5 اصل مهم در انتخاب حیوان آپارتمانی

5 اصل مهم در انتخاب حیوان آپارتمانی

5,0 rating based on 1,234 ratings
5 اصل مهم در انتخاب حیوان آپارتمانی
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

نگهداری از حیوان آپارتمانی برای افرادی که به حیوانات علاقه دارند، بهترین راه حل برای پر کردن اوقات فراغت آنهاست. آیا شما هم به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه دارید ولی نمی دانید کدامیک از آن ها می توانند همراه مناسبی برایتان در خانه باشند؟ خرگوش، گربه، سگ و یا طوطی و خانواده پرندگان؟ کدامیک را انتخاب می کنید؟

برای اینکه بهتر بدانید شرایط نگهداری و مراقبت از حیوانات خانگی به چه صورتی است، همراه این مطلب باشید.

بررسی شرایط زندگی قبل از خرید حیوان آپارتمانی

قبل از اینکه برای خرید حیوان خانگی اقدام کنید، بررسی چند نکته ضروریست. اول اینکه آیا فضای زندگی شما شرایط نگهداری و مراقبت از حیوان را دارد؟ آیا فرزند کوچکی دارید که مراقبت از او مانع از رسیدگی به حیوان می شود؟ شما و یا اعضای خانواده، حساسیت های خاصی دارید یا خیر؟

این ها تنها بخشی از مواردی هستند که مربوط به زندگی شخصی شما می شوند. اما باید توجه داشته باشید که قانون مالکیت آپارتمان ها را زیر پا نگذارید! مثلاً اگر حیوان آپارتمانی شما با ایجاد سر و صدا، آرامش همسایه ها را می گیرد، بنابراین شما شرایط کافی برای این کار را ندارید.

حیوانات به محبت نیاز دارند

از بین حیوان آپارتمانی مثل سگ، گربه، طوطی و یا حتی ماهی، به این نکته دقت کنید اگر محبتی از سمت شما دریافت نکنند، دچار افسردگی می شوند! بنابراین اگر شاغل هستید و یا زمان زیادی در طول روز نمی توانید به امور حیوانتان رسیدگی کنید، پس شما شرایط مناسبی برای این مسئولیت طولانی مدت ندارید!

مثلاً سگ و گربه خیلی زود به زندگی در میان انسان ها عادت می کنند؛ بنابراین باید دائماً برای تربیت و نگهداری از آن ها وقت صرف کنید. البته در ادامه به طور جزئی تر به نگهداری از این دو حیوان محبوب در بین افراد خواهیم پرداخت.

چالش بزرگ افراد، نظافت و کارهای شخصی حیوانات است

حیوانات هم مثل ما انسان ها به نظافت شخصی نیاز دارند. یکی از بزرگترین چالش های افراد در مراقبت از آن ها، موضوع آموزش محل ادرار و مدفوع آن هاست. همچنین حمام کردن مرتب و طبق برنامه، می تواند آن ها را از ابتلا به بیماری و انتقال آن به انسان ها محافظت کند.

6 راه برای تقویت گل های آپارتمانی
👁️ بخوانید

واکسینه کردن به موقع حیوانات را فراموش نکنید

واکسن زدن سگ و گربه هر 4 ماه یکبار زیر نظر یک دامپزشک صورت می گیرد. در زمان بیرون بردن حیوان آپارتمانی نیز خیلی باید دقت کنید، مثلاً اگر متوجه خارش های زیاد او شدید، حتماً علت را بررسی کنید تا انگل و یا حشره ای باعث به خطر انداختن سلامتیش نشده باشد. این نکته را هر بار بعد از یک گردش کوتاه مثلاً قدم زدن در پارک ها، بررسی کنید.

غذای خود را به حیوان آپارتمانی ندهید

علاوه بر اینکه حیوانات غذاهای مخصوص به خودشان را دارند و اگر غذای انسان ها با طعم دهنده و افزودنی های مختلف را بخورند، ممکن است به بیماری های گوارشی دچار شوند، اما باید در تربیت این بخش از نگهداری آن ها تلاش کنید. مثلاً تحت تاثیر سر و صدا و مظلوم نمایی آن ها زمانی که در حال غذا خوردن هستید، قرار نگیرید.

این کار باعث می شود تا آن ها این رفتار را بخشی از عادت خود بدانند و دیگر نتوانید هیچگاه تنها غذا بخورید! به خصوص اگر مهمان داشته باشید و مثل همیشه نتوانید در کنار او باشید.

بررسی چند نکته مهم در مورد نگهداری حیوانات خانگی پرطرفدار

گربه، حیوان آپارتمانی محبوب برای خانه های کوچک

شاید شما هم از دیدن گربه ای که در بغل همسایه یتان است، تعجب کرده باشید! چرا که این حیوان در 24 ساعت، نزدیک به 16 ساعت خواب است و در مقایسه با سایر حیوانات خانگی، سر و صدای بسیار کمتری دارد. به همین دلیل برای کسانی که درگیری کاری و زندگی زیادی دارند، بسیار مناسب است.

همچنین گربه ها اگر به مدت طولانی در خانه بمانند، سر و صدای زیادی ایجاد نمی کنند! فقط کافیست از ابتدا بر روی جایِ مخصوص ادرار آن ها کار کنید. این فضای مشخص با خاک، برایشان کافیست. ترجیحاً آن را در یک اتاق مخصوص و یا به دور از آشپزخانه و محل استراحت خود قرار دهید تا آلودگی را به شما انتقال ندهد. در ضمن، باید مرتب این فضا را تعویض کنید.

خرید حیوان آپارتمانی

خرید حیوان آپارتمانی با اکوملک

همستر، حیوان بی دردسر و ارزان

اگر می خواهید یک هم بازی برای فرزند کوچک خود در منزل داشته باشید، همستر در مقایسه با سگ و یا گربه بسیار راحت تر بوده و دردسر نگهداری کمتری دارد. البته حتماً یک قفسه برای آن ها بخرید تا در همان محوطه بتوانند بازی کنند. این موجودات کوچک که به اندازه گربه و سگ بوی نامطبوع ندارند، هزینه نگهداری و خریداری بسیار کمتری هم داشته و از این بابت بهتر هستند.

رهن کامل ملک یا اجاره؟
👁️ بخوانید

همچنین از آنجایی که کودکان نمی توانند همه مسئولیت نگهداری و مراقبت از حیوان آپارتمانی را بر عهده بگیرند و در نهایت تمامی این کارها به دوش شماست، پس از این بابت هم خیالتان راحت خواهد بود.

آیا سگ حیوان آپارتمانی مناسبی است؟

حتماً در دور و اطرافیان خود دیده اید افرادی را که به نگهداری از سگ در آپارتمان ها مشغولند. سگ ها حیوانات بسیار باهوش و وفاداری هستند که بر خلاف گربه ها، فضای بیشتری برای بازی و گردش روزانه نیاز دارند. بنابراین تقریباً می توان گفت فضای کوچک آپارتمان ها در حکم قفس برای آنهاست!

سگ ها نیاز به گردش و تفریح دارند، بنابراین اگر وقتی برای این کارها ندارید، از فکر خرید سگ بیرون بیایید! سگ ها هر چقدر با اطراف و افراد مختلف ارتباط بگیرند، توانایی اجتماعی بیشتری کسب می کنند. نظافت و بهداشت سگ ها هم مسئله مهم دیگر است. معمولاً زمانی که زمین را بو می کنند، وقت ادار آنهاست، بنابراین بلافاصله آن ها را به محل مخصوصی انتقال دهید، چرا که آن ها عادت دارند در محل ادرار قبلی خود، این کار را انجام دهند.

چرا قناری و طوطی برای نگهداری در آپارتمان خیلی مناسب نیستند؟

شاید فکر کنید که پرندگان به دلیل فضای کمتری که اشغال می کنند و رسیدگی کمتری که می خواهند، بهترین حیوان آپارتمانی محسوب می شوند. در حالی که مثلاً قناری و طوطی به دلیل سر و صداهای زیادی که دارند و گاهی جیغ هایی که می کشند، باعث آزار و اذیت شما و همسایه ها خواهند شد و از این بابت اصلاً مناسب نیستند.

البته قیمت غذا و مراقبت از پرندگان در مقایسه با سگ یا گربه بسیار کمتر است و این یک نکته مثبت برای آن هاست. همچنین نظافت آن ها مربوط به قفس می شود و دیگر دائماً نباید این مورد را بررسی کنید. البته باید توجه داشته باشید که هوش بالایی دارند و صحبت کردن با آن ها می تواند باعث یادگیری کلمات در حافظه پرندگان شود. همچنین پرندگان نیاز به جفت گیری دارند و اگر با جفتشان زندگی کنند، تنهایی را تحمل می کنند.

جمعبندی

حالا که با محبوب ترین حیوان آپارتمانی و انواع آن ها آشنا شدید، شما کدامیک را برای نگهداری در منزل انتخاب می کنید؟ افرادی که بیماری افسردگی دارند، می توانند با خرید حیوان آپارتمانی روز به روز بهبود پیدا کنند. در این مطلب سعی کردیم با اشاره به مزایا و معایب داشتن حیوان خانگی، شما را در این مسیر چالش برانگیز همراهی کنیم.

10 ترفند سفر آسان و ارزان
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

96 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *