برآورد هزینه ساخت واحد مسکونی

برآورد هزینه ساخت واحد مسکونی

5٫0 rating based on 1,234 ratings
برآورد هزینه ساخت واحد مسکونی
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از اصلی ترین دغدغه های پیمانکاران ساختمانی، برآورد هزینه ساخت می باشد. تهیه مصالح، نازک کاری، ساخت اسکلت بتنی و… نیاز به دقت و محاسبه قیمتی درستی در کل پروژه دارد. در این مطلب می خواهیم با هم نگاهی به قیمت های تمام شده مراحل مختلف ساخت یک واحد مسکونی در سالی که گذشت داشته باشیم.

چرا هزینه های ساخت واحد مسکونی در شرایط برابر نیز ممکن است با هم تفاوت داشته باشد؟

در موضوع ساخت و ساز مطلبی که مطرح می شود این است که افراد باید با کارفرمای پروژه قراردادی را منعقد کنند. این قرارداد به 2 صورت امکان پذیر است:

  1. با مصالح ساختمانی
  2. بدون مصالح

در قرارداد با مصالح همه چیز از هزینه های خرید مصالح گرفته تا انتقال آن ها به محل پروژه با پیمانکار مربوطه بوده و کارفرما موظف است مطابق با شرایط قرارداد به ازای هر متر مربع هزینه ها را پرداخت کند. البته این هزینه ها می تواند با توجه به درخواست کارفرما مبنی بر کیفیت و کمیت مصالح متفاوت هم باشد.

در روش دوم کارفرما مصالح مورد نیاز پروژه را آماده کرده و در اختیار پیمانکار قرار می دهد. به این ترتیب پیمانکار دیگر دغدغه خرید و قیمت مواد و مصالح را نخواهد داشت.

به همین دلیل هم هست که گاهی با تفاوت قیمتی پروژه های یکسان مواجه می شویم.

بخوانید: شرایط دریافت وام مسکن

برآورد هزینه ساخت واحد مسکونی

در برآورد هزینه ساخت چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

همانطور که می دانید مراحل ساخت یک واحد مسکونی مجموعه ای از اقدامات سری و پشت سر هم است که تا زمانی که به عنوان مثال مرحله اول پروژه به اتمام نرسد، نمی توان وارد فاز دوم عملیاتی آن شد. بنابراین لازم است تا با دقت روی تمامی هزینه های ساخت خانه از صفر تا صد آن برنامه ریزی کرد.

در این قسمت می خواهیم به مهم ترین مراحل اصلی ساخت خانه به ترتیب اشاره کنیم:

  1. هزینه های شروع پروژه با سفت کاری

این هزینه ها شامل: خاکبرداری یا همان گودبرداری، ایجاد فونداسیون و اسکلت بنا، شروع دیوارچینی و ایجاد دیوارهای جدا کننده، ایجاد چهارچوب های درب و پنجره و… .

  1. هزینه های نازک کاری

به تمامی عملیاتی که بعد از مرحله دیوارچینی تا قبل از نصب کابینت ها انجام می شود نازک کاری می گویند. مثل: گچ کاری های اولیه و مرحله دوم گچکاری دیوار، پارکت، کاشی کاری، معماری های داخلی مثل نمای سقف واحد و… .

  1. برق کاری های ساختمان

ایجاد سیم کشی های برق از بیرون به داخل واحدها گرفته تا نصب پریز و کلید برق، نصب آیفون، نصب فیوزهای داخلی و… در این مرحله انجام می شود.

  1. هزینه های تاسیسات مکانیکی

لوله کشی های آب و فاضلاب، گاز کشی، نصب لوازم بهداشتی مثل توالت و شیرآلات آن ها، نصب آبگرمکن و رادیاتور و یا کولر و اسپیلت همگی در این قسمت انجام می شوند.

مقایسه آماری برآورد هزینه ساخت واحد 1 طبقه در تهران در سال 98

نه تنها در مورد ساخت واحد یک طبقه بلکه در مورد ساختمان های چندین طبقه هم هزینه نازک کاری همیشه بیشتر از بقیه موارد می باشد. البته هزینه های دیگری مثل جواز ساخت هم در مورد هر پروژه ساختمانی وجود دارد که در این مقایسه آماری آورده نشده است.

هزینه های جانبی ساخت مثل اخذ جواز ساختمانی به عواملی مثل: کاربری زمین، ارزش منطقه ای ملکی که قرار است به یک واحد مسکونی تبدیل شود و عرض گذر بستگی دارد که باید از شهرداری مربوطه استعلام گرفته شود.

نگاهی جزئی تر به برآورد هزینه ساخت ساختمان 98

اجازه بدهید این بخش را با نازک کاری که بیشترین هزینه هر پروژه ساختمانیست شروع کنیم. هزینه گچ کاری داخل خانه و یا راه پله که البته می توان برای این بخش از سنگ تراورتن استفاده کرد، از متری 22 هزار تومان تا بالای 1 میلیون تومان می باشد.

هزینه های دستمزد سنگ کاری با تراورتن از 80 تا 220 هزار تومان متغیر است. بنابراین برای یک ساختمان این هزینه ها بالای 1,200,000 تومان می شود.

هزینه سفت کاری برای هر متر مربع از ساختمان که شامل اسکلت، فونداسیون، دیوارکشی، گچ خاک و… می شود، بین 1,800,000 تا 2,500,000 تومان می باشد.

هزینه سقف و ستون فلزی به ازای هر متر مربع بین 1,700,000 تا 2,200,000 تومان است.

مقایسه برآورد هزینه ساخت ساختمان در دو حالت با مصالح و بدون آن

حالا که با هزینه های نسبی مراحل ساخت یک واحد مسکونی تا حدودی آشنا شدید، بد نیست نگاهی هم به قیمت تمام شده ساخت به ازای هر متر مربع داشته باشید که تقریباً از 2,900,000 تومان شروع می شود. البته همانطور که در بالا هم توضیح دادیم بسته به اینکه کارفرما چه مصالحی را برای پروژه انتخاب می کند، این میزان می تواند به 3,500,000 تومان هم برسد!

این مبلغ در شهرستان ها تا حدودی کمتر است که می تواند از 2,700,000 تومان شروع شود. این در حالیست که به ازای هر متر مربع مفید و غیر مفید ساخت یک بنا بدون مصالح از اجرای پی تا کلید از 1,100,000 تومان شروع می شود.

چرا باید هزینه های عمرانی یک پروژه را از اول تخمین زد؟

بسیاری از پیمانکاران و یا کارفرمایان ساختمانی هستند که از ابتدای پروژه برآورد هزینه ساخت نمی کنند و یا به اشتباه این کار را انجام می دهند. این موضوع باعث می شود تا زحمات چندین ساله آن ها به هدر رفته و یا در اواسط پروژه با کمبود بودجه رو به رو شوند.

برای اینکه با چنین شرایطی مواجه نشوید، لازم است اطلاعات ساختمانی خود را به روز کنید. مثلاً با مقایسه برآورد هزینه ساخت ساختمان 98 نسبت به سال گذشته متوجه می شویم که هزینه بیمه تامین اجتماعی 15% و دریافت پروانه ساختمانی 30% افزایش داشته است.

طبق گفته های انبوه سازان برای ساخت با کیفیت یک ساختمان مسکونی، هزینه ساخت کمتر از 1,200,000 تومان امکان پذیر نیست!

جمعبندی

در این مطلب سعی کردیم با ارائه اطلاعات آماری از ابتدای یک پروژه ساختمانی تا مراحل مختلف آن برآورد هزینه ساخت را با یکدیگر مقایسه کنیم و بتوانیم توضیحاتی موثر در این زمینه داشته باشیم. این هزینه ها هر ساله دستخوش تغییر شده و افزایش می یابند.

بنابراین لازم است اطلاعات دقیقی قبل از شروع پروژه داشته باشید تا همانطور که گفتیم با کمبود سرمایه مواجه نشوید. این هزینه ها برای ساخت واحد مسکونی در شهرستان ها تا حدودی کمتر هستند.

گردآوری: اکو ملک

منابع: wwwariankavosh.com

www.pardissazeh.ir

 

159 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *