تبدیل رهن و اجاره در املاک

تبدیل رهن و اجاره در املاک

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

موضوع مهمی که امروزه فکر بیشتر مردم را به خود اختصاص داده است، کیفیت و واقعیت مبلغ رهن و اجاره است. با توجه به روند رکود کیفیت اقتصادی خانواده ها و شیوع تورم که زندگی همه ما را به نحوی درگیر کرده است، شاهد آن هستیم که به اجبار استقبال از اجاره نشینی روز به روز مخصوصا در شهر های بزرگ بیشتر می شود. برای همین در این مقاله قصد داریم درباره روند تبدیل رهن و اجاره و کیفیت مبلغ رهن و اجاره مطالب سودمندی را در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

شرایط تبدیل رهن و اجاره در املاک

آیا می دانید با اطلاع از قیمت یک خانه چطور می شود قیمت رهن کامل آن خانه و یا قیمت رهن + اجاره را محاسبه نمود؟ یا چطور می‌توان مبلغ منصفانه اجاره‌ آن خانه را محاسبه کرد؟ با توجه به قوانین حال حاضری که در معاملات دفاتر املاک برای تبدیل رهن و اجاره مد نظر قرار گرفته می شود به فرمول های زیر توجه فرمایید.

فرمول محاسبه رهن کامل خانه:

برای محاسبه رهن کامل، یک ششم تا یک چهارم قیمت فروش خانه را با توجه به مدت زمانی که از ساخت آن گذشته است محاسبه می نمایند. این در حالی است که هر مقدار خانه نوساز تر باشد قیمت رهن به یک چهارم مبلغ اصل خانه نزدیک تر است.
به طور مثال، خانه ای 100 متری را در نظر گرفته که با توجه به نوساز بودن، قیمت آن را متری 4 میلیون و 200 هزار تومان در نظر گرفته اند. بر همین اساس رهن کامل این خانه می شود  105 میلیون تومان (105=4/(4.2*100))، این در شرایطی است که اگر سن این خانه به 10 سال برسد محاسبه رهن کامل آن (70=6/(4.2*100)) تغییر خواهد نمود.

فرمول محاسبه اجاره کامل خانه:

اما در شرایط دیگر، هستند مالکانی که تمایلی برای ارائه رهن کامل ندارند، این افراد مدل اجاره کامل را انتخاب می نمایند. برای اینکه متوجه شویم مبلغ پیشنهادی اجاره کامل که توسط مالک و یا املاک اعلام شده منصفانه و بر اساس قانون تنظیم شده است، با توجه به قانونی که در دفاتر املاک مورد استفاده قرار گرفته می شود عمل می کنیم. بر همین اساس دفاتر املاک هر یک میلیون تومان رهن کامل را برابر با 30 هزار تومان اجاره در نظر می گیرند.

7 نکته مهم برای فروش سریع زمین
👁️ بخوانید

به طور مثال، با توجه به محاسبه رهن کامل مثال قبل، اگر فردی اقدام به اجاره کامل خانه نوساز 100 متری با مبلغ متری 4 میلیون و 200 هزار تومان نماید و قرار باشد پولی به عنوان ودیعه پرداخت نکند، ملزم به پرداخت ماهیانه 3 میلیون و 150 هزار تومان می باشد. این شرایط با فرمول (3.150.000 = 30000 * 105) محاسبه شده است. اجاره کامل همین خانه در شرایط قدیمی ساز به صورت (2.100.000 = 30000 * 70) محاسبه می شود.

فرمول محاسبه رهن + اجاره خانه:

در شرایطی نیز ممکن است مستاجر قصد پرداخت رهن بعلاوه اجاره را داشته باشد. در این خصوص باید مابه تفاوت پرداخت رهن و اجاره را محاسبه و به عنوان مبلغ هر ماه برای مستاجر منظور گرد.

بر همین منظور با توجه به مثال قبل اگر مستاجر برای خانه نوساز، قصد پرداخت 30 میلیون تومان را به عنوان رهن در نظر داشته باشد، در حالی که رهن کامل 105 میلیون تومان محاسبه شده بود، مبلغ رهن + اجاره به صورت زیر محاسبه می گردد.

105 میلیون تومان تفریق با 30 میلیون تومان (مبلغ درخواستی مستاجر) مساوی میشود با 75 میلیون تومان (رهن کامل) که برا مستاجر به نیت پرداخت رهن در نظر گرفته می شود. در این جا با همان فرمول اجاره را محاسبه می نماییم. (2.250.000 = 30000 * 75) پس 2 میلیون و 250 هزار تومان مبلغ اجاره + رهن قانونی این خانه می شود.

در این میان توجه به چند نکته مهم می تواند در هنگام معاملات کاربرد باشد.

  • قوانین و مبناها های ارائه شده اگر چه در عرف بازار املاک مورد استفاده قرار گرفته می شود اما، مولفه هایی مانند کیفیت منطقه جایگاه خانه امتیازات خاص و منحصر به فرد می تواند در قیمت گذاری و شرایط موثر باشد. به طور مثال ممکن است در یک منطقه خوب میزان محاسبه به ازا هر یک میلیون 30 هزار تومان، به 35 هزار تومان تغییر داشته باشد.
  • اصل معامله بر مبنای توافق دو طرف معامله است. اگر گاهی اوقات مالک بر مبلغ پیشنهادی خود پافشاری داشته باشد باید دلیل این امر را جستجو نمود، شاید خانه از امتیازاتی بهره مند است که ارزش این مبلغ را دارد و گاهی ممکن است مالک به دلیل امتیازاتی که مستاجر دارد بتواند بر مبلغ خود که بر اساس قانون بعلاوه امتیازات خانه در نظر گرفته شده است، به وفق مستاجر کاهش قیمت را لحاظ نماید.
205 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *