تاثیر نورپردازی بر ساختمان

تاثیر نورپردازی بر ساختمان

5٫0 rating based on 1,234 ratings
تاثیر نورپردازی بر ساختمان
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از مهم ترین ابعاد طراحی داخلی توجه به طراحی نورپردازی ساختمان هاست که اگر درست و اصولی انجام شود در هزینه های فسیلی صرفه جویی می کند. این در حالیست که هر چقدر هم به انتخاب مبلمان و وسایل داخلی خانه و به طور کلی دکوراسیون مدرن توجه شود ولی اصول نورپردازی ساختمان را در نظر نگیرند، تلاش های طراحی داخلی بی نتیجه خواهد بود.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب به نورپردازی داخل ساختمان بپردازیم.

تعریف نور و روشنایی

اصلی ترین دلیل اینکه ما می توانیم هر شی ای را ببینیم، پرتاب نور به سطح خارجی شی و بازتاب نور به سمت چشم ماست. در واقع نوری که ما می توانیم مشاهده کنیم بخشی از انرژی خورشید است که ما می توانیم تشخیص دهیم. نور در لغت به تشعشعاتی از انرژی گفته می شود که بین طول موج های مشخصی قرار گرفته است.

منبع عظیم نور و روشنایی خورشید است. با طراحی های خاصی از معماری و یا به کار بردن نورپردازی های داخلی ساختمان می توانیم خانه هایی نورگیرتر و روشنی داشته باشیم.

تاثیر نور در هر بخشی از خانه متفاوت است

یک مهندس معمار باید به این موضوع اهمیت دهد که منبع نور را در کدام یک از قسمت های خانه یا اداره قرار دهد؟ پنجره ها اصلی ترین بخش ورودی نور به محیط های داخلی هستند که با جا به جا کردن آن ها می توانید تاثیر نور بر زندگی را احساس کنید.

میزان نوری که هر فرد در اتاق خواب به آن نیاز دارد لزوماً با نور آشپزخانه یا سالن نشیمن یکسان نیست! همچنین می توانید میزان تاثیرپذیری نور از رنگ و دکوراسیون قسمت های مختلف خانه را با توجه به روانشناسی رنگ ها پیدا کنید.

انواع نورپردازی را بشناسید

علاوه بر نورهای طبیعی که به آن اشاره کردیم، بهتر است به مهندس معمار از کارایی بخش های مختلف خانه مورد نظرتان هم اطلاعاتی بدهید تا با توجه به این موضوع و همچنین تعداد نفراتی که از فضای موجود استفاده می کنند از نورپردازی های مصنوعی بهره ببرد. 3 نوع نورپردازی داخلی با توجه به کاربردشان داریم:

  1. نورهای متمرکز یا مستقیم:

همانطور که از اسم این مدل می توان متوجه شد، به منظور انجام یک سری کارهای خاص که نیاز به دقت بیشتری دارد از نورهای متمرکز در داخل ساختمان ها استفاده می کنند. این چراغ ها که به صورت توکار یا روکار نصب می شوند کلید برق جداگانه ای دارند تا در صورت نیاز فقط از آن ها استفاده شود. مانند چراغ هود، چراغ های بالای اوپن و… .

  1. نور فراگیر:

به اولین لایه نورپردازی که از یک منبع نوری در خانه ساطع می شود و نور ملایمی دارد، نور فراگیر می گویند. در واقع همان نور همیشگی که در منازل همه ما وجود دارد از نور خارجی گرفته که از پنجره وارد اتاق می شود تا چراغ های موجود در لوسترهای ساختمانی که اغلب روشن هستند، به نور فراگیر معروفند.

  1. نور نقطه ای یا تاکید کننده:

این قسمت از نورپردازی داخل ساختمان بیشتر از همه جنبه زیبایی داشته و در قسمت هایی از خانه و اتاق خواب به کار برده می شود که می خواهیم بیشتر از بقیه قسمت ها دیده شود. مثلاً چراغی که داخل ویترین استفاده می شود یا بالای تابلوهای نقاشی قرار می گیرد تا جلوه بیشتری به آن ببخشد از جمله پرکاربردترین نورهای نقطه ای هستند.

همه چیز درباره ترمووود
👁️ بخوانید

با شناخت هر کدام از انواع نورپردازی ها می توانید بهتر در زیباسازی داخلی ساختمان نقش داشته باشید.

نورپردازی بر ساختمان

نورپردازی بر ساختمان با اکوملک

به رنگ نورپردازی ها دقت کنید

حتماً متوجه نور ملایم و نارنجی رنگی که در برخی از رستوران ها و یا کافی شاپ ها وجود دارد شده اید. این رنگ ها باعث آرامش و سکوت بیشتر در محیط ها می شود به همین دلیل است که باید به رنگ نوری که در محیط پخش می شود هم توجه کنید. به عنوان مثال لامپ های هالوژن نور سفید و ملایم تری دارند در حالی که لامپ های فلورسنت نور آبی رنگ از خود ساطع می کنند.

از آنجایی که نورهای سفید و آبی رنگ باعث می شود تا هشیاری افراد بیشتر شود بهتر است در قسمت هایی از خانه به کار برده شوند که به تمرکز بیشتری نیاز است. در مقابل این رنگ ها برای محیطی مانند اتاق خوب ها مناسب نیستند و باید برای آرامش و حس ریلکسی بیشتر از رنگ های گرم استفاده کرد.

نور سرویس بهداشتی را بیشتر کنید

یکی از موضوعاتی که شاید کمتر به آن پرداخته می شود، توجه به نورپردازی های حمام و دستشویی منازل است. آینه سرویس بهداشتی اولین جاییست که هر کسی بعد از بیدار شدن از خواب با آن رو به رو می شود، بنابراین بهتر است نور کافی داشته باشد. بهتر است از لامپ های دیواری ضد آب بالای آینه و در حمام برای نور بیشتر این دو فضا استفاده کرد.

در بسیاری از معماری داخلی ویلاها می توانیم تاثیر نور را بیشتر و بهتر دید. علاوه بر فضاهای داخلی، برای حیاط و محیط بیرونی ویلا در شمال نیز از چراغ های رنگی بسیار استفاده می شود. همچنین در آبنماهایی که برای زیباسازی هر چه بیشتر محیط طراحی می کنند سعی شده تا از نورپردازی های رنگی استفاده کنند.

با ایجاد سایه روشن در نورپردازی فضا را زیباتر کنید

همیشه هم اینطور نیست که با داشتن نورهای متفاوت و مدل های مختلفی که در معماری از آن ها استفاده می کنیم به موضوع زیباسازی اهمیت داده باشیم. گاهی یک اشتباه می تواند تمام زحمات شما را به باد دهد! مثلاً اگر فضایی با نور یکنواخت داشته باشید اصلاً از نظر بصری زیبا نیست و باعث می شود تا فضا خنثی به نظر برسد.

معرفی برترین تکنولوژی های ساخت و ساز در دنیا
👁️ بخوانید

اما اگر به کمک ابزار و تجهیزات لازم در این زمینه یک سری سایه روشن هایی ایجاد کنید باعث زیباتر کردن محیط و تاثیرگذاری بیشتر نور فضا خواهید شد.

نورپردازی عمومی تنوع و جذابیت بیشتری دارد

هر کدام از انواع نورپردازی هایی که در ساختمان به کار میبرید اگر به صورت سطحی انجام شوند تاثیرگذاری لازم را نخواهند داشت. بنابراین با جاگیری درست و اصولی نور در معماری داخلی می توان اشیاء و المان های موجود در محیط را بیشتر و بهتر نشان داد.

در مورد نورهای عمومی محیط می توان تنوع و جذابیت بیشتری ایجاد کرد چون امکان سایه روشن در آن ها بیشتر است.

جمعبندی

در برخی از قسمت های خانه مانند سالن پذیرایی علاوه بر اینکه می خواهیم یک نور ملایمی کل فضا را در بربگیرد، گاهی لازم است تا بعضی از المان ها یا زیبایی هایی چون دکوراسیون را هم به مهمان ها نشان دهیم. بنابراین در اینجا می توان از نورپردازی فراگیر و تاکید کننده که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم استفاده کنید.

گاهی با نصب یک لوستر و یا چراغ خوابی زیبا در محیط می توان اثرگذاری فضا را دو چندان کرد. خانه ای که برای چیدمان وسایل و دکوراسیون منزل از گرانترین وسایل و تجهیزات استفاده کرده باشد ولی به موضوع نور و روشنایی اصولی توجه نکند، نمی تواند حس آرامش و یا پویایی لازم را به ساکنانش منتقل کند.

با اکوملک همراه باشید

105 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *