آیا تغییر کاربری مسکونی به تجاری امکان پذیر است؟

آیا تغییر کاربری مسکونی به تجاری امکان پذیر است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
آیا تغییر کاربری از مسکونی به تجاری امکان پذیر است؟ - کوچک
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

تغییر کاربری مسکونی به تجاری ممکن است افکار غالب این روزهای بسیاری از افراد باشد. از آن جا که ملک های تجاری ارزش مالی بیشتری از ملک های مسکونی دارند و همچنین املاک مسکونی نمی توانند فرصتی برای ایجاد یک شغل باشند، بسیاری از افرادی که دارای املاک مسکونی هستند، به فکر تغییر کاربری ملک مسکونی خود به تجاری هستند؛ اما باید بدانید این کار شرایط خاص خود را دارد و همچنین با توجه به شرایط مختلف امکان انجام آن برای افراد مختلف وجود دارد.

به همین دلیل ما این مقاله را به موضوع تغییر کاربری مسکونی به تجاری اختصاص داده ایم تا شما خوانندگان عزیز را از شرایط موجود برای تغییر کاربری ملک خود مطلع کنیم.

کاربری املاک

هر ملکی که در هر قسمت از یک شهر ساخته می شود دارای یک کاربری خاص است و نوع این کاربری نیز در سند آن ملک ثبت می شود، مثلاً کاربری تجاری یا مسکونی و…

همچنین اگر از یک ملک برخلاف نوع کاربری آن استفاده شود، مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد. قانون هر کشور روش هایی را برای تغییر کاربری ملک مورد نظر قرار داده است؛ مثل تغییر کاربری مسکونی به تجاری. اما این موضوع دارای شرایط خاص است و حال می خواهیم بدانیم این شرایط چیست.

کاربری مسکونی

کاربری مسکونی به املاکی گفته می شود که مناسب سکونت خانواده هاست. همچنین این املاک دارای فضای خاص مانند اتاق خواب، آشپزخانه و… می باشند.

کاربری تجاری

کاربری تجاری به املاکی گفته می شود که بر اساس قانون، صاحبان کسب و کار در آن ها اجازه فعالیت تجاری دارند؛ و زیر نظر اصناف مورد نظر کسب و کار خود فعالیت تجاری خود را  در آن پیش می برند.

تغییر کاربری مسکونی به تجاری:

به صورت کلی دو روش برای تغییر کاربری مسکونی به تجاری وجود دارد:

 • روش اول از طریق تخریب و نوسازی ساختمان است.
 • روش دوم از طریق پیگیری برای دریافت مجوزهای لازم جهت تغییر کاربری

در این قسمت تمام مراحل انجام تغییر کاربری را از نوع مسکونی به تجاری توضیح خواهیم داد:

 • ساختمانی که قرار است تغییر کاربری داشته باشد، نباید هیچ گونه عوارض ساختمانی از قبل داشته باشد؛ به همین دلیل در اولین مرحله صاحب خانه باید تمام عوارض ملک خود را پرداخت کند.
 • صاحب خانه در مرحله دوم بعد از پرداخت عوارض ساختمان باید به دفتر نوسازی املاک در ناحیه ای که ساختمان خود وجود دارد مراجعه کرده و فرم مربوط به تغییر کاربری مسکونی به تجاری را پر کند.
 • در این مرحله، بازرسی برای وارسی شرایط ملک مورد نظر به آن مراجعه کرده تا تمام موضوعات حول محور تغییر کاربری ملک مورد نظر را مورد توجه قرار دهد و اطلاعات موجود در فرم تغییر کاربری مسکونی به تجاری را نیز با اطلاعات ساختمان مورد نظر تطبیق بدهد.
 • بعد از تایید نتایج توسط بازرس در مرحله بعدی دستوری برای تهیه نقشه جدید ملک از طرف دفتر خدمات نوسازی داده می شود، این نقشه متناسب با تغییر کاربری زمین مورد نظر است و نکات زیادی مثل تعداد طبقات، اتاق ها و… تا ریزترین موارد در آن قید شده است.
تغییر کاربری مسکونی به تجاری

تغییر کاربری مسکونی به تجاری با اکوملک

*در صورتی که مالکِ ملک در این مرحله، به نقشه ساختمان اعتراضی داشته باشد، باید تا قبل از آغاز مرحله بعدی اعتراض خود را پیگیری کند.

 • در این مرحله از تغییر کاربریِ ملک مسکونی به نوع تجاری، نقشه اصلی بر اساس نقشه فرضی ساختمان نوسازی طراحی می شود.
 • بعد از تهیه نقشه اصلی، مالک ساختمان باید برای دریافت پروانه ساخت و ساز ملک اقدامات لازم را انجام دهد.
 • این مرحله، مرحله آخر تغییر کاربری می باشد و در این گام صاحب ملک باید ساختمان را تخریب کرده و بر اساس نقشه ی طراحی شده دوباره آن را بسازد.
نکات و قوانین ساخت خانه
👁️ بخوانید

عواقب تغییر کاربری مسکونی به تجاری بدون مجوز

اگر مالک ملکی نوع کاربری ملک خود را از زمین مسکونی به تجاری تغییر دهد، و به فعالیت تجاریِ بدون مجوز بپردازد؛ بر اساس قانون باید طی دو ماه ملک مورد نظر را تخلیه و فعالیت خود را متوقف کند. در صورتی که متخلف از این کار سر باز زند، به پرداخت جریمه نقدی و شش ماه حبس در زندان محکوم خواهد شد.

استثناهای تغییر کاربری مسکونی به تجاری:

برای تغییر کاربری ملک مسکونی به تجاری استثناهایی نیز وجود دارد که باعث می شود صاحب ملک در مواردی خاص برای تغییر کاربری ساختمان خود نیازی به دریافت مجوز نداشته باشد؛ این موارد شامل:

 • تبدیل ملک مسکونی به دفتر وکالت بدون مجوز بلامانع است.
 • تبدیل ملک مسکونی به مطب پزشکی و دندان پزشکی بدون مجوز بلامانع است.
 • تبدیل ملک مسکونی بدون مجوز به دفتر روزنامه و مجله بلامانع است.
 • استفاده از ملک مسکونی برای ایجاد مشاغل خانگی مختلف بلامانع است.

باید بدانید تمام موارد ذکر شده در قسمت بالا دارای شرایط و جزییات مربوط به خود می باشد، و در صورتی که فردی قصد انجام آن ها را داشته باشد، باید حتما پیگیر این موارد باشد تا بعدها به مشکلات بزرگتر برنخورد.

مدارک مورد نیاز جهت تغییر کاربری مسکونی به تجاری:

 • مدارک شناسایی کامل مالکِ ملک مورد نظر
 • سند ملک
 • مشخصات ملک مانند کد پستی و…
 • به همراه داشتن مجوز های لازم برای تغییر کاربری

اختیار برخورد با مالکین متخلف بر عهده کدام سازمان است؟

شهرداری وظیفه ی اصلی برخورد با متخلفان، که برای تغییر کاربری مسکونی خلافی انجام داده اند را به عهده دارد و با مالکان متخلف برخورد می کند. جالب است بدانید با اینکه شهرداری حق برخورد با متخلفان در صورت تغییر کاربری به اداری و… را ندارد، اما در ایران در صورت هرگونه تخلفی در این موارد، شهرداری هر شهر وارد عمل شده و متخلف را مجازات می کند.

هزینه تغییر کاربری مسکونی به تجاری:

قطعاً هزینه های تغییر کاربری املاک مسکونی به تجاری نیز کم نخواهد بود و صاحب ملک برای انجام این کار باید تمام شرایط  را از قبل بسنجد. نمی توان عدد دقیقی برای انجام این مراحل نام برد، زیرا موارد زیادی مثل موقعیت خانه، متراژ خانه، موقعیت جغرافیایی، هزینه های مربوط به عوارض خانه، شهر و بسیاری از موارد دیگر در این امر دخیل هستند.

بنچاق چیست و چرا مهم است؟
👁️ بخوانید

همچنین باید بدانید هر ساله دولت نرخ جدیدی را برای تغییر کاربری مسکونی اعلام می کند و این به معنی تفاوت مبلغ برای هر خانه متناسب با شرایط خاص خود است. حتی ممکن است مبلغ تغییر کاربری یک خانه نیز به خانه دیگر شباهت نداشته باشد. پس امکان تعیین این مبلغ وجود ندارد.

سخن آخر:

تغییر کاربری مسکونی به تجاری امری متداول می باشد، زیرا املاک تجاری ارزش مالی بیشتری برای صاحبان ملک دارند و به همین دلیل امکان انجام این کار برای هر صاحب ملکی ممکن است. اما نکته اصلی اینجاست که هر فردی که قصد انجام این کار را دارد باید قبل از انجام کار خود تمام امور مربوط به تغییر کاربری ملک خود را به طور کامل مورد بررسی قرار دهد، همچنین هزینه های مورد نظر را بررسی کرده و مبلغ مورد نیاز را نیز تهیه کند، تا در اواسط کار به مشکلی برنخورد.

تهیه مدارک مورد نیاز امکان وجود نکاتی که در طی مسیر ممکن است با آن ها روبروشود، نوع فعالیتی که قرار است در این ملک داشته باشد و… مورد توجه قرار دهد و بعد از آن وارد مرحله ی انجام این کار شود تا از بروز هرگونه مشکلی در طی مسیر جلوگیری کرده و بتواند در نهایت به هدف دلخواه خود دست پیدا کند. باید بدانید طی کردن مراحل انجام تغییر کاربری و بررسی تمام موارد حول محور موضوع اصلی باعث می شود تا شما به راحتی مراحل مختلف را پشت سر گذاشته و با موفقیت به هدف خود دست پیدا کنید.

با اکوملک همراه باشید

983 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *