بررسی تاثیر ویروس کرونا بر مسکن 1399

بررسی تاثیر ویروس کرونا بر مسکن 1399

5,0 rating based on 1,234 ratings
بررسی تاثیر ویروس کرونا بر مسکن 1399
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل بازار مسکن در سال 99 نشان می دهد که تاثیر ویروس کرونا بر مسکن بسیار زیاد بوده و همچنان ادامه دارد. تورم که یکی از مهره های سنگین در چنین شرایطیست، نقش اساسی در قیمت مسکن دارد. تاثیر این ویروس منحوس را آنجایی می توان متوجه شد که اقتصاد کشور چین را تحت تاثیر قرار داد و حتی شرکت سامسونگ را تعطیل کرد!

اما موضوع مهم این است که اوضاع مسکن تا اینجای سال چه سرنوشتی داشته و در ادامه به کجا کشیده خواهد شد؟ در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

تاثیر ویروس کرونا بر مسکن ایران

ویروس کرونا نه تنها در اقتصاد کشور ما، بلکه همه جهان را با خود درگیر کرد و همچنان هم ادامه دارد. برای اثبات این موضوع می توانیم سری به آمارها بزنیم. در مقایسه بازار خرید و فروش مسکن در بهمن ماه 98 نسبت به بهمن سال 97، کاهش 24 درصدی تعداد معاملات را داشتیم. این در حالیست که با شیوع بیماری کرونا در کشور ما، یعنی اسفند 98، نسبت به زمان مشابه اش در سال 97، 21 درصد کاهش داشت.

اما این پایان ماجرای کرونا نبود و حتی شرایط ساخت و ساز را هم تحت تاثیر قرار داد. به طوری که آمارها نشان می دهد تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده نسبت به 10 ماهه سال 98، خیلی کمتر صادر شده و با افت چشمگیری همراه بوده است.

نقش کرونا بر روی کارگاه های تولیدی

از اوایل اسفند 98 و تا اواسط اردیبهشت 99، بسیاری از کسب و کارها تعطیل شد و همین موضوع نقش بسیار زیادی در عقب افتادگی پروژه ها داشت. قبل از شروع موج دوم کرونا، کم کم تعدادی از کسب و کارها شروع به کار کردند که همین موضوع باعث شد بسیاری از کارگاه های تولیدی مثل تهیه و توزیع مصالح برای ساخت خانه، کارگران ساختمانی و… با کمبود نیروی کار مواجه شوند و روند ساخت و ساز را به شدت کاهش دهند.

همین موضوع میزان عرضه را به شدت کاهش داد در حالیکه فشارهای اقتصادی بر روی بسیاری از خانواده های ایرانی بود و حتی باعث افزایش بازار رهن کامل ملک و اجاره شد.

10راه ساده برای حذف حشرات خانگی
👁️ بخوانید

افزایش تقاضا برای خرید خانه های کوچک

با توجه به نرخ تورم و گرانی مسکن، بسیاری از کارشناسان معتقدند که پیش بینی دقیق بازار ملک در ماه های آینده، چندان کار درست و دقیقی نیست! اما با شروع سال 99، شاهد افزایش تعداد خریداران خانه های کوچک و حتی نسقی بوده ایم. با این شرایط انتظار می رود در سال 1399 افزایش قیمت مسکن، کمتر از تورم عمومی باشد.

با همه این تعاریف، می توان گفت این وضعیت در حالی رخ داده است که در شهری مثل تهران، میانگین قیمت مسکن بیشتر از 50% در سال گذشته افزایش داشته است! در کلانشهرها بسیاری از اجاره نشین ها حتی به حاشیه شهر رفته و تعدادی هم که دغدغه کار و زندگی نداشتند و در اصطلاح دوران بازنشستگی را سپری می کردند، از پسِ هزینه های رهن و اجاره بر نیامدند و به زادگاه خود در شهرستان ها مهاجرت کردند.

تاثیر ویروس کرونا بر مسکن ایران

تاثیر ویروس کرونا بر مسکن ایران با اکوملک

تاثیر ویروس کرونا بر مسکن و کاهش اوراق تسهیلات

خرید آپارتمان با وام مسکن یکی از امکاناتی بود که بانک مرکزی برای خریداران فراهم کرده است. اما در یک سال گذشته با افزایش بی سابقه قیمت ملک و مستغلات در کشور، عملاً بازدهی خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن به شدت کاهش یافت و در قدرت خرید ملک با دریافت وام مسکن نقش بسیار زیادی داشت. به طوری که کاهش 35 درصدی تعداد معاملات را نسبت به سال 97 شاهد بودیم.

در واقع میزان اوراق تسهیلات و وام های دریافتی مسکن در مقایسه با افزایشی که در قیمت ها داشتیم، بسیار ناچیز بوده و همچنان قدرت خرید مردم را کاهش داده است.

آماری تکان دهنده از افزایش قیمت مسکن تهران!

تاثیر ویروس کرونا بر مسکن ایران در کلانشهرهایی مثل شهر رشت و تهران به بالاترین میزان خود رسید. آمارها نشان می دهد که در اسفند ماه 1395، قیمت هر متر مربع زمین در پایتخت 4 میلیون و 400 هزار تومان بود که در اسفند 1398 به متری 15 میلیون و 600 هزار تومان رسید.

این تغییرات نشان از رشد 254 درصدی قیمت مسکن تهران در طی 3 سال گذشته دارد. این وضعیت در بازار اجاره هم چندان وضعیت مساعدی ندارد. در شرق تهران از پاییز 96 تا 98، بیش از 76% افزایش اجاره بها وجود داشت. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که با توجه به میزان رشد 145 درصدی قیمت مسکن در پایتخت، نرخ اجاره بها نصف این افزایش قیمت بود!

چک لیست ایمن سازی خانه برای کودکان
👁️ بخوانید

تاثیر کرونا بر تعطیلی دفاتر مشاوران املاک

با شیوع بیماری کرونا در اسفند 98 در کشور ما، همسو با تعطیلی بسیاری از کسب و کارها، همه دفاتر مشاور املاک نیز به مدت حداقل یک ماه تعطیل شد و همین موضوع علتی بر کاهش تعداد معاملات بود. این موضوع باعث شد تا نسبت به ماه مشابه اش در سال گذشته، کاهش 70% تعداد معاملات ملکی در تهران و 52 درصدی در کل کشور را شاهد باشیم.

سیاست های دولت برای مهار افزایش قیمت مسکن

برای کنترل این بحران همه گیر که در کشور ما با شدت بیشتری حرکت کرده است، دولت وارد عمل شده و برای افرادی که صاحب چندین خانه خالی هستند، مالیات های سنگینی در نظر گرفته است. در واقع این عده که با هدف افزایش قیمت و سودآوری دست به چنین اقدامی زده بودند، با این کار مجبور شدند تا خانه های خالی را در اختیار خریداران واقعی و بازار مصرفی ملک قرار دهند.

البته تعدادی از کارشناسان اعتقاد دارند که با افزایش قیمت بیش از اندازه ملک در سال 99، بحث مسکن ملی در 3 سال آینده به طول خواهد انجامید و نیاز به سیاست گذاری های بیشتری از سوی دولت داریم. همه این تصمیم گیری ها در صورت اجرایی شدن، باز هم نمی توانند در برابر افزایش قیمت ها مقاومت کنند.

جمعبندی

تاثیر ویروس کرونا بر مسکن اگر چه در تمام دنیا احساس شد، اما در کشور ما با توجه به مشکلاتی نظیر تحریم، دستخوش تغییرات بیشتری هم بود که توجه دولت به این وضعیت را بیش از پیش لازم دارد. امیدواریم در سال جدید با کمتر شدن آمار مرگ و میر در کشور ناشی از بیماری کرونا، رفته رفته شاهد ثبات قیمت ها در حوزه مسکن باشیم.

با اکوملک همراه باشید

327 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *