برای ساخت و ساز ملک از کجا شروع کنیم؟

برای ساخت و ساز ملک از کجا شروع کنیم؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
برای ساخت و ساز ملک از کجا شروع کنیم؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از سختی های هر پروژه ای، مرحله شروع آن است. این مورد درباره ساخت و ساز ملک چندین برابر سخت تر هم می شود. اما به راستی برای اینکه بتوان یک خانه و یا آپارتمان بنا کرد، چه کارهایی لازم است؟ از چه مرحله ای باید شروع به ساخت و ساز کرد؟ چه میزان سرمایه ساخت و ساز ملک نیاز است؟

این مهم ترین سوالاتی هستند که هر سازنده حرفه ای و یا مبتدی باید به آن ها پاسخ دهد.

از هر مرحله ساخت، به راحتی عبور نکنید

شاید از بیرون این طور به نظر برسد که اگر سرمایه کافی برای ساخت و ساز ملک داشته باشید، به راحتی می توانید مراحل را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید. اما واقعیت چیز دیگریست! ساخت خانه و آپارتمان یکی از حرفه هایی محسوب می شود که ظرافت کاری های بسیار زیادی دارد.

صنعت ساخت و ساز مانند اقیانوسی است که بدون داشتن ناخدا و با چشمانی بسته، عاقبتی جز نابودی و غرق شدن به همراه نخواهد داشت! از طرف دیگر، نوسانات بازار مسکن مانند موج هایی سهمگین، تلاطم این اقیانوس را دائماً بیشتر می کند و کار سازندگان را نیز با دشواری همراه می سازد. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از مشاوره با افراد متخصص، هرگز خودسرانه وارد این بازار نشوید.

سرمایه ساخت و ساز ملک چقدر باید باشد؟

این سوال هم یکی از مهم ترین سوالات و البته ابتدایی ترین سوالیست که هر سازنده ای با آن رو به رو می شود. ساختمان سازی ملک همواره با اتفاقات پیش بینی نشده ای همراه است و این موضوع دشواری های این صنعت را بیشتر کرده است. به همین دلیل افرادی که سابقه زیادی در این حرفه دارند، همیشه بخشی از سرمایه خود را به صورت جداگانه ای پس انداز می کنند تا در صورت بروز مشکل، آسیب جدی به پروژه وارد نشود.

بنابراین اگر سرمایه شما به اندازه ایست که با توجه به محاسبات روز کشور، با ساخت و ساز ملک هماهنگی دارد، توصیه می کنیم پروژه ساختمانی را شروع نکنید، چرا که در ادامه مسیر به مشکل خواهید خورد! تقریباً با هر سرمایه ای می توان خانه و یا آپارتمان ساخت، اما با توجه به خروجی پروژه و مواردی که در نظر گرفته اید، این سرمایه متغیر می باشد.

بازسازی خانه های قدیمی به سبک سنتی
👁️ بخوانید

هزینه ساخت خانه در شهرستان ها چقدر است؟

همانطور که گفتیم، شرایط ساخت و ساز به موارد مختلفی بستگی دارد. نقشه، متراژ زیربنا، موقعیت جغرافیایی و مصالح به کار برده شده در ساخت، از جمله مهم ترین مواردی هستند که بر روی قیمت و سرمایه اولیه برای ساخت و ساز تاثیر می گذارند. مثلاً هزینه های کارگر، مهندس ناظر و حمل و نقل مصالح ساختمانی در کلانشهرها بیشتر از شهرستان های دیگر است.

به عنوان مثال اگر در شهرستان های کوچک می خواهید خانه و یا آپارتمانی بسازید، تقریباً با 500 میلیون تومان نیز می توانید این کار را انجام دهید. اما این رقم در شهری مثل تهران، به 1 میلیارد تومان نیز افزایش می یابد! البته با توجه به شرایط کشور، این رقم ها نهایتاً تا چند ماه معتبر هستند و بعد از آن مجدداً باید با مشورت متخصصین، رقم جدید را بدست آورید.

سرمایه ساخت و ساز

سرمایه ساخت و ساز با اکوملک

اگر صاحب زمین هستید، شما خوش شانس اید!

حتماً می دانید که برای ساخت یک خانه و آپارتمان، داشتن یک زمین مسکونی ضروریست. به همین دلیل اگر از قبل برای خرید زمین در شمال اقدام کرده بودید، شما خوش شانس محسوب می شوید! حالا باید به سراغ یک کارشناس رفته تا بررسی های لازم را انجام داده و وضعیت زمین با سند را بررسی کند.

بعد از آن باید برای گرفتن جواز ساخت از شهرداری مربوطه اقدام نمائید. برای این کار باید اول از همه به شهرداری منطقه مورد نظر مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهید. اصل و کپی سند ملکی، برگه تسویه حساب عوارض شهرداری و کارت شناسایی مالک از جمله مدارکی هستند که باید ارائه دهید.

شرایط ساخت و ساز در خانه های کلنگی

اگر شما هم جزو گروهی از افراد هستید که زمین اولیه برای ساخت ندارید، می توانید به سراغ خرید خانه کلنگی بروید. به این ترتیب با تخریب این خانه ها می توانید به ساخت و ساز ملک جدید اقدام کنید. اما نکته ای که در این مورد وجود دارد، این است که موضوع “بروکف” یا همان عقب نشینی در مورد این خانه ها همیشه جزوی از نگرانی خریداران بوده است.

چرا که باعث کمتر شدن متراژ زمین برای ساخت خواهد شد. البته سازندگانی که به فکر سود ساخت و ساز ملک هستند، بیشتر از سازندگان خانه های شخصی نگران این مشکل می شوند.

شرایط گرفتن جواز ساخت چیست؟
👁️ بخوانید

اهمیت نقشه ساخت و ساز ملک

در این مرحله مسئولان شهری، برای طراحی نقشه جدید ساخت خانه شما اقدام می کنند. البته در این زمینه می توانید علایق شخصی خود را نیز به مهندسین طراحی نقشه اعلام کنید. گاهی برخی از این نقشه ها باید اصلاح شوند که البته به نفع شماست. این مرحله ممکن است چندین بار تکرار شود ولی در نهایت از بابت طراحی خیالتان راحت می شود.

اگر قبل از این مرحله تصمیم داشته باشید که برای نقشه خود تراکم بخرید، باید هزینه بیشتری بپردازید. در مرحله بعد باید تمامی برگه های مهندسی ساختمان از اسکلت بنا گرفته تا بهینه سازی مصرف انرژی، همگی دوباره مورد ارزیابی قرار بگیرند. بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله، تقریباً می توانید مطمئن باشید که عملیات ساخت و ساز ملک به زودی آغاز خواهد شد.

هزینه های سفت کاری و نازک کاری

یکی از قسمت های پر هزینه ساخت و ساز، گودبرداری، اجرای فونداسیون و ساخت اسکلت ساختمانیست. این مرحله بدون داشتن سرمایه کافی، تقریباً تا چندین ماه هم می تواند طول بکشد! به همین دلیل قبل از شروع به کار، همه شرایط از جمله آب و هوا را هم بررسی کنید، چرا که در صورت مساعد نبودن آب و هوا، مجبور خواهید شد چندین روز کار را به تاخیر بیندازید که همین مورد هزینه های پروژه را افزایش می دهد.

بعد از سفت کاری، نوبت به مرحله نازک کاری می رسد. این مرحله دو سوم هزینه های ساخت و ساز ملک را به خودش اختصاص می دهد! البته استفاده از نوع مصالح ساختمانی هم در این هزینه ها بسیار نقش دارد. مثلاً اگر بتوانید کاشی یا سرامیک ایرانی بخرید، هزینه هایتان را کاهش داده اید.

جمعبندی

با توجه به بررسی وضعیت و شرایط ساخت و ساز ملک در کشور، می توان به این نتیجه رسید که انتخاب زمین و بررسی هزینه های ساخت، مهم ترین مرحله محسوب می شود. در این مطلب سعی کردیم با اشاره به مهم ترین نکات ساخت خانه، شما را در جریان مهم ترین مراحل ساخت ملک قرار دهیم.

با اکوملک همراه باشید

764 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *