محوطه ای از خانه با عناوینی مثل بهارخواب و یا ایوان باشند. به همین دلیل ترجیح دادیم در مطلب امروز به تفاوت های بین بالکن، تراس، ایوان و بهارخواب بپردازیم.

تاریخچه ایجاد بهار خواب از گذشته تا به امروز

تا حدودی می توان گفت که ساخت بهار خواب یا همان مهتابی، از زمان های قدیم در معماری ایرانی اسلامی کشور ما وجود داشته است. به عنوان مثال در دوره قاجار به مدرسه و مساجد نیز راه پیدا کرد که نمونه هایی از آن ها را می توان در مسجد سلطانی سمنان، مسجد سید اصفهان، طاق کسری و مسجد سپه سالار تهران مشاهده کرد.

اجداد ما در شهرهای گرم کشور همواره به دنبال راه حلی بودند تا در فصول پاییز، بهار و تابستان بتوانند شب های خنک تری داشته باشند. به همین دلیل به فکر ساخت بهار خواب افتادند. اما برای اینکه از سرمای زیاد به هنگام طلوع خورشید در امان باشند، چه کار باید می کردند؟!

بهار خواب را در بالاترین طبقه ساختمان و پشت بام می ساختند که دور تا دور آن را دیوارهایی به منظور محافظت از سرما قرار می گرفت.

بهارخواب در معماری های جدید چگونه است؟

بهار خواب در خانه های قدیمی مکانی برای آرامش و آسایش ساکنین خانه بود. نه تنها در این مورد، بلکه در گذشته توجه به مواردی این چنینی بسیار پر رنگ تر از طراحی معماری بود. در واقع به نکاتی توجه می کردند که نیاز خانواده را شامل میشد. مثلاً وقتی دلشان می خواست تا در روزهای گرم سال، زیر سقف آسمان، خنکای شب را لمس کنند، در قسمتی از خانه که بهترین موقعیت را داشت، بهار خواب ساختند.

معرفی انواع شومینه و انتخاب آن
👁️ بخوانید

امروزه در معماری های جدید، بهار خواب به قسمت های کوچک تری تبدیل شده است که در اصطلاح بالکن و تراس می نامند. البته شما می توانید با ساخت خانه روف گاردن، تا حدودی از این نعمت حتی در آپارتمان ها نیز برخوردار شوید.

تفاوت بالکن و تراس با بهارخواب چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت بالکن و تراس بپردازیم، اجازه دهید تفاوت بهار خواب با این دو را با هم بررسی کنیم. از نگاه معماری، به بخشی از خانه که به آن اضافه شده باشد، تراس یا بالکن می گویند. در واقع با ساخت تراس که بخشی از مشاعات خانه محسوب می شود و معمولاً در جلوی طبقه فوقانی قرار می گیرد، طبیعت را به خانه ها وارد می کنند.

این بخش که باید غیر مسقف باشد، در محاسبه مساحت خانه ها تاثیری ندارند. در حالی که بهار خواب بخشی از زمین زیر بنای خانه به شمار می رود که معمولاً مساحت و وسعت بیشتری هم نسبت به تراس دارد.

تفاوت بالکن و تراس و بهارخواب

تفاوت بالکن و تراس و بهارخواب با اکوملک

تفاوت بالکن و تراس چیست؟

شاید در اصطلاح بارها و بارها از واژه تراس به جای بالکن و یا بالعکس استفاده کرده باشید. اما در حقیقت این دو بخش با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در این قسمت می خواهیم به بررسی آن ها بپردازیم.

بالکن (Balcon) یک واژه فرانسوی است که در فرهنگ معین به مهتابی، ایوانچه و بالکانه شناخته می شود. این بخش که در طبقه دوم هر ساختمانی ایجاد می شود، معمولاً به داخل اتاق ها راه دارد و مثل یک راهروی کم عرض در جلوی اتاق قرار می گیرد و سایبانی برای طبقه اول محسوب می شود.

اما تراس (Terrace) یک کلمه انگلیسی است که به سکو یا بلندی مسطح گفته می شود، اما در فرهنگ فارسی عمید به ایوان وسیع در جلوی طبقه بالایی ساختمان، تراس می گویند که کاربردهایی متفاوت تر از تعریف انگلیسی آن در معماری خانه های ایرانی دارد.

غلام گردشی چیست؟!

در معماری اصطلاحی به نام غلام گردشی وجود دارد که مثل پاگرد، مسقف است. در معماری خانه های قدیمی راهروهایی وجود داشت که دور تا دور آن ساختمان با سایر قسمت هایش مثل اتاق خواب ها قرار می گرفت. به این راهروهای مدور که به صورت مجزا به بخش های مختلف خانه راه داشت، غلام گردشی می گفتند.

اصول و مهندسی در ویلا سازی
👁️ بخوانید

تفاوت بالکن و تراس از نظر قوانین شهرداری ها

مهمترین تفاوت بالکن و تراس و بهارخواب مربوط به قوانین شهرداری و جنبه های حقوقی آن است. بالکن ها بخشی از مساحت خانه و آپارتمان ها هستند که باید مسقف باشند و به آن اضافه می شوند. این فضا می تواند از یک طرف و یا چندین سمت باز باشد.

اما تراس یعنی بخشی از مشاعات خانه که جزو زیربنای آن محسوب نمی شود و باید بدون سقف باشد. اما بهار خواب جدای از این دو تعریف قرار می گیرد؛ زیرا باید در بخش بیرونی ساختمان و معمولاً بلندتر از اطرافش ساخته شود. در تزئین بهار خواب می توانید از المان های متنوعی استفاده کنید؛ مثلاً اگر فضای بزرگی در اختیار دارید، در گوشه آن، یکی از انواع شومینه را برای شب های سرد سال نصب کنید.

استفاده از گل و گیاهان زینتی و سرسبز هم به زیبایی های طبیعی آنجا کمک می کند. همچنین می توانید از مبلمان فضای باز برای این قسمت استفاده کنید.

تفاوت بالکن و ایوان چیست؟

شاید با شنیدن واژه ایوان به یاد خانه های قدیمی و یا خانه مادربزرگ ها بیفتید. تفاوت ایوان و بالکن بیشتر از همه در مساحت آنهاست. ایوان ها معمولاً بزرگتر از بالکن ها هستند و در ارتفاع بیشتری از سطح زمین قرار می گیرند. استفاده های زیادی از ایوان می توان برد، مثلاً یک دورهمی خانوادگی، استراحت در طول روز، خوردن صبحانه و یا سایر وعده های غذایی در محوطه روباز و یا مسقف ایوان و… .

ایوان ها معمولاً از سه جهت به فضای باز و یا حیاط خانه های ویلایی دسترسی دارند و یک طرف برای عبور و مرور به داخل خانه در نظر گرفته می شود.

جمعبندی

همانطور که متوجه شدید، تفاوت بالکن و تراس و بهار خواب و ایوان در پارامترهای مختلفی همچون مساحت، طبقه ساخته شده، سقف و یا رو باز بودن آن هاست که به طور کامل هر کدامیک از آن ها را تشریح کردیم. شاه نشین هم یکی دیگر از تعریف های موجود در این دسته بندی هاست که شاید به اشتباه از آن استفاده می شود.

در معماری اصیل ایرانی می توانید در منتهی الیه ضلع شمالی خانه ها، محوطه ای با سقف گنبدی شکل را بیابید که معمولاً ارتفاع سقفشان 2 برابر ارتفاع سایر قسمت های خانه است و با داشتن پنجره هایی با شیشه های رنگی و گچ کاری های زیبا، محلی برای پذیرایی از مهمان هاست. پس این تعریف را هم در کنار واژه های دیگری که آموختید، به ذهن بسپارید.

معرفی و کاربردهای مصالح هوشمند ساختمانی
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

347 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *