آنچه درباره سقف کناف باید بدانید

آنچه درباره سقف کناف باید بدانید

5,0 rating based on 1,234 ratings
آنچه درباره سقف کناف باید بدانیم
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروزه با توجه به رقابت در صنعت ساخت و ساز ملک، شاهد ورود مصالح جدید مثل سقف کناف به جای متریال قدیمی در این حوزه هستیم. به صفحه گچی روکش داری که برای زیبایی بیشتر معماری داخلی استفاده می شود، کناف می گویند که بیش از 80 سال در حوزه ساختمان سازی از آن استفاده می شود، اما در ابتدا تنها در اروپا و آمریکا رایج بود که حدوداً در یک دهه اخیر به یکی از بخش های اصلی ساختمان سازی کشور ما تبدیل شده است.

در این مطلب می خواهیم به بررسی انواع سقف کناف و مزایا و معایب آن بپردازیم.

تاریخچه پیدایش سقف کناف

نخستین بار شرکتی به نام کناف، که توسط برادران کارل و آنفوس کناف تاسیس شده بود، به تولید صفحات روکش دار کناف اقدام کردند. این شرکت که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه صنایع ساختمانی شناخته می شود، در حوزه نوآوری و بهبود کیفیت مصالح ساخت و ساز بنا بسیار نقش موثری دارد.

از کناف علاوه بر ساخت سقف، در طراحی دیوار نیز استفاده می شود. دیوار کناف در مقایسه با دیوارهای سنتی، 10 تا 15 برابر سبک تر هستند و به همین بار مرده ساختمان را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و در صورت آسیب های شدید در زمان زلزله، به دلیل سبک بودن، خطرات جانی در پی نخواهد داشت.

انواع سقف کناف

به یکی از انواع سقف کاذب در ساختمان، سقف کناف می گویند که از پنل های گچی و یا غیر آن ساخته می شود. این نوع از سقف ها در 2 مدل ثابت و متحرک ساخته می شوند. مثلاً اگر نیاز باشد تا به فضای بین این سقف با سقف سازه دسترسی داشته باشید، می توانید از نوع متحرک آن استفاده کنید تا با ایجاد دریچه ای، به این نیاز شما پاسخ داده شود.

جنس این سقف ها همانطور که اشاره کردیم از گچ ساخته می شود که لبه های آن را با نوعی کاغذ مخصوص می پوشانند. این پنل های گچی در انواع معمولی، عایق رطوبتی، حرارتی و یا هر دو در دسترس اند که با توجه به کاربردشان متفاوت هستند.

معرفی 10 تا از عناصر و چیدمان دکور
👁️ بخوانید

مزایای استفاده از سقف کناف

همانطور که گفتیم، سقف کاذب کناف، بسیار سبک بوده و از لحاظ ایمنی در زمان زلزله بسیار مناسب است. تنوع بالا و بسیار زیاد این سقف ها باعث شده تا انعطاف پذیری بیشتری برای هر نوع معماری و موقعیتی داشته باشید و به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید.

نصب سریع و آسان، مقرون به صرفه بودن، سهولت در تعمیر، قابلیت نصب در سطوح گسترده و امکان نورپردازی توکار و و یا روکار از دیگر مزیت های سقف کناف به شمار می روند.

بررسی معایب سقف کناف

در زمان استفاده از سقف های کناف، باید به عایق رطوبتی آن نیز توجه داشته باشید، به خصوص در مناطقی که این موضوع اهمیت زیادی دارد. در غیر اینصورت این سقف ها نمی توانند عایق مناسبی در برابر آب و بخار آب باشند. سقف کناف، در برابر ضربه مقاوم نیست ولی چنانچه دچار سوراخ و یا شکستگی شود، قابل ترمیم می باشد.

اجرای غیر اصولی و یا استفاده از مصالح بی کیفیت در پیاده سازی سقفِ کناف، باعث می شود تا زمینه برای سقوط و یا ترک خوردگی آن فراهم شود.

معایب سقف کناف

معایب سقف کناف با اکوملک

آشنایی با سقف کناف ثابت و متحرک

در سقف های کناف از نوع ثابت، از یک زیرساز سبک معلق از جنس گالوانیزه با مقاطع ناودانی استفاده می کنند تا با پوشش های یک یا دو لایه از پنل های گچی، به صورت یکپارچه مستقر شوند. سقف های دکوراتیو هم در مدل های مختلف: گنبدی شکل، حاشیه دار ساده، تونلی، کمانی، منحنی و قوسی و با نور مخفی در حاشیه و… وجود دارند.

اما سقف کناف متحرک از تایل های سقفی و یا سازه های T مانند تشکیل شده است. جنس این تایل ها معمولاً از آکوستیک، پی وی سی، گچی، فلزی و یا انواع طلق می باشد.

از سقف کناف، در چه مواردی استفاده می شود؟

امروزه استفاده از اینگونه سقف ها در آشپزخانه ها هم کاربرد دارد. این طراحی ها باعث می شود سبک های مدرن و کلاسیک را ایجاد کند. اما بیشترین استقبال از سقف کناف را می توان در پذیرایی ها و سالن های نشیمن مشاهده کرد. رنگبندی های این سقف با ایده هایی از نورپردازی را می توان به راحتی پیاده سازی کرد.

نقشه ساختمان و اهمیت آن
👁️ بخوانید

استفاده از این سقف ها در اتاق خواب هم می تواند ایده مناسبی برای زیباتر شدن طراحی آن باشد. البته از کناف در ساخت دکور نیز استفاده می شود که غیرباربر است. از این طراحی می توانید هم به صورت پارتیشن کناف و هم متصل به دیوار، استفاده کنید.

برای نصب سقف کناف، چه زیرساخت هایی نیاز است؟

2 نوع زیرسازی برای این کار انجام می شود که در مدل های تیپ A و تیپ B وجود دارند. در تیپ A ابتدا باید پروفیل های F47 باربر را به فاصله 80 سانتی متر از یکدیگر با استفاده از آویز U36 که از سقف اصلی گرفته شده، قرار داد و سپس این پروفیل ها را عمود بر آن به فاصله حداکثر 50 سانتی متر از همدیگر به وسیله بست کلیپس به پروفیل های باربر قفل کرد.

در تیپ B، پروفیل های F47 تنها در یک جهت نصب شده و پانل به آن پیچ می شود. از این مدل بیشتر از همه برای فضاهای کمتر از 10 متر مربع استفاده می کنند.

مهمترین تفاوت های کناف با گچ

کناف منعطف تر و رنگ پذیرتر از گچ بوده و سرعت نصب و اجرای بیشتری دارد. در واقع کناف، نسخه به روز شده گچ می باشد. قیمت سقف کناف و هزینه ای که برای نصب آن مورد استفاده قرار می گیرد، به صرفه تر از گچ است. یکی از ویژگی های اصلی و مزیت کناف نسبت به گچ این است که پیش نیازی لازم ندارد و از آنجایی که به صورت پیش ساخته در بازار وجود دارند، بعد از نصب، به مراقبت نیاز نداشته و بلافاصله قابل استفاده است.

جمعبندی

طراحی هایی که سقف های کناف دارند، در مقایسه با سایر سقف هایی که در انواع سبک های دکوراسیون داخلی به کار برده می شوند، بیشتر است. همچنین با توجه به نوع پیاده سازی، هیچ درزی باقی نمی گذارند. اگرچه در نصب و پیاده سازی سقف کناف از جوشکاری استفاده نمی شود، اما نباید نگران عدم استحکام آن ها باشید، چرا که طبق آیین نامه های معتبر ساختمانی، عمل جوشکاری باعث تضعیف تیرچه های سقف نخواهد شد.

با اکوملک همراه باشید

510 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *