بنچاق چیست و چرا مهم است؟

بنچاق چیست و چرا مهم است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
بنچاق چیست و چرا مهم است؟
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از دغدغه های بشر از ابتدای خرید خانه، مبحث سند موقت یا قولنامه بود که همواره با این سوال رو به رو میشد که بنچاق چیست و چرا باید برای گرفتن سند رسمی اقدام کند؟ آیا با داشتن برگه بنچاق می توانید برای خرید و فروش ملک اقدام کنید یا خیر؟

این ها بخشی از سوالات همیشگی مالکین و صاحبان زمین مسکونی و یا کشاورزی محسوب می شود که در این مطلب می خواهیم به معرفی آن ها بپردازیم.

بنچاق چیست؟

در زمان های قدیم، قبل از اینکه قانون ثبت سند به طور رسمی اعلام شود، به برگه ای که به شکل یک سند عادی از اطلاعات ملک نوشته میشد، بنچاق می گفتند. این سند را که توسط باسوادان آن دوره نوشته میشد، به پیش علما و معتمدین دینی میبردند تا به امضاء برسد.

اما بعد از اینکه قانون سبک اسناد، رسمی شد، بعد از نقل و انتقال ملک، برگه ای توسط دفتر اسناد رسمی تنظیم می گردید که حاوی تمامی مشخصات و جزئیات ملک و یا زمین مورد معامله بود. این اطلاعات شامل: شماره های آب، برق، گاز و تلفن، متراژ و… می شود.

کاربرد بنچاق چیست

در گذشته که سند رسمی وجود نداشت، افراد از بنچاق به عنوان سند برای خرید و فروش ملک خود استفاده می کردند. بنچاق برای زمین مسکونی، تجاری، کشاورزی، ملک و خانه مسکونی وجود داشت. امروزه اسم بنچاق را به “سند معاملات تک برگی” می شناسند که البته هنوز هم بسیاری از افراد آن را به همان نام قدیمی خود یعنی بنچاق صدا می کنند.

مدارک لازم جهت تبدیل بنچاق های قدیمی به سند

از سال 1391 به بعد، تمامی معاملات ملک ملزم به داشتن سند رسمی هستند و چنانچه از بنچاق برخوردار باشند، باید ابتدا برای گرفتن سند رسمی اقدام کنند. برای این کار، ابتدا باید مدارکی را آماده کنید. این موارد شامل: اصل سند منگوله دار در صورت وجود داشتن، آدرس و کد پستی ملک، داشتن کد ملی و آدرس مالک جدید اگر مالک ملک، خریدار جدیدی باشد، داشتن فرم درخواست سند تک برگ، تکمیل فرم خلاصه معامله به همراه بنچاق.

نکات و قوانین ساخت خانه
👁️ بخوانید

صحت اطلاعات بنچاق چیست و چگونه به دست آوریم؟

تعابیری که تا اینجای مطلب از بنچاق یاد کردیم، مربوط به زمان های گذشته بود، اما امروزه شما می توانید اطلاعات و سرگذشت ملک مورد نظرتان را از برگه بنچاق متوجه شوید. به طوری که می توانید با مطالعه آن، از تمامی معاملات انجام شده تا پیش از این لحظه را استخراج کنید.

اگر صاحب ملک و املاکی هستید که از گذشتگان شما به ارث رسیده است و بنچاق آن ها را ندارید، می توانید به دفاتر اسنادی که معاملات و عملیات ثبت ملک در آنجا صورت می گیرد مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهید. البته در برخی موارد، دفاتر اسناد رسمی از دفترخانه ای که معامله آخر ملک تا به آن لحظه صورت گرفته است، درخواست بنچاق می کنند.

اعتبار بنچاق چیست

اعتبار بنچاق چیست – اکوملک

برای تبدیل بنچاق به سند رسمی چه کار کنیم؟

اگر می خواهید یکی از افرادی باشید که برای ملک قدیمی و فاقد سند رسمی خود، اعتبار بیشتری خریداری کنید، بنابراین باید به فکر گرفتن سند رسمی باشید. برای این کار باید هر دو طرف معامله در یک روزی که از قبل مشخص کرده اید، به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمائید.

مدارکی مثل شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه دهید. همچنین باید مدارک و شماره ثبت حقوقی مربوط به مالکان حقوقی را ارائه دهید. همچنین باید مدارک لازم را برای تائید تسویه حساب های قبلی به دفتر نشان دهید. املاک تجاری و صنعتی باید تائیدیه تسویه حساب خود را از اداره تامین اجتماعی دریافت کنند. پیگیری تسویه حساب های شهرداری و استعلام سند و مراجعه به باجه پست برای پرداخت هزینه ارسال سند نیز الزامیست.

چگونه از اصل بودن بنچاق اطمینان حاصل نمائیم؟

برای اینکه از اصالت بنچاق مطمئن شوید، باید به همان دفترخانه تنظیم کننده سند مالکیت و بنچاق مراجعه کرده و درخواست خود را اعلام کنید. بعد از این مرحله، دفترخانه با مراجعه به دفتر و صفحه ثبت شده، اطلاعات و صحت آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

چنانچه بنچاق ملک را گم کرده باشید، مالک سند باید با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر، به دفترخانه تنظیم کننده سند مراجعه کرده و درخواست رونوشت برای اصل بنچاق از دفترخانه بدهد.

قوانین و مقررات ساخت خانه
👁️ بخوانید

تفاوت مبایعه نامه و بنچاق چیست

شاید برایتان این سوال ایجاد شود که تفاوت بین مبایعه نامه و بنچاق چیست؟ باید بگوییم که مبایعه نامه، قراردادی است که بین خریدار و فروشنده نوشته شده و یک سند عادی محسوب می شود. در حالی که بنچاق قرارداد نیست! بلکه سندیست که حاوی اطلاعات و مشخصات ملک مورد نظر می باشد و خلاصه ای از قرارداد در آن قید می شود.

اگر مشکلی از جهت ارائه و مشخصات بنچاق در هنگام معامله ملک دارید، می توانید به کارشناسان و متخصصین املاک مراجعه نمائید و از آن ها راهنمایی بخواهید.

هزینه تبدیل بنچاق به سند رسمی چقدر است؟

هزینه های مربوط به تبدیل بنچاق به سند رسمی، در دفاترخانه های مختلف متفاوت است و باید به اداره ثبت و یا محضر اسناد رسمی مراجعه کنید. اما با پشت سر گذاشتن مراحلی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم، می توانید ارزش و اعتبار ملک خود را چندین برابر افزایش دهید.

جمعبندی

همانطور که اشاره کردیم، شما می توانید با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، از اعتبار و اصل بودن بنچاق خود اطمینان حاصل نمائید. املاکی که دارای برگه بنچاق هستند، اعتبار بیشتری از خانه های نسقی دارند. به همین دلیل تنها کافیست با تبدیل بنچاق به سند تک برگ رسمی، به ارزش مالی ملک خود، اعتبار بیشتری ببخشید.

با اکوملک همراه باشید

1,004 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *