بازسازی خانه های قدیمی به سبک سنتی

بازسازی خانه های قدیمی به سبک سنتی

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

این روزها سلیقه مردم نسبت به انتخاب خانه تغییر کرده است. مثل سال های قبل دیگر از استقبال های پرشور برای انتخاب آپارتمان خبری نیست. این روزها علاقه به انتخاب خانه با طراحی بازسازی به سبک سنتی قدیمی و ویلایی بیشتر از قبل شده است.

شاید یکی از دلایل برای انتخاب این نوع از خانه ها را بتوان داشتن طول عمر بیشتر بنا دانست. البته باید توجه داشته باشید که در بازسازی به سبک سنتی خانه ها، باید رعایت موارد مهم در ساخت لحاظ شود تا در نهایت بتوانید در یک خانه اصولی و با دوام زندگی کنید.

بازسازی به سبک سنتی خانه

خانه های قدیمی برای بازسازی به سبک سنتی نیز از درجات متفاوتی برخوردار هستند. برای همین دو اصطلاح بازسازی و نوسازی را برای این موضوع بکار میبرند.

اصطلاح نوسازی به انجام امور سطحی مثل رنگ آمیزی گفته می شود، و اصطلاح بازسازی به انجام کارهای اصولی و عمیق مانند تعویض و تعمیر لوله ها، جابجایی دیوارها و غیره گفته می شود. امور مربوط به بازسازی را برای خانه های قدیمی انجام می دهند تا شرایط زندگی در این بناها مناسب و مورد استفاده باشد.

انواع بازسازی به سبک سنتی خانه ها

بازسازی خانه های قدیمی، مدل های متفاوتی دارد. دلیل این تفاوت می تواند به خاطر وجود سبکهای مختلف معماری این خانه ها باشد. از دید دیگر، خانه های قدیمی هر کدام به شکل خاص و در درجات متفاوتی در طول زمان دچار آسیب می شوند. برای همین دو روش (سبکی) و (حفاظتی) را برای بازسازی به سبک سنتی خانه ها در نظر می گیرند.

  • بازسازی سبکی: زمانی انجام می گیرد که مالک نوع و سبک خاصی از معماری را مدنظر قرار داده است. در این حالت شاید نیاز به تغییرات زیادی نباشد. و تعویض و تغییر بر اساس رعایت نوع سبک و سلیقه مالک انجام می شود. در این نوع در اصل بخش های خانه با قطعات جدید و مشابه تعویض می شود.
  • بازسازی حفاظتی: همانطور که گفته شد درجات آسیب دیدگی خانه های قدیمی متفاوت است. برای این نوع از خانه ها پروژه های بازسازی عمیق تری نیاز است. در این حالات که از نظر ساختاری بنا ضعیف شده است، نیازمند به تعمیر و تقویت و بازسازی کامل بخش های اصلی خواهد بود. در این شرایط دیوارها، ستون ها و … مد نظر قرار گرفته می شود. در این نوع از پروژه ها برای حساسیت کار قبل از بازسازی به سبک سنتی باید دقیق همه جوانب مورد بررسی قرار گرفته شود.

بازسازی خانه های قدیمی به سبک سنتی با اکوملک

روش های بازسازی کف بنای قدیمی

برای بازسازی خانه های کلنگی و قدیمی مراحل مشخصی را باید طی نمود. برای همین از ابتدا تا انتهای کار یکی یکی مراحل باید دقیق پشت سر هم انجام گرفته شود. در ادامه مراحل را بررسی خواهیم نمود.

  • مرحله نخست، بازدید از خانه

در این مرحله به بررسی وضعیت خانه قدیمی پرداخته می شود. برای این کار باید انتظارات مالی خود را مشخص کرده باشید. و بر اساس آن بخش های ساختمان را برای بازسازی انتخاب نمایید.

  • مرحله دوم، انتخاب پیمانکار

برای این کار که بسیار حساس است،  طبیعی است که داشتن دانش فنی حرف اول را میزند. پس برای این کار افرادی را انتخاب نمایید که از دانش فنی بالایی برخوردار باشند. برای همین مناسب ترین و فنی ترین و البته مطمئن ترین پیمانکار را انتخاب کنید. پیمانکار با توجه به خواسته و میزان بودجه شما طرح اولیه را به شما ارائه می دهد. پس از توافق، زمان و هزینه دقیق را به شما اعلام خواهد کرد.

صفر تا صد شرایط مشارکت در ساخت آپارتمان
👁️ بخوانید

نکته: برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت کنید حتما نسبت به انتخاب نوع مصالح، کابینت ها، نوع سرامیک ها و … حساس باشید تا بتوانید مدیریت در هزینه ها داشته باشید.

  • مرحله سوم، شروع

بعد از توافق با پیمانکار، به لحظه شروع پروژه بازسازی رسیدیم، برای این کار حتما موارد حفاظتی را در پیاده رو لحاظ کنید. از قطع بودن  فلکه های آب و گاز و سیم کشی های برق مطمئن شوید.

از جدا نمودن تاسیسات مکانیکی مثل شیرآلات و … مطمئن شوید.

کندن سرامیک و کاشی های کف پذیرایی و آشپزخانه و سرویس های بهداشتی را فراموش نکنید.

  • مرحله آخر، بازرسی نهایی

پس از انجام مراحل بالا که به بخشی از آن اشاره شد، نوبت به بازرسی می رسد. باید نسبت به بازرسی کامل و دقیق بنای بازسازی شده اقدام نمایید. و هر گونه عیب و کمبود را با کارفرما در میان بگذارید.

سخن آخر

یادتان باشد که بازسازی خانه ها با توجه به تنوع و شرایط ویژه ای که دارند، اگر در شرایط سطحی باشند معمولا به مجوز نیاز ندارند. ولی برخی از امور که با تغییر کاربری همراه است به مجوز نیاز دارد. حتما درباره اخذ مجوز شرایط را دقیق طی نمایید.

قبل از شروع نیز با پیمانکار درباره تمام خواسته ها و میزان مبلغی که برای این کار در نظر دارید مشورت نمایید تا بتوانید بهترین خروجی را در بهترین زمان دریافت نمایید.

86 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *