تاثیرات مثبت و منفی ویلا سازی در طبیعت

تاثیرات مثبت و منفی ویلا سازی در طبیعت

5,0 rating based on 1,234 ratings
تاثیرات مثبت و منفی ویلا سازی در طبیعت
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

ویلا سازی در طبیعت شمال که در دو دهه اخیر با سرعت بالایی رو به رو بوده است، ریشه در ویلاسازی در کشورهای اروپایی و آسیای شرقی دارد. این مناطق به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و برخورداری از نعمت خدادادی جنگل و دریا به عنوان یکی از چندین مراکز پر طرفدار خرید ویلا در گیلان و مازندران شناخته می شود.

اما این اتفاق مانند هر رویداد اجتماعی و اقتصادی دیگر در کشور پیامدهای خاص خودش را دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این محتوا به تاثیرات مثبت و منفی این پدیده پول ساز بپردازیم.

ویلا سازی در طبیعت با چه هدفی شکل گرفت؟

در ابتدا که ساکنان محلی روستاهای توریستی در حاشیه رشته کوه های البرز و دریای خزر به ساخت ویلا به روش سنتی اقدام می کردند، موجی از مسافران را بدون داشتن دغدغه اقامت به سمت خود جذب می کرد. رفته رفته این اتفاق به یک رویداد اقتصادی تبدیل شد تا جایی که بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ کشور با هدف ساخت ویلا در شمال راهی این مناطق شدند!

اما این ماجرا تنها محدود به سرمایه های کلان اقتصادی نبود بلکه هر فردی که در شهرهای بزرگی مثل تهران دارای خانه و زندگی مستقلی بود به فکر سرمایه گذاری در نواحی شمالی کشور به عنوان خانه دوم میگشت! این اتفاق کم کم موجی از تقاضا و عرضه را در این زمینه بوجود آورد که مزایا و معایب خاص خودش را هم داشت.

بخوانید: چرا قیمت ملک افزایش پیدا می کند؟

پیامدهای ویلا سازی در طبیعت چیست؟

این پدیده مانند هر اتفاق دیگری تاثیرات مثبت و منفی هم داشت که مانند یک شمشیر دو لبه عمل می کرد! از یک طرف برای بومیان روستا دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی خوبی داشت از طرف دیگر باعث تغییر در فرهنگ آن ها شد. برای اینکه بیشتر در این باره بدانید بخش های بعدی را از دست ندهید.

تاثیرات مثبت و منفی ویلاسازی در روستاهای شمال کشور:

  1. پیامدهای مثبت اقتصادی با شروع ساخت ویلا در شمال:

اگرچه این تغییرات در ابتدا برای ساکنان روستا خیلی خوشایند نبود اما کم کم با ایجاد اشتغال زایی و افزایش درآمد از یک سو و کاهش درصد بیکاری از سوی دیگر باعث ایجاد انگیزه های بیشتری در بین آن ها شد. دیگر زنان روستا ناچار نبودند برای فروش محصولات کشاورزی و یا صنایع دستی خود به شهر بروند و با ورود مسافران و توریست های بسیار به این نواحی به راحتی می توانستند امرار معاش کنند.

مردان روستا هم به کارهای خدماتی و کمک به همسران خود در بخش کشاورزی مشغول شدند و به این ترتیب حس رضایتمندی خوبی به آن ها می داد.

  1. اثرات منفی اقتصادی با آغاز ویلاسازی در شمال

هر چند که ویلا سازی در طبیعت در ابتدا با تغییرات مثبت و خوبی همراه بود، اما بعد از چند سال به جایی رسید که بومیان منطقه احساس خطر کردند! مثلاً مشکل افزایش قیمت خرید مسکن برای آن ها، تهدید مناطق طبیعی و اراضی کشاورزی، بالا رفتن قیمت کالا و خدمات در روستاها و… از اصلی ترین مشکلاتی بود که بومیان به عنوان معضلات اقتصادی زندگی در این مناطق از آن یاد می کردند.

ویلا سازی در طبیعت

با افزایش ویلا سازی در شمال، تعارضات اجتماعی و فرهنگی بالا گرفت

روستاییان با دیدن ویلاسازی های مدرن و پیشرفته در این مناطق احساس خطر کردند و این مساله را به ضرر ویلاهای از پیش ساخته شده خود می دیدند. نیاز مخاطب در طی سال ها افزایش یافت و کمتر به سمت اجاره و یا خرید ویلاهای ساده و معمولی رفت.

همین موضوع باعث شد تا یکپارچگی در اجتماعات روستایی کمتر شده و درگیری های بیشتری بین آن ها و سازندگان ویلاهای لاکچری ایجاد شود. از طرف دیگر تغییر در نوع پوشاک و آداب و رسوم روستاییان که از فرهنگ زندگی شهری الگو می گرفتند باعث شد تا آداب و رسوم زیبای روستایی کمرنگ شده و همین اتفاق در بین آن ها دائمی شود.

تاثیرات مخرب محیطی برای ویلا سازی در طبیعت چیست؟

اصلی ترین مشکلی که با افزایش روند ساخت ویلا در شمال شاهد آن بودیم، آسیب دیدن طبیعت و مسطح شدن کوه ها تا فرسایش خاک و آلودگی های محیطی بود. اغلب این مشکلات به دست بشر و مسافران رقم می خورد که جای تاسف دارد.

یکی دیگر از مشکلات مهمی که در این اتفاق دیده میشد، تغییر کاربری زمین های کشاورزی و یا ساحلی دریای خزر برای ساخت ویلا بود که باعث شد در دراز مدت اثرات محیطی نامناسبی بر روی طبیعت زیبای شمال به جای بگذارد.

برای جلوگیری از افزایش پیامدهای منفی ویلا سازی در طبیعت شمال چه پیشنهاداتی مطرح شده است؟

یکی از ساده ترین راه های ممکن برای جلوگیری از تاثیرات منفی این اتفاق که در این مطلب به آن ها پرداختیم، این است که مسئولان ذیربط در مورد تغییرات کاربری زمین ها مستقیماً نظارت داشته باشند. همچنین به منظور جلوگیری از بافت های قدیمی و یا طبیعت بکر شمال می توان بخش های مشخصی از روستا را برای ویلا سازی در طبیعت شمال در نظر گرفت تا آسیبی به سایر قسمت های منطقه وارد نشود.

برای اینکه فرهنگ و تمدن روستاها حفظ شود می توان آن ها را به ترویج آداب و رسوم خود تشویق کرد. مثلاً مردان و زنان روستا از ظروف محلی آن منطقه برای سرو غذای مسافران استفاده کنند. پوشیدن لباس های زیبای محلی بومیان باعث علاقمندی افراد به فرهنگ و آداب و رسوم همان منطقه می شود.

طبیعت زیبای شمال که دستخوش تغییرات بشر شده شامل چه مواردی می شود؟

یکی از مهم ترین اثرات منفی که در ظاهر هر طبیعتی هم مشهود است، دیدن ساختمان های سنگی و آهنی در دل سبزه زارهای کوه و جنگل می باشد که حس نزدیکی ما با طبیعت را کمرنگ می کند. این اتفاق که در سال های اخیر به نوعی به عجین شدن طبیعت با ساختمان سازی منجر شده، باعث می شود تا در سال های آینده کمتر مناطق بکر و دست نخورده ای در شمال کشور وجود داشته باشد.

یکی از کارهایی که دولت و بخش مسکن و شهرسازی می تواند تا حدودی در آن نقش داشته باشد این است که تعداد مجوزهای ساخت ویلا در شمال را کاهش دهد.

جمعبندی

نقش سرمایه گذاری با خرید ویلا در شمال تا جایی اهمیت پیدا کرده است که باعث شده افراد آگاهانه دست به چنین اقداماتی بزنند و حتی حاضر باشند با پرداخت پول بیشتر در مناطق ممنوعه شمال ویلا بسازند! ویلا سازی در طبیعت جنگل و دریا اتفاق خوبی بود که ارتباط بین افراد با طبیعت را بیشتر می کرد اما این افراد بودند که با آلوده کردن محیط و دستکاری در آن خشم طبیعت را بیشتر کردند و سر ناسازگاری با آن را داشتند.

بهتر است قبل از شروع به عملیات ساخت ویلا در شمال به مواردی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم خوب فکر کنید و برای رسیدن به هدف، آسیبی به طبیعت زیبا و منحصر به فرد این مناطق نزنید.

منبع: اکو ملک

690 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *