تبدیل مشاع به شش دانگ در املاک

تبدیل مشاع به شش دانگ در املاک

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

سندهای ملکی به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که از انواع آن ها می توان به سندهای شش دانگ، سند منگوله دار، سندهای مشاع، سندهای تک برگی، اعیان، سند شورایی و … اشاره نمود. که در برخی از مواقع می توان نوع سند را به نوع دیگری تبدیل نمود.

به طور مثال امکان تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی وجود دارد. همچنین تبدیل مشاع به شش دانگ نیز امکان پذیر است. اما برای اینکه بتوان تبدیل سند را انجام داد. ابتدا نیاز است تا با نوع این اسناد آشنایی پیدا کنید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با چگونگی تبدیل مشاع به شش دانگ به طور کامل آشنا کنیم.

دلیل تبدیل مشاع به شش دانگ

سند شش دانگ به معنای این است که شمال، جنوب، شرق، غرب و به طور کلی تمامی قسمت های ملک متعلق به یک نفر می باشد. سند مشاع نیز به معنای شریک بودن در مالکیت ملک است. به این منظور که مالکیت یک ملک بین دو یا چند نفر تقسیم شده است. معمولا در این املاک یک سند مالکیت کلی وجود دارد که متعلق به تمامی شرکا و کل ملک می باشد.

سندهای جداگانه ای نیز وجود دارند که اراضی تحت اختیار هر شریک را مشخص نموده اند و به طور اختصاصی در اختیار هر کدام از شرکا قرار می گیرند. در برخی مواقع افراد می خواهند شش دانگ ملک متعلق به خود را مشخص نموده و برای آن سند شش دانگ تهیه نمایند. در این صورت می توانند از طریق تبدیل مشاع به شش دانگ اقدام نمایند.

مراحل تبدیل مشاع به شش دانگ

همانطور که گفته شد املاکی که دارای سند مشاع هستند، به این معناست که مالک آن دو یا چند نفر هستند. برای اینکه بتوان برای هر کدام از این افراد سند رسمی مشخص و جداگانه ای تهیه نمود. نیاز به تبدیل مشاع به شش دانگ است. که مشخص می نماید کدام قسمت ملک متعلق به کدام مالک است. برای تبدیل مشاع به شش دانگ باید مراحل زیر طی شود.

  • ابتدا باید بررسی شود که ملک قابل افراز می باشد یا خیر؟
  • پس از آن باید به شهرداری منطقه مراجعه نمود و موافقت شهرداری را به منظور تبدیل مشاع به شش دانگ دریافت نمود. معمولا شهرداری نظر خود را پس از بررسی تمامی جوانب ملک اعلام می نماید. پس از دریافت موافقت شهرداری می توانید برای تبدیل سند اقدام نمایید.
  • برای این کار باید به اداره ثبت مراجعه نموده و مجوز افراز مشاعاتی دریافت شده از شهرداری را به اداره ثبت تحویل دهید. فراموش نکنید که مشخص نمودن بخشی از ملک که متعلق به شما است توسط نامه شهرداری تعیین شده است.
  • در نامه تقسیم بندی ملک متراژ زمین و تعداد طبقاتی که به شما تعلق می گیرد نیز مشخص شده است. که به واسطه آن می توانید برای تبدیل مشاع به شش دانگ اقدام نمایید.
  • پس از تعیین متراژ، تعداد طبقات و قسمت شمالی، جنوبی، شمالی و یا شرقی متعلق به شما و انجام نامه نگاری های مربوطه می توانید سند شش دانگ ملک خود را دریافت نمایید.

تبدیل مشاع به شش دانگ در املاک با اکوملک

نکاتی که در رابطه با تبدیل مشاع به شش دانگ باید بدانید

  • برای اینکه بتوانید سند شش دانگ دریافت نمایید، ابتدا باید قابلیت افزار ملک را بررسی نمایید. افراز به معنای بررسی متراژ ملک است. در صورتی که متراژ به گونه ای باشد که قابلیت تقسیم بندی استاندارد داشته باشد، یا اینکه بتوان تعداد طبقات آن را تقسیم بندی نمود. به معنای این است که ملک قابل افراز می باشد. برای دریافت نامه افراز ملک کافی است با در دست داشتن مدارک شناسایی خود و ملک به شهرداری مراجعه نمایید.
  • از آنجایی که خرید و فروش املاک دارای سند مشاع بسیار پیچیده و زمانبر است. قطعا تبدیل آن به سند شش دانگ می تواند مزایای ملک شما را افزایش دهد. از طرفی هنگام فروش ملک قطعا املاک دارای سند شش دانگ متقاضی بیشتری نسبت به املاک مشاعی خواهد داشت.
  • در برخی مواقع مانند داشتن املاک کلنگی، مالکان مجبور به تغییر سند می باشند. زیرا در صورتی که بخواهید آن را تخریب نموده و آپارتمان بسازید، باید سند شش دانگ آن را تهیه نمایید.
10 نکته مهم در فروش ملک
👁️ بخوانید

فراموش نکنید که شهرداری تعیین می نماید که چه قسمتی از ملک متعلق به شما است و یا شما مالک کدام طبقه می باشید.

363 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *