تغییرات وام مسکن 99

تغییرات وام مسکن 99

5,0 rating based on 1,234 ratings
تغییرات وام مسکن 99
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از دغدغه های افراد و البته زوجین جوان برای خرید خانه، دریافت وام مسکن است. به همین دلیل تغییرات وام مسکن 99 و اطلاع از جزئیات آن می تواند برایشان بسیار مهم باشد. تغییرات قیمت مسکن به طوری عجیب و چشمگیر شده است که دیگر با پس انداز هم نمی توان به تنهایی صاحب خانه شد.

در سال 99 با افزایش وام مسکن، حالت های پرداخت با 36 نوع مختلف از لحاظ نوع و سقف وام، نوع شهر و سازنده تغییر پیدا کرد. بنابراین تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به تغییرات وام مسکن 99 بپردازیم.

وام مسکن چقدر است؟

در هر کشوری با توجه به بودجه سالیانه و کمک هایی که دولت با عنوان تسهیلات بانکی در اختیار افراد واجد شرایط قرار می دهد، مبلغی را تحت عنوان وام مسکن، وام اجاره مسکن، کمک هزینه خرید مسکن و… به این افراد می دهد تا بتوانند با پس اندازی که دارند، صاحب خانه شوند.

این وام ها هر کدام شرایط خاص خودشان را دارند؛ مثلاً بررسی شرایط دریافت متقاضی، درصد سود بازپرداخت اقساط بانکی، میزان وام دریافتی و… در هر کشوری متفاوت است. از طرفی، با توجه به نرخ تورم هر ساله در کشور، این وام ها افزایش پیدا می کنند که لزوم اطلاع از آخرین تغییرات آن را برای افراد واجد شرایط بیشتر می کند.

وام مسکن 99

یکی از مهمترین تغییرات وام مسکن 99 دریافت مبلغ 400 میلیون تومانی برای کلانشهرهایی مثل تهران بود. متقاضیان باید حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح کرده و با توجه به شهری که در آن زندگی می کنند، در پایان سال پانزدهم، با رشد 60 درصدی بتوانند از 250 میلیون تومان، مبلغ 400 میلیون تومان را دریافت کنند.

این مبلغ در شهرهای دیگر بین 210 تا 330 میلیون تومان متغیر است. تنها نکته ای که در مورد این وام وجود دارد، این است که اگر می خواهید به عنوان مثال در پایان سال پنجم سپرده گذاری، از تسهیلات بانکی استفاده کنید، باید بین 5 سال تا 15 سال از زمان سپرده گذاری خود، مبلغی بیشتر از سقف تسهیلات مشخص شده را پرداخت کنید.

اعطای وام 150 میلیونی مسکن به دهک های کم درآمد

در اواسط اسفند 99 خبری منتشر شد که دهک های اول تا سوم می توانند وام قرض الحسنه با کارمزد 4 درصد دریافت کنند! میزان این وام هم 150 میلیون تومان اعلام شد که با توجه به شرایط دریافتی، برای بسیاری از دهک های کم درآمد جامعه، خبر خوشحال کننده ای بود.

صفر تا صد خرید آپارتمان با وام مسکن
👁️ بخوانید

مدت بازپرداخت این نوع از وام مسکن 5 ساله و مدت زمان اجرایی 3 سال تفاهم شده است. مبلغی که برای بازپرداخت این وام هم در نظر گرفته شده، ماهانه 2 میلیون و 500 هزار تومان می باشد. البته دولت که این وام را از طریق بانک قرض الحسنه رسالت برای 50 هزار خانواده نیازمند در نظر گرفته، شرایطی نیز اعلام کرده است مثل اینکه: سرپرستان خانواده هایی که حداقل 3 فرزند دارند یا خانواده هایی که تازه تشکیل زندگی داده و درآمد کمی دارند، در اولویت دریافت وام قرار می گیرند.

مهمترین تغییرات وام مسکن با اکوملک

وام مسکن یکم در سال 99

این وام بهترین کمک برای زوجین جوان و افرادی است که تا به حال از هیچ تسهیلات بانکی برای خرید مسکن استفاده نکرده اند. مثلاً برای خرید آپارتمان با وام مسکن این افراد می توانند با توجه به شهر و منطقه ای که در آن زندگی می کنند، یا اینکه در بافت فرسوده و نوساز اقدام به خرید خانه خواهند کرد، میزان و شرایط دریافت وام مسکن و مبلغ سود آن را مطالعه نمایند.

افرادی که در شهر تهران زندگی می کنند، 80 میلیون تومان، مراکز سایر استان های با جمعیت بالای 200 هزار نفر تا 60 میلیون و بقیه شهرستان های کم جمعیت هم 40 میلیون تومان وام مسکن یکم دریافت می کنند. این شرایط برای افراد مجرد است. اما برای زوجین جوان این میزان به ترتیب در شهر تهران 160 میلیون تومان با اقساط ماهانه 1 میلیون و 700 هزار تومان، در شهرهای بالای 200 هزار نفر، 120 میلیون تومان با بازپرداخت ماهانه 1 میلیون و 290 هزار تومان و شهرهای کم جمعیت هم 80 میلیون تومان وام با اقساط ماهانه 865 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

وام مسکن 99 برای بازنشستگان

همه ما دورانی به نام بازنشستگی را سپری خواهیم کرد، اما بر خلاف تصور، این دوران هم دغدغه های خاص خودش را دارد. به خصوص اگر تا این سنین هنوز اجاره نشین بوده و صاحب خانه نشده باشید. اما آیا وامی برای این گروه از افراد جامعه در نظر گرفته شده است؟

جالب است بدانید که بانک مسکن به فکر این افراد جامعه هم بوده و در شهر تهران و کلانشهرها، وام 50 میلیون تومانی و برای سایر شهرها و روستاها هم مبلغ 40 میلیون تومان را به عنوان کمک هزینه خرید مسکن در نظر گرفته است.

صفر تا صد خرید خانه کلنگی
👁️ بخوانید

وام اوراق خرید مسکن 99

وامی هم با عنوان وام اوراق مسکن به افراد تعلق می گیرد که باید به ازای هر 500 هزار تومان، یک برگ اوراق خریداری کرد. قیمت این برگ های اوراق در حال حاضر 75 هزار تومان می باشد. مزیت گرفتن وام اوراق مسکن این است که متقاضی نیاز به منتظر شدن تا نوبت دریافت وام ندارد و بعد از خرید و تحویل اوراق، می تواند وام خود را دریافت کند.

این وام ها هم در سال 99 افزایش پیدا کرده و برای زوجین جوان در کلانشهرها 200 میلیون، در شهرهای بالای 200 هزار نفر، 160 میلیون و سایر شهرها و روستاها هم 120 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. سایر افراد که به صورت انفرادی برای این وام اقدام می کنند به ترتیب 100، 80 و 60 میلیون تومان با توجه به جمعیت شهری که در آن زندگی می کنند، وام دریافت می نمایند.

وام صندوق پس انداز مسکن

یکی دیگر از انواع وام مسکن 99 که به عنوان کمک هزینه برای خرید خانه های حداکثر 25 سال در نظر گرفته شده است، وام مسکن از محل صندوق پس انداز است که از طرف بانک مسکن به متقاضیان اینگونه خانه ها اعطا می شود. مبلغ این تسهیلات حداکثر 20 میلیون تومان می باشد.

مدت زمانی که باید برای گرفتن این وام صبر کنید، حداقل 1 سال و حداکثر 3 سال با سپرده ای به ارزش 3 میلیون تومان می باشد. 11% نرخ کارمزد این وام با بازپرداخت حداکثر 12 سال برایش در نظر گرفته شده که به دو صورت ساده و پلکانی سالانه و دوره ای می توانید تسویه کنید.

وام مسکن روستاییان

به منظور جلوگیری از آسیب خانه های روستایی که در برابر سیل و زلزله بسیار ضعیف هستند، دولت وام مسکن روستایی را در نظر گرفته که به ازای ساخت هر واحد مسکونی، مبلغ 50 میلیون تومان با نرخ سود 5% می دهد. به این ترتیب می توانید به ساخت خانه روستایی ایمن اقدام کنید.

جمعبندی

وام تعمیرات املاک و مستغلات هم از دیگر تغییرات وام مسکن 99 هستند که می توانید با مراجعه به مطلب مربوطه، به طور کامل از جدیدترین تغییرات آن مطلع شوید. وام های مسکن در کنار داشتن پس انداز، می توانند نیروی محرکه قوی برای افرادی باشند که هیچ پشتوانه ای برای خرید مسکن ندارند. امیدواریم در سال های آینده با مهار تورم از سوی دولت، شرایط برای این سرمایه گذاری مهم و اصلی در زندگی، بهتر فراهم شود.

راهنمای انتخاب خانه در گیلان
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

299 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *