ایده هایی برای طراحی خانه دو خوابه

ایده هایی برای طراحی خانه دو خوابه

5٫0 rating based on 1,234 ratings
ایده هایی برای طراحی خانه دو خوابه
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

طراحی خانه دو خوابه اگرچه فضای کمتری برای طراحی سایر قسمت های خانه باقی می گذارد، اما این امکان را در اختیار ساکنین خود قرار می دهد که به راحتی مکان هایی مجزا برای استراحت، مطالعه، وسایل منزل و… در اختیار داشته باشند.

پلن های متنوع و مختلفی برای اینکار وجود دارد که می توانید با مشاوره هایی که از مهندسین معمار در این زمینه می گیرید، قبل از ساخت خانه خود همه جوانب را ارزیابی کنید. در این مطلب سعی می کنیم تا به نمونه هایی از این نقشه ها و ایده هایی برای طراحی خانه دو خوابه بپردازیم.

چگونه پلان بندی های مختلف از طراحی خانه دو خوابه را مقایسه کنیم؟

اگر فقط نگاهی به نمونه های مختلفی از پلان های موجود در اینترنت بیندازید، متوجه می شوید که این مدل سازی ها بسیار زیاد و متنوع هستند. بسته به اینکه متراژ زیربنای خانه شما چقدر است؟ شمالی جنوبی بودن آن و یا شرقی غربی سازی های خانه، همه از عواملی هستند که در نهایت مشخص می کند چه تعداد پنجره و یا درب برای یک واحد باید در نظر بگیرید تا نهایت بهره برداری را از آن متراژ ببرید.

به طور کلی با در نظر گرفتن روش های نوین طراحی خانه به راحتی می توانید در نرم افزارهای تخصصی طراحی خانه، مدل سازی های دلخواه خود را انجام دهید و در نتیجه به یک نقشه نهایی برسید.

نقشه طراحی خانه دو خوابه به چه صورتی باید باشد؟

اصولا چند مدل برای این کار در نظر می گیرند. اگر خانه ای که در حال طراحی آن هستید، با هدف دوبلکس بودن طراحی و ساخته می شود، می توانید در طبقه اول فضا را به طور اختصاصی به بخش هایی مانند: نشیمن و یا سالن مهمان دسته بندی کنید. این مورد درباره ویلاها بیشتر به چشم میخورند.

در صورت ساخت خانه هایی یک طبقه و همکف، بهتر است اتاق خواب ها را در کنار یکدیگر و به فاصله دورتری از آشپزخانه قرار دهید تا کمترین سر و صدا به هنگام استراحت وجود داشته باشد. در ادامه نمونه های بیشتری از طراحی خانه دو خوابه را اشاره خواهیم کرد.

بخوانید: ارزان ترین روش های ساخته خانه کدام است؟

بررسی طراحی خانه دو خوابه در طبقه اول آپارتمان

اغلب واحدهایی که در طبقه اول یک آپارتمان ساخته می شوند، دارای پاسیو هستند. این بخش که کمتر در واحدهای سایر طبقات دیده می شود، این امکان را به خانه می دهد تا نورگیری بیشتری در طول روز داشته باشد. حتی در برخی از آنها دیده شده که به دلیل نداشتن پنجره و فضایی کافی برای اتاق خواب ها، از نقطه مقابل آنها و درست در قسمت مشترک بین دو اتاق خواب، فضایی را به پاسیو اختصاص می دهند.

اگرچه این نوع از طراحی تا حدی در نورگیری اتاق خواب ها تاثیر می گذارد و چشم انداز و استشمام هوای تازه را از ساکنانش دریغ می کند، اما تنها مزیت آن را می توان در داشتن کمدهای بیشتر برای هر اتاق خواب دانست که برای برخی از افراد بسیار خوشایند است. این تنها نمونه ای از طراحی خانه دو خوابه بود که به آن اشاره کردیم.

ارزیابی قرارگیری بخش های مختلف خانه در طراحی خانه دو خوابه

اتاق خواب ها مکانی برای استراحت و یا مطالعه ساکنین یک خانه به شمار می روند. پس باید در گوشه ای از خانه تعبیه شوند که کمترین سر و صدا را داشته باشند. مثلا در بخش پشتی خانه و دورترین قسمت نسبت به کوچه و خیابان و یا معابر عمومی تا میزان سر و صدا به حداقل خود برسد.

در نقشه طراحی خانه دو خوابه به این نکته توجه داشته باشید که سرویس بهداشتی باید در قسمتی از واحد قرار بگیرد که به هر دو اتاق ها دسترسی مناسبی داشته باشد. همچنین قانونی در ساخت خانه وجود ندارد که حتما از یک نقشه یکسان برای هر دو اتاق ها استفاده شود! مثلا می توانید به یکی از اتاق خواب ها فضایی برای بالکن اختصاص دهید.

البته برخی افراد از فضای پاسیو به منظور ایجاد کتابخانه و یا مکانی برای انبار وسایل غیر ضروری خود استفاده می کنند که کاملا سلیقه ای است.

طراحی خانه دو خوابه

ایجاد اتاق خواب مستر در خانه هایی با متراژ بالاتر

در برخی از طراحی خانه دو خوابه مشاهده می شود که یک اتاق را از دیگری بزرگتر می سازند. معمولا اتاق کوچکتر را به فرزند خانواده یا مهمان اختصاص می دهند و اتاق بزرگتر را پدر و مادر انتخاب می کنند. در برخی از خانه هایی که متراژ آنها بیشتر از 90 تا 100 متر مربع باشد، از امکان مستر برای اتاق بزرگتر استفاده می کنند.

این ویژگی باعث می شود تا درصدی از متراژ اتاق خواب را گرفته و کوچکتر به نظر برسد. در خانه هایی که برای هر دو اتاق امکان مستر وجود داشته باشد، گزینه مناسبی برای زندگی های به اصطلاح مجردی و یا دانشجویی است که به نوعی چند نفر با هم همخانه هستند.

نقشه طراحی خانه دو خوابه در شمال، بهتر است چگونه باشد؟

برای خرید ملک در شمال تا حدی شرایط متفاوت است. مثلاً می توانید قبل از ساخت و در مرحله طراحی خانه دو خوابه به این نکته توجه کنید که یک فضای بزرگتری را به بالکن مشترک با نشیمن اختصاص دهید تا هم در صورت نیاز و داشتن شرایط جوی مناسب به آن رفت و آمد داشته باشید و هم میز ناهارخوری خود را در آنجا قرار دهید و از فضا و چشم انداز عالی برای صرف وعده های شام و ناهار در کنار خانواده خود لذت ببرید.

اصولا برای خانواده های پرجمعیت، انتخاب خانه هایی دو خوابه با داشتن اتاق خواب های بزرگ لازم و ضروریست. در این حالت می توان اتاق بزرگتر با داشتن سرویس بهداشتی را به فرزندان اختصاص داد.

طراحی خانه دو خوابه کوچک، پیشنهادی برای خانواده هایی با معاشرت بیشتر

به خانواده هایی که بیشتر اوقات زمان خود را به گفتگو و معاشرت با اعضای خانواده اختصاص می دهند، پیشنهاد می کنیم تا به دنبال طراحی خانه دو خوابه با فضایی از آشپزخانه های اوپن و مشترک با پذیرایی باشند و ترجیحا از فضای اتاق خواب ها کم کرده و به محوطه پذیرایی اضافه کنند. به این ترتیب حس بهتری از همنشینی با اعضای خانواده خواهند داشت.

نمونه ای دیگر از طراحی خانه دو خوابه با یک خواب مستر

در برخی از طراحی ها دیده می شود که یک فضای بزرگ و L شکلی را به محوطه تراس خانه اختصاص می دهند که از پذیرایی و یکی از اتاق خواب ها به آن راه دارند. این مورد بیشتر در خانه های متراژ بالا کاربردیست زیرا فضای زیادی بخش بالکن را اشغال می کند.

در صورتیکه تصمیم دارید تا در طراحی خانه دو خوابه، تنها یکی از اتاق ها امکان مستر داشته باشد، سعی کنید اتاق خواب بعدی را روبروی سرویس بهداشتی اصلی خانه طراحی کنید تا هر دو اتاق حریم شخصی خود را داشته باشند.

جمعبندی

همانطور که مطالعه نمودید، طراحی خانه دو خوابه بسیار متنوع هستند و دامنه انتخابی بسیار زیادی را شامل می شوند. همه این ها بسته به سلیقه و بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اید، می توانند متفاوت باشند. در مورد خرید ویلا در شمال هم کاملا به همین صورت است.

نمونه های متنوعی از ایده هایی برای طراحی خانه دو خوابه وجود دارند که مهندسان معماری بیشتر در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

منبع: اکو ملک

393 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *