تفاوت آسانسورهای پکیج و ترکیبی

تفاوت آسانسورهای پکیج و ترکیبی

5,0 rating based on 1,234 ratings
تفاوت آسانسورهای پکیج و ترکیبی
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

آسانسورها وسیله ای مهم و کاربردی در انتقال افراد و اشیاء به طبقات مختلف هستند که در 2 نوع آسانسورهای پکیج و ترکیبی عرضه می شوند. شاید تا قبل از مطالعه این مطلب، در مورد تفاوت های انواع آسانسورها چیزی نمی دانستید یا اینکه بیشتر از همه به جنبه کاربردی آسانسور نگاه می کردید.

اما بد نیست بدانید هر وسیله و یا خدمتی که توسط بشر ساخته می شود، می تواند پیچیدگی هایی هم داشته باشد که آسانسور نیز از این قضیه مستثنی نیست. در این مطلب با هم درباره تفاوت های آسانسور پکیج و ترکیبی خواهیم خواند.

تعریف کاربردی آسانسور

به نوعی از تجهیزات که به منظور جابه جایی و بالا و پایین کردن افراد، مسافر، بار و وسایل مختلف در ساختمان، کشتی و هر مکان دیگری مورد استفاده قرار می گیرد، آسانسور یا بالابر گفته می شود. سیستم کاری آسانسورها که به کمک موتورهای الکتریکی کار می کنند، به وسیله کابل کششی یا سیستم های تعادل به وزنه و چاه یا پمپ مایع هیدرولیک مجهز هستند و برای به حرکت در آوردن جک، کار می کنند.

در طراحی آسانسورها چه پارامترهایی مهم هستند؟

  • نوع و ارتفاع ساختمان
  • مکانیزم چاله
  • مکانیزم چاهک
  • محل قرارگیری آسانسور
  • استفاده های ویژه

آسانسورهای پکیج و ترکیبی چیست؟

به همه تجهیزات آسانسوری که به طور کامل از شرکت های خارجی و یک برند واحد تهیه می شوند و تمامی اجزا و اندازه های آسانسور با توجه به چاه آسانسور طراحی و تولید می شوند، آسانسور پکیج یا مونتاژی می گویند.

اما آسانسور ترکیبی به مجموعه هایی گفته می شود که هر قطعه آن از یک برند و مارک جداگانه ای تشکیل شده و کل مجموعه چند برندی می باشد که به آن ها، آسانسور مجموعه ای یا ترکیبی می گویند.

قطعات آسانسورهای پکیج و ترکیبی از کجا تهیه می شوند؟

قطعات آسانسورهای ترکیبی یا اسمبل شده، از کشورهایی مثل: ایتالیا، اسپانیا، آلمان، ژاپن و چین تهیه شده و گاهی هم در ایران تولید می شوند. جالب است بدانید که تقریباً تابلو فرمان همه آسانسورهای ترکیبی در کشور ما طراحی و تولید می شوند. اما همه قطعات آسانسورهای پکیج یا مونتاژی، از کشور سازنده تولید شده و در شرکت های دیگری تولید نمی شوند.

رهن کامل ملک یا اجاره؟
👁️ بخوانید

در مقایسه آسانسورهای پکیج و ترکیبی می توانیم به مزایا و معایب آن ها هم اشاره کنیم که در ادامه بیشتر درباره آن ها خواهیم گفت.

انواع آسانسور با توجه به ساختار چاه

  1. آسانسورهای شیشه ای
  2. آسانسورهای بالابرنده
  3. آسانسورهای کششی
  4. آسانسورهای هیدرولیک

(از آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان های کم ارتفاع، معمولاً 2 تا 8 طبقه استفاده می کنند که سرعتی برابر با 200 فوت در دقیقه دارند. موتورخانه این آسانسورها در پایین ترین قسمت آن و نزدیک به چاهک آسانسور واقع شده است.)

مقایسه آسانسورهای پکیج و ترکیبی

مقایسه آسانسورهای پکیج و ترکیبی با اکوملک

مزایای آسانسورهای پکیج و ترکیبی

از مزایای آسانسورهای ترکیبی می توان به هزینه پایین نصب، هزینه پایین حمل و نقل قطعات و نگهداری و تعمیرات آن ها اشاره کرد. همچنین از آنجایی که قطعات این آسانسورها در کشور موجود و آماده تحویل هستند، زمان کمتری برای اجرا و تحویل پروژه نیاز دارند.

امکان خرید قطعات به صورت جزئی، عدم انحصار در نصب و برطرف کردن خرابی و خرید آسان قطعات به دلیل موجود بودن آن ها، اصلی ترین مزایای آسانسورهای ترکیبی می باشد.

از مزیت های آسانسورهای مونتاژی یا پکیج می توان به: عدم محدودیت در سرعت و تعداد توقف، کیفیت عالی در طراحی و تولید و کمتر خراب شدن آن ها در مقایسه با آسانسورهای ترکیبی اشاره کرد.

معایب آسانسورهای پکیج و ترکیبی

از اصلی ترین معایب آسانسورهای ترکیبی می توان به محدودیت در سرعت و تعداد توقف، کیفیت طراحی پایین به دلیل استفاده از برندهای نامعتبر و همچنین افول کارایی سیستم اگر که تنها یکی از قطعات آن نامرغوب بوده باشد، اشاره کرد. اما معایب آسانسورهای مونتاژی یا پکیج، هزینه بسیار بالای آن هاست.
همچنین از آنجایی که قطعات آن هیچکدام در کشور موجود نیستند، زمان پروژه تا تحویل قطعات طولانی می شود. اگر مشکلی برای قطعات پیش بیاید، سرویس و تعمیرات آن ها منحصراً از شرکت وارد کننده باید انجام شود. امکان خرید قطعات به صورت جزئی در این نوع وجود ندارد و به دلیل تحریم ها، در تامین قطعات محدودیت دارید. این موارد از مهمترین نکات مقایسه آسانسورهای پکیج و ترکیبی می باشند.

به نوع پروژه و میزان ترافیک آسانسور دقت کنید

قبل از خرید آسانسورهای پکیج و ترکیبی باید ابتدا پروژه را نیازسنجی کرده و مطابق با آن هزینه کنید. مثلاً آسانسور یک بیمارستان با ساختمان تجاری و یا دانشگاهی متفاوت است. از ظرفیت و میزان تحمل وزن و حمل تخت در آسانسورهای بیمارستانی گرفته تا سرعت طی کردن طبقات، همگی از عواملی هستند که در انتخاب شما می توانند اثرگذار باشند.

آموزش نصب دیوارهای پیش ساخته گچی
👁️ بخوانید

در مورد میزان ترافیک هم باید توجه داشته باشید که یک ساختمان تجاری و یا دانشگاهی، ترافیک نفرات بیشتری از یک ساختمان مسکونی دارد و کیفیت قطعات به کار برده شده در آن بسیار مهم است.

آیا نوع آسانسور در قیمت ملک مسکونی نقش دارد؟

در مناطق بالای شهر و یا شمال کشور، شاهد خانه هایی هستیم که اگرچه ویلایی اند، اما در آن ها از آسانسور استفاده شده است. در ساخت خانه دوبلکس، دو طبقه و یا واحدهای مسکونی که به صورت 3 طبقه طراحی شده اند که در واقع 2 خانواده در آن ها زندگی می کنند، معمولاً از آسانسور نیز استفاده می شود.

کیفیت آسانسور به کار رفته در ساخت این خانه ها، در قیمت گذاری ملک موثر است. بنابراین اگر به فکر فروش بهتر املاک خود هستید، در زمان ساخت حتماً به این موارد توجه داشته باشید.

به نصب آسانسور پکیج دقت کنید

در زمان خرید این آسانسورها، تنها توجه به مرغوبیت قطعات کافی نیست! بلکه باید نحوه نصب را هم در اولویت قرار دهید. برای اینکه یک آسانسور خوب قابل استفاده باشد، باید نصب آن هم زیر نظر مهندسین مربوطه صورت بگیرد. همچنین باید تمامی مراحل نصب با دقت تمام و با دستگاه های اندازه گیری انجام شود.

جمعبندی

برای خرید و اطلاع از قیمت آسانسورهای پکیج و ترکیبی باید به شرکت های ارائه دهنده خدمات آسانسور و بالابر در سطح کشور مراجعه کنید. با مشاوره هایی که از طریق کارشناسان این شرکت ها خواهید گرفت، متوجه می شوید که چه برند و ظرفیتی از آسانسورها برای ساختمان مورد نظرتان مناسب تر هستند.

با اکوملک همراه باشید

147 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *