بافت فرسوده چیست؟

بافت فرسوده چیست؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

بافت شهری به مجموعه ای از بناها، مسیرها، تاسیسات، تجهیزات شهری و … گفته می شود که با یکدیگر پیوند و ارتباط قوی دارند. بافت فرسوده نیز به بافت هایی گفته می شود که زیرساز شهری و یا ظاهر آن ها دچار فرسودگی شده باشد. بافت های فرسوده با توجه به نوع بافت ها، در دو جهت مورد بررسی قرار می ­گیرند.

ابتدا اینکه این بافت ها دارای ارزش معماری، اقتصادی، فرهنگی و تاریخی می باشند. دومین مورد این است که به دلیل فرسودگی های شدید این بافت ها، امکان زندگی در آن ها وجود ندارد و این بافت ها از مقاومت بسیار پایینی در برابر عوامل محیطی و جوی مانند زلزله برخوردار می باشند. به همین منظور در ادامه به بررسی بیشتر بافت فرسوده، خواهیم پرداخت.

انواع بافت فرسوده

بافت فرسوده به سه دسته کلی بافت های دارای میراث فرهنگی، بافت های شهری و بافت های حاشیه ای تقسیم بندی می شوند. که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

  1. بافت های دارای میراث فرهنگی: در این نوع بافت فرسوده بخشی از یک بنا یا المان شهری است که مرتبط با گذشته کشور است و تخریب آن جبران ناپذیر است. این بافت می تواند به ارزش های فرهنگی یک شهر بیافزاید. معمولا این آثار به ثبت ملی رسیده اند. به همین دلیل به دقت محافظت می شوند.
  2. بافت های شهری: این بافت ها معمولا در محدوده قانونی شهرها قرار گرفته اند که دارای سند مالکیت و قانونی می باشند. زمانی که استحکام، امنیت و خدمات شهری این بافت دچار فرسودگی شود به آن بافت فرسوده شهری گفته می شود.
  3. بافت های حاشیه ای: این بافت تشکیل دهنده سکونتگاه های غیر رسمی است. به طور کلی بافت فرسوده حاشیه ای به بافت هایی گفته می شود که، حاشیه شهرها قرار گرفته اند. این بافت ها محل اقامت افراد کم درآمد، مهاجران و روستاییان مهاجر می باشد. زیرسازهای امنیتی، استحکام و رفاه این بافت ها بسیار کمتر از بافت های شهری است.

بافت فرسوده با اکوملک

انواع مداخله در بافت فرسوده

  • بهسازی: مجموعه اقداماتی که برای بهبود بخشیدن به کالبد یک بافت در کوتاه مدت انجام می شود، را بهسازی می گویند. معمولا این اقدامات به منظور استحکام بخشیدن به بافت های فرسوده و محافظت از آن انجام می شوند. از طرفی بهسازی جنبه مراقبت، نگهداری، حمایت، تقویت استحکام و احیا بافت دارد. انجام این کار به پیشگیری از فرسودگی بیشتر بافت شهری کمک می نماید.
  • نوسازی: این اقدام به منظور ایجاد ساختارهای نو به جای بافت های فرسوده انجام می شود. این فعالیت ها موجب نو شدن ساختارهای یک مجموعه می شود. هدف از انجام فعالیت های نوسازی بهبود و احیا بافت های فرسوده، افزایش استحکام و توان ساختارها و بازگرداندن حیات یک بافت می باشد.
  • بازسازی: بازسازی نمودن بافت های فرسوده، به معنای تغییر اساسی ساختار معماری می باشد. حفظ بناهای گذشته اهمیتی ندارد و هدف از انجام آن ایجاد بافت هایی نو و مستحکم می باشد. تخریب، پاکسازی و ساخت مجدد از فرآیندهای کلی انجام بازسازی محسوب می شود.
ساخت خانه روستایی ارزان
👁️ بخوانید

دیدگاه های مداخله ای در بافت فرسوده

دیدگاه کالبدی:

اولین موضوعی که در روش های مداخله ای مورد توجه قرار میگیرد، ترمیم استحکام و پایداری بافت فرسوده است. قطعا بافت های فرسوده با معضلاتی مانند ناپایداری، عدم ایمنی بافت برای زندگی ساکنین و استحکام بافت در برابر عوامل مختلف مانند زلزله و سیل روبرو هستند. به همین دلیل هدف از اجرای روش های مداخله ای، برطرف نمودن این مشکلات در بافت های فرسوده می باشد. از طرفی این بافت ها به دلیل دیوارهای خراب، بناهای تخلیه شده و … می تواند محل مناسبی برای معتادان، خرید و فروش مواد مخدر و … باشد. به همین دلیل بهبود کالبد بافت می تواند این مشکلات را نیز برطرف نماید.

دیدگاه اجتماعی:   

فرهنگ اجتماعی یک بافت شهری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل از دیگر دیدگاه های مداخله ای در بافت های فرسوده، توجه به مسائل اجتماعی است. از جمله مواردی که در این دیدگاه مورد ارزیابی قرار می گیرند، می توان به ایجاد احساس امنیت ساکنین، کاهش جرم و جنایت در بافت مورد نظر، ارتقا کیفیت بافت شهری، افزایش تعاملات اجتماعی و … اشاره نمود.

دیدگاه اقتصادی:

از طرفی بافت های فرسوده در پیشرفت اقتصادی کشور نیز بسیار موثر می باشند. به همین دلیل هنگام مداخله در این بافت ها باید به مسائل اقتصادی نیز توجه شود.

181 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *